fotoğraf cekmekten anlayanlar! bir bakın hele

fotograftan anlarım diyen er ve hatunlar.şimdi sorunumuz şudur ki;
elimizde röntgenler var, bizim niyetimiz ise bunları fotograflayıp dijital ortama güzelce aktarabilmek.
aşagıdaki linklerde negatoskoba koyup cektiğim iki adet resim mevcut fakat istediğim sonucu alamadım

i46.tinypic.com bu ilk resimde üst ön bölge biraz fazla parladı, burası biraz daha seffaf olduğu için sanırım

i50.tinypic.com bu resimde ise bu sefer radyolusent alanlar cok koyu cıktı, asıl lazım olan sağ alttaki bölüm belli olmadı.

şimdi ben ne yapayım ki röntgeni güzel bir şekilde fotograflayabileyim.cekerken ayarları nasıl olsun fotograf makinesinin, flashlı mı cekelim flashsız mı?? tüm ayarları anlatabilirseniz sevinirim

elimizdeki makine canon powershot sx20 ıs

domo arigato gozaimasita

Mutlaka flaşsız, mümkünse tripodla... Gerisini otomatik ayarlar halleder. En güzeli bir tarayıcı bulmanız aslında.

  • paranormal  (08.02.10 20:46:34 ~ 20:47:27)
yine negatoskopta ama flaşsız çek. makinenin en az geometrik bozulma yaptığı zoom değerini öğren. tripod kullan.
önce makineyi sözkonusu zoom değerine ayarla, sonra da tripodun mesafesiyle oynayarak kadrajı ayarla (sadece röntgen olsun kadrajda, arkadaki aydınlatma çıplak olarak girmesin).
makine en düşük ISO ayarındayken makineye pozlama ayarı (otomatik, tüm fotoğraf için ölçsün) yaptırıp bir deneme çekimi yap. eğer pozlamayı makine tam istediğin gibi tutturamamışsa EV compensation uygulayarak istediğin değere getir, bir kere daha çek.

nasıl?
  • mevtagezer  (08.02.10 20:50:06 ~ 20:51:57)
tripod imkanımız yok.

@mevtagezer: biz bu minimum bozulma zoom değerini nasıl öğreniriz? arkadaki aydınlatma girmeyecek ne demek, sınırlar röntgen sınırları mı olsun demek istiyorsun + negatoskop acık mı olsun kapalı mı? ev compensation ne?

evet sanırım biraz daha acıklama lazım olacak
  • keah  (08.02.10 21:04:33)
o makine ile flaşsız çekim için tripod şart. 20 liraya tripodlar satılıyor. yoksa titretirsiniz. ya da dslr makine ve 50mm f 1.8 objektifle diyaframı sonuna kadar açıp yapacaksnız ki enstantane el titremesini fark edemeyecek kadar açılabilsin.

  • kibritsuyu  (09.02.10 09:30:19)
tripod yoksa, ödünç de alamıyorsan, kitapları falan üstüste koyarak vs. (yaratıcılığını kullan) halledebilirsin o sorunu.
minimum bozulmayı deneye deneye bulabilirsin, en iteratifinden. senin için geometrik tutarlılık önemli değilse uğraşma.
sınırlar röntgen sınırları olsun evet. filmin kapatmadığı yer olmasın kadrajda.
negatoskop açık olsun.
EV compensation: Exposure Value compensation. genelde compact makinelerde sağ taraftaki 5'li yuvarlakımsı tuş grubundan birisi buna atanmış oluyor. bu tuşun üzerinde +/- gibi bir yazı olur. bu ayarın etkisini de deneye deneye görebilirsin. herhangi bir fotoğrafı (aynı kadraj/ışık koşulları için) bi +2 EVc bir de -2EVc ile çek mesela. farkı görünce anlarsın.
  • mevtagezer  (09.02.10 09:39:44)