İş Koşullarının Değiştirilmesi-Haklı Fesih

Merhaba,

Bir inşaat şirketinde, merkez ofiste çalışan mimardım. Ancak şirket içi yapılanma gereği çalıştığım şirket kapandı ve bizi aynı holdingin başka bir şirketi bünyesindeki şantiyeye transfer ettiler.

Ancak yeni koşullarda ticket'ımı kesiyorlar, cumartesi çalışmazken artık cumartesi de çalışmam gerektiğini söylüyorlar. Maaşta bir değişiklik yapmıyorlar, 1 seneyi doldurmadığım için bu seneki maaş zammından da yararlanamayacağımı söylüyorlar.

Ne düşünüyorsunuz? Haklı fesihe girer mi?

Not: İşe girerken imzaladığım standart iş sözleşmesinde işverenin başka şantiyesinde görev alabilir ibaresi var. Transfer konusunda ise özlük hakları korunarak transfer olur ibaresi var.

Sözleşme Maddeleri Edit'i:

08.00-18.00 arasında çalışıyoruz. Normalde günde 10 saatten sadece hafta içi dahi 50 saat yapıyor. Buna ek olarak 08.00-16.00 çalışılıyor Cumartesi. Yani haftalık çalışma saatim 58 saate çıkıyor. Maaş konusunda hakları var tabii, artırmayabilirler ancak çalışma saati daha önemli benim için.

Yasal olarak kılıf prim şeklinde. Verdikleri primi fazla mesai ücreti olarak gösteriyorlar. Ancak basit bir hesapla iş kanunundaki "yıl boyunca toplam en fazla 270 saatlik fazla mesai yapılabilir" maddesi zaten deliniyor. Ancak bu sene prim alıp alamayacağım da belirli değil henüz 6 ay dolduğu için.

İkametgah Kadıköy'de. Ümraniye'deki evimiz kentsel dönüşüme girdiği için daha önce Kadıköy'de bulunan merkez ofise yakın olmak adına Kadıköy'e taşındık. Ancak şirket içindeki bu ani olaylar sebebiyle ben taşındıktan iki hafta sonra aniden bizi Ümraniye'de çalıştırmaya başladılar. :)

Sözleşmedeki maddeleri de yazayım size:

Madde 3.Atama ve Nakil:

Personel, işverenin İstanbul adresindeki işyerinde çalışacaktır. Ancak personel, işin niteliğinden ve ihtiyaçlarından kaynaklanan nedenlerle ve dürüstülük kurallarına uygun olmak kaydıyla (işyerinin şirket kararına dayanarak taşınması, işverenin yeni şantiye açması vs.), işveren tarafından işyerinin değiştirilebileceğini, Türkiye sınırları içerisinde işveren’e ait diğer işyerlerinde çalışabileceğini, işyerinin değiştirilmesi halinde işveren tarafından belirtilen yeni işyerinde, kendisine bildirilen tarihte işbaşı yapacağını kabul ve taahhüt eder. İşçi, işveren tarafından işyeri değişikliği yapma hakkının saklı tutulduğunu bildiğine ve bunu onayladığına ilişkin ayrı bir yazılı taahhütde bulunmayı kabul eder. İşçi tarafından bu madde uyarınca verilen yazılı taahhüt işbu sözleşmenin eki ve ayrılmaz bir parçasıdır.

6.2. Ücretin Kapsamı:

Taraflar, Personel’e ödenecek ücretin, ay zarfındaki normal çalışmalar ile İş Kanunu’nda belirtilen yıllık 270 saate kadar olan azami fazla çalışma süresinin ve hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerinin ücretlerini ihtiva ettiğini ve ücretin bu esasa göre tespit edildiğini kabul ve beyan etmektedirler.

6.3. Çalışma Süreleri, Fazla Çalışma, Ücretsiz izin Muvafakati ve Geçici İş İlişkisi

Çalışma süresi yürürlükteki İş Kanunu’nda belrtilen azami çalışma süresidir. Personel haftalık çalışma süresinin haftanın çalışma günlerine, İş Kanunu’na uygun olmak kaydı ile, farklı şekilde dağıtılmasını peşinen kabul eder. Ayrıca, işin niteliği ve şartlarına göre, işe başlama ve bitiş saatleri de, Personel’in görevine göre farklı şekillerde düzenlenebilir ve gerekliğinde değiştirilebilir.
Personel, ilgili yasal mevzuat hükümleri doğrultusunda İşveren talep ettiği takdirde fazla mesai yapmayı, Ulusal Bayram ve Genel Tatil günlerinde de çalışmayı; kendisinden uygun bir talepte bulunulmadan, kendi inisiyatifi ile fazla mesai yapmayacağını peşinen kabul ve taahhüt eder.
Personel, İşveren tarafından, yürürülükteki İş Kanunu’na uygun olarak denkleştirme usulünün uygulanabileceğini; bu halde, bazı haftalarda çalışma süresinin İş Kanunu’nda öngörülen haftalık azami çalışma süresini aşsa dahi fazla çalışma sayılmayacağını ve fazla çalışma ücretine hak kazanamayacağını kabul ve beyan eder.
Personel, fazla çalışmaları karşılığında fazla mesai ücreti almak yerine, yazılı olarak talepte bulunması halinde, yürülükteki İş Kanunu’nda öngörülen serbest zamanı, yine İş Kanunu’nda öngörülen sürede ücretinden bir kesinti olmadan kullanabilecektir.
Personel, işyerinde İş Kanunu’nda öngörülen hallerde, yine kanunda öngörülen koşullarla, telafi çalışması yaptırılabileceğini; bu halde çalışmalarının fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmayacağını; fazla mesai ücretine veya serbest zaman talep hakkına sahip olmayacağını kabul ve beyan eder.
Sözleşme’nin 3 ncü maddesinde de belirtildiği üzere, Personel İş Kanunu’nda öngörülen
şartlarla, gerektiğinde, yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması ve özlük haklarının korunması koşulu ile, çalıştığı şirketin bağlı bulunduğu holding bünyesi içinde, aynı şirketler topluluğuna bağlı hangi mahalde olursa olsun bütün işyerlerinde çalışmayı peşinen kabul etmiştir. Personel, böyle bir durumda iş görme edimini yerine getirmek üzere net ücreti dışında ek bir hak ve menfaat talep etmeksizin çalışacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Kıdem ve izin hakkı saklıdır.

Ek olarak el yazısıyla yazdığımız yazı:

Şantiye personeli:
İşveren ile imzaladığım xx.xx.xxxx tarihli iş sözleşmesinin 3. maddesinde belirtilen işyerinde işe başlayacak olmakla birlikte, teknik personel olmam ve yaptığım iş gereği şantiyelerde çalışabilir olmam nedeniyle, işveren tarafından işyerimin değiştirilebileceğini, işverenin Türkiye içerisinde yer alan diğer işyeri ve şantiyelerinde, işveren tarafından bildirilmesi halinde çalışacağımı, bu hususta herhangi bir itirazda bulunmayacağımı kabul ederim.
xx.xx.xxxx İstanbul
Yukardaki yazıyı el yazınız ile yazınız.

Merkez personeli:
İşveren ile imzaladığım xx.xx.xxxx tarihli sözleşmenin 3. maddesinde belirtilen işyerinde işe başlayacak olmakla birlikte, işletmesel kararlar nedeniyle, işveren tarafından işyerimin değiştirilebileceğini, işverenin Türkiye içerisinde yer alan diğer işyerlerinde, işveren tarafından bildirilmesi halinde herhangi bir itiraz ileri sürmeksizin çalışmaya başlayacağımı kabul ederim.
xx.xx.xxxx İstanbul
Yukardaki yazıyı el yazınız ile yazınız.

Calisma kosullarindan biraz daha bahseder misiniz?

Onceden surada, 5 gun, su saatler arasi, bu is
Simdi surada, 6 gun, su saatler arasi, bu is seklinde.

Ozel yer belirtmenize gerek yok. Mesafe de yeterli. Bir de iki yer arasinda mesafe varsa ikametinizi de yazarsaniz daha net sekillenebilir durum.
  • okuyamıyom ben ya  (04.04.18 09:37:04)
yan haklar kazanılmış haklardan sayılmadığı için işveren bunlarda değişikliğe gidebilir, hatta tamamen kaldırabilir de; bu açıdan ticket konusunda yapacak bir şey yok.

cumartesi çalışmanla beraber haftada toplamda 45 saati geçiyorsan fazla çalışma ücreti vermeleri lazım. önceden 40'tı, şimdi 45 olduysa buna da yapacak bir şey yok; saatlik ücret üzerinden maaş almıyorsan.

sözleşmede "her sene zam alır" gibi bir madde yoksa işverenin zam yapma zorunluluğu bile yok. bu sebeple kime ne zaman yapacağını da kendi belirlemiş oluyor, 1 senesi dolmayanlara zam yok diye bir uygulama varsa iş yerinde, buna da yapacak bir şey yok ne yazık ki.

tabii bunların hepsinin sadece sana karşı, yıldırma amaçlı, kasıtlı yapıldığını düşünüyorsan mobbing davası açabilirsin ama anladığım kadarıyla öyle bir niyetleri yok.

inşaat şirketlerinde olabilen şeyler bunlar, genelde kılıfına uyduruyor oluyorlar. özlük haklarının korunup nakil yapılması konusunda en son bir yönetmelik değişikliği oldu mayıs 2017'de. önceden aynı işverenin farklı şubelerine, vergi kimlik numarası farklı olsa bile, nakil yapılabiliyordu ancak artık aynı işverene ait olsa bile iki şirketin vergi kimlik numarası farklıysa nakil yapılamıyor, işçinin çıkışının yapılıp tüm haklarının ödenmesi gerekiyor. bunu araştırabilirsin, vergi kimlik numarası farklıysa tüm haklarını alıp yeni şantiyeye başlamayabilirsin.
  • Bruce  (04.04.18 09:42:16)
08.00-18.00 arasında çalışıyoruz. Normalde günde 10 saatten sadece hafta içi dahi 50 saat yapıyor. Buna ek olarak 08.00-16.00 çalışılıyor Cumartesi. Yani haftalık çalışma saatim 58 saate çıkıyor. Maaş konusunda hakları var tabii, artırmayabilirler ancak çalışma saati daha önemli benim için.

Yasal olarak kılıf prim şeklinde. Verdikleri primi fazla mesai ücreti olarak gösteriyorlar. Ancak basit bir hesapla iş kanunundaki "yıl boyunca toplam en fazla 270 saatlik fazla mesai yapılabilir" maddesi zaten deliniyor. Ancak bu sene prim alıp alamayacağım da belirli değil henüz 6 ay dolduğu için.

İkametgah Kadıköy'de. Ümraniye'deki evimiz kentsel dönüşüme girdiği için daha önce Kadıköy'de bulunan merkez ofise yakın olmak adına Kadıköy'e taşındık. Ancak şirket içindeki bu ani olaylar sebebiyle ben taşındıktan iki hafta sonra aniden bizi Ümraniye'de çalıştırmaya başladılar. :)

Sözleşmedeki maddeleri de yazayım size:

Madde 3.Atama ve Nakil:

Personel, işverenin İstanbul adresindeki işyerinde çalışacaktır. Ancak personel, işin
niteliğinden ve ihtiyaçlarından kaynaklanan nedenlerle ve dürüstülük kurallarına uygun olmak kaydıyla (işyerinin şirket kararına dayanarak taşınması, işverenin yeni şantiye açması vs.), işveren tarafından işyerinin değiştirilebileceğini, Türkiye sınırları içerisinde işveren’e ait diğer işyerlerinde çalışabileceğini, işyerinin değiştirilmesi halinde işveren tarafından belirtilen yeni işyerinde, kendisine bildirilen tarihte işbaşı yapacağını kabul ve taahhüt eder. İşçi, işveren tarafından işyeri değişikliği yapma hakkının saklı tutulduğunu bildiğine ve bunu onayladığına ilişkin ayrı bir yazılı taahhütde bulunmayı kabul eder. İşçi tarafından bu madde uyarınca
verilen yazılı taahhüt işbu sözleşmenin eki ve ayrılmaz bir parçasıdır.

6.2. Ücretin Kapsamı:

Taraflar, Personel’e ödenecek ücretin, ay zarfındaki normal çalışmalar ile İş Kanunu’nda belirtilen yıllık 270 saate kadar olan azami fazla çalışma süresinin ve hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerinin ücretlerini ihtiva ettiğini ve ücretin bu esasa göre tespit edildiğini kabul ve beyan etmektedirler.

6.3. Çalışma Süreleri, Fazla Çalışma, Ücretsiz izin Muvafakati ve Geçici İş İlişkisi

Çalışma süresi yürürlükteki İş Kanunu’nda belrtilen azami çalışma süresidir. Personel haftalık çalışma süresinin haftanın çalışma günlerine, İş Kanunu’na uygun olmak kaydı ile, farklı şekilde dağıtılmasını peşinen kabul eder. Ayrıca, işin niteliği ve şartlarına göre, işe başlama ve bitiş saatleri de, Personel’in görevine göre farklı şekillerde düzenlenebilir ve gerekliğinde değiştirilebilir.
Personel, ilgili yasal mevzuat hükümleri doğrultusunda İşveren talep ettiği takdirde fazla mesai yapmayı, Ulusal Bayram ve Genel Tatil günlerinde de çalışmayı; kendisinden uygun bir talepte bulunulmadan, kendi inisiyatifi ile fazla mesai yapmayacağını peşinen kabul ve taahhüt eder.
Personel, İşveren tarafından, yürürülükteki İş Kanunu’na uygun olarak denkleştirme usulünün uygulanabileceğini; bu halde, bazı haftalarda çalışma süresinin İş Kanunu’nda öngörülen haftalık azami çalışma süresini aşsa dahi fazla çalışma sayılmayacağını ve fazla çalışma ücretine hak kazanamayacağını kabul ve beyan eder.
Personel, fazla çalışmaları karşılığında fazla mesai ücreti almak yerine, yazılı olarak talepte bulunması halinde, yürülükteki İş Kanunu’nda öngörülen serbest zamanı, yine İş Kanunu’nda öngörülen sürede ücretinden bir kesinti olmadan kullanabilecektir.
Personel, işyerinde İş Kanunu’nda öngörülen hallerde, yine kanunda öngörülen koşullarla, telafi çalışması yaptırılabileceğini; bu halde çalışmalarının fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmayacağını; fazla mesai ücretine veya serbest zaman talep hakkına sahip olmayacağını kabul ve beyan eder.
Sözleşme’nin 3 ncü maddesinde de belirtildiği üzere, Personel İş Kanunu’nda öngörülen
şartlarla, gerektiğinde, yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması ve özlük haklarının korunması koşulu ile, çalıştığı şirketin bağlı bulunduğu holding bünyesi içinde, aynı şirketler topluluğuna bağlı hangi mahalde olursa olsun bütün işyerlerinde çalışmayı peşinen kabul etmiştir. Personel, böyle bir durumda iş görme edimini yerine getirmek üzere net ücreti dışında ek bir hak ve menfaat talep etmeksizin çalışacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Kıdem ve izin hakkı saklıdır.

Ek olarak el yazısıyla yazdığımız yazı:

Şantiye personeli:
İşveren ile imzaladığım xx.xx.xxxx tarihli iş sözleşmesinin 3. maddesinde belirtilen işyerinde işe başlayacak olmakla birlikte, teknik personel olmam ve yaptığım iş gereği şantiyelerde çalışabilir olmam nedeniyle, işveren tarafından işyerimin değiştirilebileceğini, işverenin Türkiye içerisinde yer alan diğer işyeri ve şantiyelerinde, işveren tarafından bildirilmesi halinde çalışacağımı, bu hususta herhangi bir itirazda bulunmayacağımı kabul ederim.
xx.xx.xxxx İstanbul
Yukardaki yazıyı el yazınız ile yazınız.

Merkez personeli:
İşveren ile imzaladığım xx.xx.xxxx tarihli sözleşmenin 3. maddesinde belirtilen işyerinde işe başlayacak olmakla birlikte, işletmesel kararlar nedeniyle, işveren tarafından işyerimin değiştirilebileceğini, işverenin Türkiye içerisinde yer alan diğer işyerlerinde, işveren tarafından bildirilmesi halinde herhangi bir itiraz ileri sürmeksizin çalışmaya başlayacağımı kabul ederim.
xx.xx.xxxx İstanbul
Yukardaki yazıyı el yazınız ile yazınız.
  • mimarbasi  (04.04.18 10:21:57 ~ 10:34:13)
İnşaat piyasasındaki arkadaşlar daha iyi anlayacaktır beni. Şu anda bu durumda ofis parasına şantiyede çalışmam gerekiyor. Pazarlığımı da özellikle Cumartesi çalışmadığım ve yan haklar için yaptım. Yoksa evet şartlar zaten bu şekilde farkındayım. Ama bir bildirim yapmadan, ya da yeni bir sözleşme önermeden bu şekilde oldu bittiye getirilmek istenmesi çok çok rahatsız etti.

  • mimarbasi  (04.04.18 10:26:42)
Bence olur. Benzer bir durum benim de başıma gelmişti. Yeni yapılanmadan ötürü, departmanım, bağlı olduğum müdür ve iş tanımım değişmişti. Bunu kabul etmedim ve haklı fesih talebinde bulundum. Tazminatımı alarak çıktım. Tabii benim şirket, uluslararası kurumsal bir şirket olduğundan, zorluk çıkarmadı. Sizinkilerin durumu nedir bilmiyorum ama, zorluk çıkarsalar bile, böyle bir harekette bulunmak, sizin hakkınız.

  • agluna  (04.04.18 11:18:47)
En basta yanildiginiz nokta su: 8-18 arasi calisiyorsaniz mesainiz 8,5 saattir. 1 saat ogle arasi yarim saat cay molasi yaptirilir genelde.

8,5x5ten 42,5 yapiyor yani eskiden fazla mesai yapmiyormussunuz bu saatler sabitse. Yeni duzende fazla mesainiz var ama.

Bilmeyen diger kisiler de yararlansin diye simdilik bunu buraya birakiyorum. Su anda pek musait degilim, mesaj atarsaniz veya unutmazsam daha sonra ayrintili aciklama yapabilirim.

Ama ozet yanit verecek olursam: kanun isciyi korudugundan / isverenler genelde insafsiz oldugundan iscinin hakli feshedememesi cok nadir gorulen bir sey.
  • okuyamıyom ben ya  (04.04.18 11:20:33)
Okuduğum kadarıyla bence hala haklı fesih şartları var. İş mahkemeleri son değişikliklere rağmen hala çalışan dostu yerlerdir sadece hakkını 4-5 yıl sonra almak zorunda kalabilirsin.

  • cleric  (04.04.18 11:23:51)
@Okuyamıyom ben Ya Evet yemek süreleri çalışma süresinden sayılmıyormuş. Ancak belirlenen ya da tebliğ edilen bir mola süremiz bildiğim kadarıyla yok. Dolayısıyla maksimum süre olan 45 saat çalıştırdıklarını düşünüyorum.

Yine de yeni düzende evet bunu aşmış oluyorlar. Teşekkürler bilgi için.

@agluna İnanır mısın, bildiğim kadarıyla Türkiye'nin en büyük ve sözde kurumsal inşaat firmasında oluyor bu diyebilirim. :)

@cleric son çare olarak eğer sözleşmemi feshederlerse mahkemeye taşımayı düşünüyorum.
  • mimarbasi  (04.04.18 11:30:52 ~ 11:35:45)