Kira hariç sakarya'da yaşayan bir öğrenciye kaç para gönderilmelidir?

Merhaba kardeşim sakarya'da öğrenci,

Kira hariç aylık masrafları için bir para belirilemek istiyorum.

Sosyal yaşam ve yeme içme masrafları olarak.

Kaç para göndermem gerekir?

Şimdiden teşekkürler.

Eli yüzü düzgün kafe restoranlar İstanbul ile yarışır durumda, zart zurt kahvesi isimli mekanlar bile 10-12 liraya kapuçino satıyor olmuş. Direkt miktar söyleyemem ama yaşam tarzına da bağlı olarak öyle çok ucuz olmadığını bil diye şeettim.

  • Bruce  (07.05.18 22:45:21)
Sakarya'nın neresi? Serdivan diğer yerlere göre biraz daha pahalı. 400 lira gönderilebilir.

  • dissendium  (07.05.18 22:48:15)
Serdivan'da evde kalıyor. Kirası faturalar dahil 600 TL, aylık 1000 TL ise harçlık gönderiyorum. Yetmiyor diyor. Bende mi bir sorun var diye düşünüyorum.

  • KukLa  (07.05.18 22:49:38)
kira ve faturalar hariç 600-700 tl yeter sanırım

  • biravekahve  (07.05.18 22:50:53)
Kira hariç 1000 lira biraz fazla. Ben kira hariç 400-500 liraya geçinen çok kişi tanıyorum. O yüzden 400 diyerek en alt değeri söyledim. Yetmiyor kısmını biraz açması gerekiyor. Sizde bir sorun göremedim.

  • dissendium  (07.05.18 22:54:18)
kira ve faturalar hariç 500 yollasan kafi bence. ilk senesiyse ileride ev arkadaşı edinip artanını cebine atabilir.

  • yuto  (07.05.18 23:56:41)
@dissendium +1

Valla hiçbir şey üretmeden nasıl oluyor da asgari ücret ile geçinemiyor ki? Tek mi kalıyor evde?

Ben iki sene farklı evde arkadaşlarla kaldım, bulunduğum şehir pahalılık yönünden adeta Küçük İstanbul idi. Ben 650-680 ile gayet de iyi geçiniyordum. Evden de hiç destek almadım üstelik, burslarla oldu bunlar.
  • m e b  (07.05.18 23:59:51)
kardeşinin yaşantısına göre değişebilir. 600-700 de yetebilir. 5000 de yetmeyebilir.

  • canercuxy  (08.05.18 00:01:42)
yetmesi açısından 400 lira da yeter. 3 senedir istanbuldayım mesela. ilk iki sene aylık yurt parası hariç 400 lira harcıyodum. şuan ~1000 harcıyorum. ha bana gönderilen para artmadı kendim kazanmaya başladım o ayrı. ondan siz karşılıklı anlaşın. ne kadar gönderebilirsiniz/göndermek istersiniz size kalmış tabii.

  • ghilleinthemist  (08.05.18 00:07:58 ~ 00:08:30)
Böyle öğrenci standardında rahat yaşasın çok kasmasın geri kalmasın o tutarda bir para göndermek istiyorum ne çok ne az :) ama sipa sanki biraz fazla harcıyor

  • KukLa  (08.05.18 00:26:29)
ne kadar öğrenci düşmanı insan varmış. bu çocuk kız arkadasını bir akşam çıkarsa 200tl zaten. mecburen dışarıda yediği olacak, arkadaslarıyla takıldığı olacak, evde iki bira açtığı olacak. 35lik rakı 56 lira şu an.

ara sıra alışverişe çıkacak, oyun oynuyorsa istediği bir oyunu alacak. belki bir filme gidecek. hala 400tl yeter diyenler var.

yaşamak, geçinmek, hayatta kalmak farklı şeyler. paranız varsa yazık etmeyin çocuğa. zaten en güzel yıllarını türkiye'nin en iğrenç şehirlerinden birinde geçiriyor.
  • brakgn  (08.05.18 03:39:57)
nasıl bir hayat sürdüğüyle alakalı. Ben şimdinin parasıyla 1000 tl'ye denk gelebilecek bir meblağ alıyordum okurken. Sevgilim yokken ve ciddi anlamda takılıyorken param yetmediği için çalışıyordum. Sevgilim varken para biriktiriyordum. Hem sevgili yokken hem takılmayı bırakmışken 1 dönemde para biriktirip motosiklet almıştım. Kardeşiniz nasıl bir hayat sürüyor ya da nasıl bir hayat sürmesini istersiniz?

  • yercekimini kendine ceken adam  (08.05.18 10:27:57)
öğrenci dostu arkadaşa yazıyorum:
haftada 4 gün restorana gitse arkadaşlarına da ısmarlasa 100 tl'den 400 tl. arada rakı balık da yapacak tabi. ayda 1600 tl eder.
her gün 2 bira içse bira göbeği olur ama hadi spor yapsın. 25 tl bira arada arkadaşları da içer. ayda 1000 tl. (evde üretmeyi ciddi düşünsün)
arkadaşlarına hava atacaktır bu genelde sigara başa bela. en pahalısından günde 1 paket içse ayda 500 tl en az.
ulaşım masrafı arabası olacak. okul - ev - kız arkadaş ya da sosyal çevre derken günde minimum 50 tl uber-taksi masrafı olacak. ayda 1500 tl eder.
günde 2 kafe latte starbucks, sıcakta frappucino falan olur o ortalama 20 tl alalım yine de. kahveye 600 tl.
e bu çocuk taş mı yesin evde mutfak alışverişi yapacak ayda 400 tl.
yemeksepetinden diğer 3 gün yemek yiyecek en az. her seferinde 50 tl desen ayda 600 tl yemek sepeti.
üstüne giyecek alacak. zara'da bir kot olmuş 200 tl. ayda 5 parçacık giymesin yeni kıyafet giymesin mi? daha kışın kabanı falan var bunun. ayda 1000 tl.
e bu çocuk fakir değil herhalde öğlen yemeği yiyecek. okulda 2.5 tl olabilir ama orda yememeli yine dışarıda en az 25 tl verecek. ayda 750 tl.
kahvaltı etmiyor mu bu çocuk? sevgilisiyle serpme kahvaltı keyfi yapsa her gün 50 tl de ona gider. ayda yaptı 1500 tl.
kirayı söylemiyorum. residence tarzı bir yerde oturmalı ayda 2000 tl kira 500 tl de faturalar için ödenmeli.
yaklaşık 12 bin tl civarına bu çocuk anca geçinir. öğrenci düşmanı olmayın bu kadar.

inşallah iktisat okuyordur da bu kadar gideri azaltabilir.
  • ozdek  (08.05.18 12:16:45)