[]

Niye O Araç Daha Az Yakıyor?

İki binek araç ele alalım ve araçların arızasız olduğunu varsayalım. Kullanıcı davranışlarını bir kenara bırakırsak, birinin 100 km'de 5 lt yakarken diğerinin 10 lt yakmasının sebepleri neler olabilir?

Teknik cevaplar gelirse makbule geçer.

(Tik'ler hemen)

 
Teknoloji ile alakali, iphone'da cep telefonu general mobile'da duz bakarsak ikisi de ayni islevleri gorebiliyor ama her seyi farkli (hizi, isigi vs vs) mootr teknolojisi cok farkli bur dunya tabi motorun yaninda aracin agirligi vs vs bir cok etken var.


  • mysql34  (10.03.18 20:53:33) 
binek araçlar farklı olduğunu farz ediyoruz değil mi?

bir araç var, 1.3 lt motor hacmine sahip. bir araç var 2.0 lt motor hacmine sahip.

mesela buradan motor hacmi hesaplama mantığını öğrenebilirsin.

i.hizliresim.com

buranın içine hem yakıt hem hava doluyor ve bu sayede eneri elde ediyorsun. bu hacim ne kadar büyük olursa o kadar da çok içine yakıt girecektir. bu da aracın daha fazla yakmasına neden olacaktır. ki bu aslında bir aracın çok yakmasının en basit düzeyde anlatımı. yoksa bunun içinde birçok etken daha var.
  • blue eyes white dragon  (10.03.18 21:20:17) 
Silindir hacmi, sıkıştırma oranı? :) 2000cc lik atmosferik bir araç 1000cc lik turbolu bir araç ile beygir gücü olarak aynı değerleri verse bile yakıt sarfiyatı fazla olur.

HP= tork x rpm/5252 gibi bir formülü var

Audi 1.0 TFSI (115 Hp)
Tork: 200 Nm / 2000-3500dev/dak (yukarıdaki formül için ortalama 3000devir/dk kullanabilir)
Ortalama yakıt tüketimi: 4.4-4.7 Lt/100 km


Renault 1.6 16V (112 Hp)
Tork: 152 Nm /4200 dev/dak
Ortalama yakıt tüketimi: 6.9 Lt/100 km

Bu örnekte Audi 1.0 motorla Renault 1.6 motorunun beygir gücüne yakın ancak daha az sarfiyatla fazla sıkıştırma (turbo) ve küçük silindir hacmiyle ulaştı
  • Northern Mariner  (10.03.18 21:20:33) 
Puskurtme sistemi de etkili. Common rail sistemi hakkinda biraz okuma yapabilirsiniz.


  • ykyt  (10.03.18 21:21:34) 
motor verimleri farklı olduğu için,
sürtünme katsayıları farklı olduğu için,
aktarma organları farklı olduğu için,
yardımcı organlar farklı olduğu için,
vb.

hepsi için ayrı ayrı teknik açıklama yapabilirim istersen özelden.
  • paudi  (10.03.18 21:22:29) 
Mobilde editleyemedim, eğer aynı araçlar ve aynı motor ise,

hava girişlerinde sıkıntı, sıkıştırmada kaçak olması sarfiyat arttırıp güç kaybına neden olur
  • Northern Mariner  (10.03.18 21:23:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.