[]

emeki maaşınq haciz

amcamın vergi borcu yüzünden emekli maaşına haciz konulmuştu yani kesintili alıyordu. 1500 tl yerine 1100 tl.

şimdi bu kalan kısmına da haciz koyulmuş

bu durumda ne yapmak lazım ? yasal mı bunu yapmaları ? haczi kaldırmak ne kadar zaman alır ?

 
emekli maaşına haciz konamaz diye biliyordum ben. yapılandırdıktan sonra mı ödemedi yoksa?


  • hosein  (28.03.18 17:45:44) 
Emekli maaşına haciz gelir ancak 4'te birinden fazlası kesilemez - en azından ben böyle biliyorum.

İkinci gelen haciz neyin borcu onu öğrenin; vergi borcu mu, banka borcu mu, nedir onu öğrenin SGK'dan. Eğer amcanızın icraya düşmüş banka borcu varsa ve amcanız borcu yapılandırmışsa onun taksit kesintisi olabilir ama bu da amcanızdan habersiz olamaz. Neticede emekli maaşından kesilmesi için "Maaşım dışında bir mal varlıgım ve gelirim yoktur. Borcumun maaşımdan kesilmesini istiyorum" gibi bir dilekçe vermiş olması gerekir mal beyanıyla birlikte.
  • cymbelina  (28.03.18 17:56:12) 
Yaşlılık aylığına nafaka borcu dışında haciz koyulabilmesinin tek yolu kendinin muvafakatname ile buna izin vermesi diye biliyorum.

Bu da genelde maaşına karşılık kredi çekmek isteyenlere imzalatılıyor.

Haciz nedeni nafaka değilse ve muvafakatname yoksa bir avukata danışın.
  • idexo  (28.03.18 18:13:04) 
kendisi izin vermedikçe(kredi çekerken falan) emekli maaşına allahın kulu el koyamaz. bankaya değil maliyeye gidip durumu konuşun. bankadan hesabın emekli maaş hesabı olduğunu gösteren yazıyı götürün. daha önceki çekilenler nasıl geri alınır bilmiyorum ama yapılan iş yasal değil.


  • hayvan gibi yazar  (28.03.18 18:51:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.