[]

public intellectual kavramı

public intellectual: Akademik sorunlardan çok kamu soru ve sorunlarına yönelen entelektüel kişi

public intellectuel kavramının türkçede bir karşılığı var mıdır? ne denilebilir?


 
"Akil İnsan" aslında buna çok güzel oturmuyor mu?

Uygulamadakine değil, terimsel karşılığına bakınca. Aslında teoride düşünülen fikirle de örtüşüyor bir bakıma.
  • g man  (30.04.18 00:06:03) 
türkçede karşılık olarak kamusal entelektüel kullanılıyor. bazen kamusal aydın olarak da geçiyor fakat aydınla entelektüelin aynı şey olmadığı yönünde fikirler olduğu için birincisi özellikle tercih edilebiliyor. kamusal entelektüel diye gugıllarsanız sonuçlarda göreceksinizdir. halk entelekteli ve halk aydını biçiminde kullanımlar da mevcut.


  • microfiction  (30.04.18 00:42:15 ~ 00:43:04) 
kamu malı.


  • idonthaveatvset  (30.04.18 07:23:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.