Pasaport çıkartma masrafı kime ait oluyor?

Bir iş dolayısıyla yurt dışına çıkma ihtimalimiz var ve patron bana pasaport çıkarttırmamı söyledi. Kenarda dursunmuş, yurt dışına çıkarsak hemen gitmiş olurmuşuz beklemeden. Gelin görün ki ben "Bu masraf kime ait olacak?" diye soramadım iş dünyasına hala alışamadığımdan.

Kime ait oluyor bu masraflar bütünü; bana mı, şirkete mi?
Sonuçta bu gitme durumu şimdilik %50 ihtimal ve durduk yere de çıkartmak istemem kendimi zora sokup.

Git sor niye cekiniyosun?

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (03.05.18 23:25:43)
@eksi sozlukte eksiyen adam: Belki bana aittir de ölücü gibi davranmayayım diye soruyorum buraya :)

  • m e b  (03.05.18 23:32:22 ~ 23:32:58)
teknik olarak pasaport bir kimlik dolayısıyla masrafı da size ait olur. fakat şirket için yurt dışına mutlaka sizin gitmeniz gerekiyor gibi bir durum varsa vize ve biletlerin yanında pasaport masrafını da karşılasınlar bir zahmet. gidip sorun+1, zorunluluk olmasa bile karşılayabilirler sorunca.

  • nrmnm  (03.05.18 23:32:32 ~ 23:33:43)
@nrmnm: İşi yapan adam, ben sadece çevirmen gibi olacağım yanında.

  • m e b  (03.05.18 23:34:38)
Biz personeli yurt dışına göndereceksek pasaport parasını karşılıyoruz. Kimisine 10 yıllık aldık kimisine 1 yıllık. Şirket karşılamali bence.

  • elorelia  (03.05.18 23:41:26)
Bizim şirket 2 yıllık olanı karşılıyor

  • dragons  (03.05.18 23:48:07)
pasaportla ilk seyahat iş seyahati ise şirket karşılar.
şirketin keyfi için 600-700 tl sen niye veresin ki?

  • japon askeri  (04.05.18 00:12:12)
yurt dışına çıkma ihtimalim yüzde 10'un altında olmasına rağmen 10 yıllık pasaportu şirkete ödettim. 3-4 senedir de iş için yurt dışına çıkmadım. keyfime göre gezerken kullanıyorum :)

  • washe  (04.05.18 00:16:01)
Sirket odemek zorunda degil ama odemesi genelde yazili olmayan kuraldir. Cogu pasaport olmasini sart bile kosar.

  • ThomasJefferson  (04.05.18 00:52:36)
Şirkete yaz gitsin.

  • kumulatifvergimatrahi  (04.05.18 07:53:52)
Şirketten çıkart dedilerse net şirketin karşılaması gerekiyor / beklenir.

Direk patrona soramıyorsan muhasebeye sor. "X Bey pasaport çıkartmam gerekli olduğunu söyledi, masraflarla ilgili neye dikkat etmem gerekiyor" diye. Onlar söylerler. En kötü "bizim şirkette yok öyle bir şey derler" o zaman da patrona ters yapmamış olursun :)
  • burfak  (04.05.18 11:19:14)
Isyeri istemis, onlarin karsilamasi lazim.
Git sor, niye cekiniyorsun.

  • chitosan  (04.05.18 12:30:06)