ekran ve göz sağlığı

merhaba,

ekrana 50 - 70 cm gibi bir uzaklıktan bakıyorum. bildiğim kadarı ile bu doğru olanı.

ancak bunun yanında ekran çözünürlüğüm yüksek ve puntolar çok küçük. okumakta zorlandığım zaman puntoları büyütüyor ya da ekrana yaklaşıyorum zaman zaman ya da daha büyük ekranı olan ikinci monitöre alıyorum.

yüksek çözünürlük / küçük yazıların doğru olup olmadığından emin değilim. gözlerimin yorulmasına, kızarmasına sebep olduğunu düşünüyorum bunun. ancak bu geçici etkiler, kalıcı bir zararın habercisi midir bilmiyorum.

günde 8 hatta 10 saat bilgisayar ekranına bakan biri bu konuda neye dikkat etmelidir?

F.lux demeye gelmiştim ben de. +1

  • desdenova34  (28.01.18 21:09:36)
evet yıllardır flux kullanıyorum. sorum şu;

ekran çözünürlüğüm yüksek, puntolar minicik. bir de uzaktan bakıyorum. bunun bir zararı var mıdır?
  • dahinnotha  (29.01.18 00:12:44)
Çalıştığım şirkette 9 saat bilgisayar başı çalışılıyor. Yıllardır çalışan bir arkadaş halen daha kusursuz göz görüşüne sahip. Bu konu biraz da sizin genetik kalıntılarınıza ve genlerinizin göz kusuruna yatkınlığına göre değişiyor.

@ferhan'ın dediği gibi uzak bir noktaya veya düz beyaz bir sayfa/zemine kısa bir süre odaklanmak gözü dinlendirici etkiyi sağlar. Bunun haricinde ne yazık ki yapabileceğimiz çok fazla göz egzersizi yok. Ekran çözünürlüğü sabit kalmak şartıyla tarayıcıda veya bilgisayarda yazı boyutlarını büyütmeniz tabii ki daha az yoracaktır. Fazla küçük de o kadar süre için hiç iyi değil. Bir de göz kızarması için gözyaşı damlaları kullanılabilir. Malum ekrana odaklanma durumunda göz kırpma refleksi yavaşladığı için gözünüz kurur ve kızarır. Çok ciddi olmasa da uzun vadede göz kusurlarına sebep yaratabilir. Bu yüzden çok rahatsız hissediyorsanız 6 ayda bir, en kötü senede bir defa göz doktoruna görünmenizi tavsiye ederim.

15 senedir gözlük kullanıyorum, anca sabitlendi numaralarım. Ciddi sorunlara gebe olmasa da çok sinir bozucu bir şey gözün bir şekilde rahatsız olması. O yüzden tedbirli olmak her zaman iyidir. Dediğim gibi bu işin sıralaması gözü yoran aktiviteler ile dinlendirici aktiviteleri düzene oturtup periyodik göz kontrolü yaptırmaktan geçiyor.
  • desdenova34  (29.01.18 21:37:24)