[]

Tosun Pasa'nin apoletinden askeri rutbesi anlasiliyor mu?

images-na.ssl-images-amazon.com

Omuz apoletinde 2 yildiz var, daha once dikkatinizi cekti mi bilmiyorum. Bu rastgele secilmis bir apolet midir yoksa gercek bir rutbe mi? Mülazım-ı Evvel (Üsteğmen) olsa bu denli hurmet gostermezler herhalde. Tanzimat'tan sonra 1864'te, vilayet nizamnamesiyle eyalet siteminin yerine vilayet sistemine geçildi. Tosun Pasa Misir vilayetinden geliyor. Gerci bir Kahire Sarayi diyorlar, bir 'Iskenderiye nasil pasam?' diye soruyorlar orasi da karisik.

Konuyu manasizca ciddeye aldim kusura bakmayin, oyle bir merak iste bendeki de.
Tesekkurler.

 
Filmi izlemedim, doneminden emin degilim. Suradan bulabiliriniz belki: eksisozluk.com


  • common of demons  (23.02.18 19:25:45) 
osmanlı'ya başkaldıran mehmet ali paşa'nın -mısır valisi- oğludur tosun paşa. filmdeki rütbe fictionalized bir şey olabilir, takılma o kadar.


  • slhmlr  (23.02.18 22:12:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.