Eşit ağırlıkçıya bilim öğretiyoruz

Saf bir eşit ağırlıkçıyım. Lise 1'den sonra fen görmedim, öncesinde gördüğümde de dersler çok zayıftı. Matematik ve edebiyatım çok iyi. Ne var ki fen bilmiyorum ve eksikliğini hissediyorum. 30 yaşındayım ve kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Aklıma ciddi ciddi ÖSS fizik, kimya, biyoloji kitabı alıp oturup çalışmak geldi ama sonra saçma bir fikir olduğunu düşündüm. Mühendis bir arkadaşım "dili çok ağır olmayan dergiler, makaleler var oradan başlayabilirsin" dedi ama o da çok ortasından dalmak gibi geldi. Uzayla, bilimle ilgili belgesel izliyorum mesela, bahsedilen temel şeyleri bilmediğim için izleyip gördüklerim aklımda kalmıyor uçup gidiyor.

Bilemedim, ben nasıl geliştirebilirim kendimi bu konuda?

Eksikliğini hissettiğin yerden başlayabilirsin. Mesela belgesel izlerken anlamadığın yeri not al ordan yürü.

Ben de fen bilimlerinde "otur sıfır"ım. ( biyoloji ve fizik hiç görmedim, örtmen yoktu :) Şimdi karşıma çıkan "bu niye böyle" dedğim konulara balıklama dalıyorum. Ordan dallanıyor. İlerledikçe dalların kimini bırakıyorum kimini ilerletiyorum. İlgi alanım yönünde ilerlemiş oluyorum.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (28.02.18 10:25:41)
Youtube'da harika kanallar var takip edebilirsiniz. Türkçe olarak aklıma gelen evrimagaci.org

  • fotrsapka  (28.02.18 11:09:30)
popüler bilim tadında bi' şey arıyorsan çok zor değil. yok ama ben parçacık ve hızlandırıcı fiziği vs. neyse artık çıkarıp çat çat masaya vurmak istiyorum dersen o biraz zor tabii. ilki için lise kitapları vs. biraz anlamsız olur. az biraz ingilizce varsa
www.youtube.com
www.reddit.com

buralar gayet yeterlidir bence.
  • Jimmy McNulty  (28.02.18 11:28:09)
Youtube.

  • stavro  (28.02.18 11:53:27)
aya bak, ruzgari kokla, agaclari izle, yosun gor, tursu yap, resim ciz, hamur kar, meyve tabagini dolu tut, dikis ogren... boyle baslanabilr bence...

  • e haliyle  (28.02.18 12:01:42)
MIT fizik profesörü Walter Lewin'in dersleri var. Fizik 01 dersleri temel fiziktir, Newton'dan başlar.

m.youtube.com
  • bos gezenin bos ustasi  (28.02.18 12:51:39)
"@bos gezenin bos ustası" güzel link vermiş. matematiğin iyiyse (en azından linear algebra ve partial/ordinary differential equations biliyorsan) richard feynman'ın lectures on physics serisi de çok iyidir:

www.feynmanlectures.caltech.edu
  • slhmlr  (28.02.18 16:25:32)