Şimdi İstifayı Bassam

Şirket beni ne kadar tutmak zorunda? Yasal olan süre nedir? Ne kadardır?

Ne kadar süredir çalışmakta olduğuna bağlı olarak 2 ila 8 hafta arası.

  • cakabo  (09.02.18 10:46:53)
şirket tutmak zorunda değil. ihbar tazminatını verip gönderebilir. istifa ettiğin için kıdem tazminatı yok.

ihbar için de tazminat vermek istemezse, aşağıdaki süreler geçerli çalışmak için. sen de bu süreyi çalışmak zorundasın. ihbar tazminatını sen şirkete ödersen çalışmazsın.

İşi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin : 2 Hafta
İşi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 4 Hafta
İşi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 6 Hafta
İşi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin : 8 Hafta olarak belirlenmiştir.
Bunlara uymayan taraf ihbar tazminatı ödemekle yükümlüdür.
  • prodeq  (09.02.18 10:48:23)
@prodeq istifa edene ihbar tazminatı mı veriliyor?

  • abelardo  (09.02.18 10:56:33)
şimdi istifayi bassan el elde baş başta kalirsin. kapıyı gosterirler. hakli nedenin yoksa tazminat da alamazsin

  • her giriste sifresini unutan adam  (09.02.18 10:59:59 ~ 11:00:52)
@abelardo; @prodeq kavram tam olarak ihbar süresidir. bu sürede işçi yeni iş arar işveren de işçi bulur.

işveren çalışmanı istemiyorum deyip o parayı verebilir. işçi ise çalışmıyorum ben dediğinde o para maaştan düşebilir de sadece ilave verilecek para da verilmeyebilir. orada işverenin insafına kalırsınız. o durumda benim tavsiyem kimin ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmayacağı için anlaşarak işten ayrılmanızdır.
  • hosein  (09.02.18 11:00:46)
istifa edene ihbar tazminatı verilmez. aksine, haklı sebep bulunmadıkça istifa etmeniz halinde çalışma sürenize göre 2 ila 8 hafta arası çalışmak, çalışmaz iseniz buna karşılık tazminatı siz ödemek durumundasınız. Tabi işvereniniz insaflı çıkarsa o ayrı.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (09.02.18 11:01:00)