ananizin, babanizin, kardesininiz vs. tc'sini biliyor musunuz?

yakin akrabalarinizin tc'sini ezberlediniz mi? neden ezberlediniz?

bilmiyorum. gerek de duymadım. niye ezberliyeyim ki? kendisi olmadan veya bana vekalet vermeden hiç bir işlemini yaptıramam zaten? eee daha ne?

  • Photographer  (08.02.18 17:34:16 ~ 17:34:27)
sadece karımın tc'si ezberimde, o da zmaan zaman bilet vs. alırken gerekli olabildiği için.

  • hosein  (08.02.18 17:35:48)
ezbere bilmiyorum ama var bir yerlere yazmışımdır muhakkak. lazım oluyor çünkü bilgisayar başı çalıştığım için istedikleri şeyler falan oluyor çıktıdır başvurudur randevu almadır o zamanlarda lazım oluyor.

  • naksidil  (08.02.18 17:36:16)
hayır ama eşimin, çocuğumun ve birkaç büyüğümün tc noları telefonumda kayıtlı. daha çok hastane randevu için gerekli oluyor.

  • lazpalle  (08.02.18 17:36:31)
Anneminkini biliyorum. Mhrs'den randevu aldırıyor sürekli. Oradan biliyorum.

  • femme vitale  (08.02.18 17:36:42)
kardeşleriminkini ve eşiminkini biliyorum, bazı işlemlerini ben yaptığım için. bunun dışında gereksiz ne numara ya da amele şarkı sözü varsa ezberleyiveriyorum maalesef. eskiden beri çöp bir hafızam var. anneminkini de ezbere bilmiyorum ama kimlik no aynı aile içinde belli bir algoritmada olduğundan çıkarabiliyorum.

  • pide  (08.02.18 17:44:30)
Nerden biliyim lan :)

  • burka  (08.02.18 17:48:14)
hayır. sadece kendiminkini biliyorum.

  • nickini degistiren yazar  (08.02.18 17:48:54)
Bilmiyorum. Sadece eşimin tc kimlik numerosu aklımda.

  • teknikekip  (08.02.18 17:50:05 ~ 17:50:14)
Babamın, eşimin, kardeşlerimin ve oğlumun tclerini ezbere biliyorum. Anneminkini bilmiyorum, onu niye bilmiyorum hiçbir fikrim yok.
Kardeşlerimin ve babamın tc'si benimkine çok benziyor zaten. Belli bir algoritması var sonuçta, ezberlemek zor olmadı yani.

  • battal gemalmaz  (08.02.18 17:51:56 ~ 17:52:32)
hepsini biliyorum. hastane işlerş vs hep ben yapıyorum e-randevu üzerinden.

  • hemsta  (08.02.18 17:52:08)
aile üyeleriminki ezberimde değil ama kayıtlı, arada lazım oluyor.

nişanlımınki ezberimde, çok lazım oldu, kullandıkça ezberledim.
  • bir ileti paylastim  (08.02.18 17:56:19)
Üçünü de biliyorum. MHRS işleri yüzünden.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (08.02.18 18:00:07)
Kardeşiminkini biliyorum çünkü ezberlediğim sıra daha ufaktı.

Şimdi mhrs'ye girmeyi filan yavaş yavaş öğreniyor. Yine de aklımda kalsın ne olur ne olmaz.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (08.02.18 19:41:19)
anneminki ezberimde. sikortasına baktıra baktıra ezberledim en sonunda.

  • mr.brown  (08.02.18 19:47:47)
Anneminki ezberimde benim de. Hastaneye randevu alırken ya da buna benzer TC kimlik numarası ile işlem yapılabilen alanlarda pratik oluyor.

  • m e b  (08.02.18 19:55:50)
Annemin ve sevgilimin biliyorum

  • mutlusismankedi2015  (08.02.18 20:12:03)
babamınkini biliyorum.

mesleğimle ilgili bi site var, her seferinde unutuyordum şifreyi, yenilemek için yakın tc. no istiyor, baba senin tc neydi diye sora sora ezberledim.
  • wilhelmwasmuss  (08.02.18 20:15:32)
evet ezberimde. lazım oluyor diye annemin babamınkini biliyorum.

  • sutlu nescafe  (08.02.18 20:29:12 ~ 20:29:53)
anne ve babamın tc'si'nin ilk üç hanesi benimkiyle aynı, hatta anneminki aşırı benziyor o yüzden ikisini ezberlemek zor olmadı.

kardeşim yaşça daha küçük olduğundan ve tc'si çok sonra çıktığından sanırım numarası alakasız bizle, kendisi ezbere biliyor ama ben bilmiyorum. gerçi iki kez okusam ezberlerim sayı ezberim iyidir ve severim böyle gereksiz sayıları ezberlemeyi.
  • nundu  (08.02.18 20:46:12)
Eşiminkini biliyorum , çünki tüm banka işlemleri vs ile ben ilgileniyorum, anneminkini biliyorum çünkü hastaneden sürekli ona randevu alıyorum, son olarak patronumunkini biliyorum onla da sürekli işlem vs yaptığım için .

  • proustun bir aski  (08.02.18 21:53:25)
Ezberimde yok ama çekirdek ailemin (ve gerek kan bağı gerek ilişki açısından çok yakın akrabalarımın) ve çok yakın arkadaşlarımın kimlik numaraları telefonumda kayıtlı. Babamınkini banka vb işlemlerini ben yaptığım için gire gire ezberlemiş durumdayım sadece. Özellikle ezberlenir mi neden ezberlenir bilmiyorum ama en ufak şeyde bile kimlik numarası gerektiği için (hastalığı var, ölümü var, karakolu var, var oğlu var) mutlaka el altında tutulması gerektiğini düşünüyorum. Kardeşine telefon edip (kardeşinin) kimlik numarasını soran bir arkadaşımı gördüğümde hayretler içinde kalmıştım, "bilmiyor musun kardeşinin tcsini" diye. Bana sanki herkes yapıyormuş gibi geliyordu.

Fazla konforlu hayatlar yaşıyorlar sanırım insanlar. Ailesinin kimlik numarasına hiç acilen ihtiyaç duymamışlar herhalde. Bir kez ağzı yanan zaten elinin altında tutar.
  • lazor  (09.02.18 02:01:10)