[]

şirket güvenliğinin parmak izi alma yetkisi var mı?

olay şu: bir maden şirketinde teknisyen olarak işe giren bir arkadaştan şirketin güvenlik görevlileri parmak izi istemiş. bir basılı evrak üzerindeki işaretlenmiş kısımlara 10 parmağını da ayrı ayrı basmasını istemişler. arkadaş sebebini sormuş, prosedür gereği herkes vermek zorunda demişler. bizim arkadaş ta sizin böyle bir yetkiniz yok deyip vermemiş. bu sefer de şirket yetkilileri işinden olursun demişler ve şimdilik konu böyle kapanmış.
bizim arkadaş doğru mu yapmış yoksa işini riske mi atmış? 
Hukukçu arkadaşlar daha iyi bilir ama parmak izi almak özel hayatın gizliliği hakkının ihlaline girer, yasal bir durum değil yani. Hatta bu parmak izi ile kapı turnike açan uygulamalar falan da bu kapsamda değerlendirilebilir normalde. Yani arkadaşın teknik olarak haklı ama işveren de bi bahane bulup çıkarabilir tabii.


  • angelus  (03.01.18 23:34:40) 
Ehliyeti yenilerken bile emniyette parmak izi verirken iki kere düşündüm. Özel güvenliğe kesinlikle vermezdim.


  • goodz  (04.01.18 00:00:39) 
işyerinde parmak izi ile çalşan trunike vb bişey yokmuş. hırsızlık gibi olaylara karşı güvenlik amacıyla alınıyormuş parmak izleri.
inat etme ver parmağını işine bak dedim.bakalım işin sonu nereye varacak.

  • izole  (04.01.18 00:07:32) 
Hayir arkadas, kimsenin oyle bir yetkisi yok. Vermek zorunda falan da degil arkadasin parmak izini. Parmak izini vermedi diye isten cikarilamaz.
Buradan pay bic: www.memurlar.net

  • stavro  (04.01.18 00:29:25 ~ 00:30:09) 
Biraz tuhaf geldi bu durum. Hırsızlık sebep gösterilerek parmak izi almalarına gerek yok. Onu zaten hırsızlık olayı olduğunda ilgili emniyet birimi alacak. Yok eğer hırsızlık olayı olursa soruşturma ve kovuşturmaya da kendileri mi yürütecek? Bunun yerine çalışanların eldivenlerini almaları daha mantıklı(!)


  • 1adam  (04.01.18 02:00:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.