[]

Android rootlamak güvenliği azaltır mı?

Merhaba, bazı uygulamaların internet erişimini, veri alışverişini kesmek istiyorum. Bugün no-root firewall uygulamalarını denedim.

En popüler olanı 1m indirilmiş ama açık kaynak kodlu değil, biraz güvensiz geldi. Açık kaynak kodlu NetGuard uygulaması da aşırı şarj tüketince en iyisi rootlayıp direkt uygulama izinlerinden kısayım dedim internet erişimini.

Sorum şu, root etmek tehlikelidir diyor ya banka uygulamaları;
Gplay dışında uygulama yüklemesem, ya da yüklediklerimin izinlerini güzel ayarlasam, ve root erişimini sadece gereken programlara versem, yine de güvensiz olur mu telefon? Bir açığı falan bulunabilir mi, sakata gelmeyelim sonra.

note 5 , android 7.0 kullanıyorum, eğer sorun olmayacak derseniz rootlayacağım.

Teşekkürler.

 
  • regardless of what they say  (10.02.18 01:37:17) 
güvenlik kalmıyor. basta sen her yere ulaşıyorsun.
kurduğun bütün programlar da her yere ulaşıyor. sonra fotoların sağda solda çıkar valla.

  • rhan  (10.02.18 01:58:15) 
@rhan hocam yanlışın var, kurduğum programların hepsi root yetkisini istemiyor, istese de vermeyebiliyorsun, sadece izin verdiklerinde oluyor bu yetki.


  • tipcigamer  (10.02.18 04:22:05) 
sana öyle göstermediğine nasıl emin olabiliyorsun?
gprs'i kapatıp hala lokasyonu alabilen uygulamalar yok mu?

  • rhan  (10.02.18 14:27:50) 
android 7'de zaten uygulamaların izinlerini kendin ayarlayabiliyorsun


  • gezegen olan pluton  (10.02.18 15:16:27) 
@rhan : öyle bir şey duymadım hiç, olacağını da sanmıyorum konum kapalıyken, bu konuda bir araştırma varsa link atabilir misin?

@gezegen olan pluton : ama tüm izinleri değil, mesela bir uygulamanın internete erişimini kapatamıyorum.
  • tipcigamer  (10.02.18 16:14:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.