Kolanın asidi kaçtı dediğimizde hangi asidi kastediyoruz?

Merhabalar. Kola beklediği zaman asidi kaçar bilirsiniz. Peki burada asit denilen şey gerçekten asit mi yoksa aslında karbondioksit mi?

Bunun yanında, bazı insanlar kola asidinin vücuda ve dişlere zarar verdiğini söyler. Burada kastedilen bildiğimiz asit değilse, karbondioksidin böyle bir zararı var mıdır?

Karbonik asit

  • Lim5  (26.01.18 21:05:24)
ben karbondioksit diye biliyorum. yani kaçan asit değil, kola(sıvı) içinde çözünen gaz.

  • washe  (26.01.18 21:09:06)
Asit değil o. Karbondioksitten bahsediliyor. Karbondioksit renksiz ve kokusuz bir gaz. İnsan vücuduna gazlı içeceklerdeki formuyla bir zararı yok. Gazlı içeceklerde sitrik asit, malik asit gibi asitliği düzenleyiciler kullanılıyor ama bunun asidin kaçmasıyla bir ilgisi yok. Onlar içeceğin aromasıyla ilgili düzenleyici maddeler. Dişlere zarar veren asıl madde şeker.

  • dissendium  (26.01.18 21:10:22)
kendimiz basabiliyor muyuz coyu

  • 000000  (26.01.18 21:13:15)
Karbondioksit.

  • Adramelekhh  (26.01.18 21:14:41)
yani light cola dişlere hiç zarar vermez diyebilir miyiz?

  • frodox  (26.01.18 21:17:06)
kaçan suda karbonik asit olarak bulunan karbondioksit gazı.
yani gaz kaçınca asit de yokolmuş oluyor.

dişlere zararı var evet.
o yüzden pipetle için diyorlar.
  • herhaltibiliyoring  (26.01.18 21:20:20 ~ 21:24:31)
Light Cola dişlere hiç zarar vermez diyemeyiz çünkü diyet içeceklerde sorbitol ve mannitol gibi yapay tatlandırıcılar kullanılabiliyor.

Şu bitirme tezinde, sayfa 18'de şöyle yazıyor.

dent.ege.edu.tr

"Sorbitol ve mannitol tüketildiğinde çürük oluşturmaz ancak aktif olarak diş çürüğünü önleyici etkileri yoktur."

Yani sizin dişlerinizde çürük varsa kola haricindeki birçok gıda çürüğün ilerlemesine neden olabilir.
  • dissendium  (26.01.18 21:37:24)
light colada şeker yerine tadlandırıcı var. asiti aynı. farkeden bişey yok.
asitin diş minesine zarar verdiği söyleniyor.
dolayısıyla çürümeye neden oluyormuş.
meyvelerdeki sitrik asitin bile zarar verebildigini okumustum.
  • herhaltibiliyoring  (26.01.18 21:42:36 ~ 22:08:28)
@000000, fast food restoranlarında karbondioksidi ayrı olarak basıyorlar, yani evet basabiliriz ama nasıl yapılıyor bilmiyorum.

  • frodox  (26.01.18 21:47:19)
www.wikiwand.com

asit dediğin şeyle, co2 dediğin şey birbirinden ayrı değil. çözünme reaskiyonunda asit oluşuyo. kolanın tek zararı asitten değil. şekerli olması vs de zararlı. kola her türlü zararlı.
kolaya co2 basmak ilginç bi mesele değil, basınç meselesi sadece.
  • ghilleinthemist  (26.01.18 22:18:39 ~ 22:19:45)
Karbonik asit zayıf asittir ve kararsız bir yapıdadır. Karbondioksitin suda çözünmesiyle elde edilir. Bulunduğu ortamda koşulların değişmesiyle bozunur ve co2 olarak ortamdan uzaklaşır. Biz de kolanın asidi kaçtı deriz.

  • ismira007  (27.01.18 00:32:07)
Bildiğim kadarıyla light kolada falan fosforik asit kullanılıyor. O da dişe zarar verir.

  • ismira007  (27.01.18 00:37:45)