btc/dolar ile paribu tl arasındaki uyumsuzluk, nereden takip etmeli?

investing'den baktığımda 14600 dolarlık btc 14100 dolara düştü. paribu'daki değer ise 67000'den 59000'e düştü. sonra dolar bazında düşmeye devam etti 13500 seviyelerine indi ama paribu'daki değer 62000'e çıktı.

sorular:

-paribu'daki değer neden direkt dolar/tl karşılığı değil? 14000 dolar kabaca 54000 olması laızm.

-btc dolar bazında düşmeye devam ederken paribudaki tl değeri nasıl olur da artar? buradaki değerleri borsadaki alıcı-satıcılar mı belirliyor?

-btc dolar bazında düştükten çok sonra paribu bir anda takır takır düşürmeye bnaşladı. dolar bazında düşüşü takip edip erken davransaydık çok rahatlıkla satış yapabilirdik. bu gecikme saçma değil mi?

-anladığım kadırıyla her ne kadar paribu ile işlem yapsak da btc gerçek değerini başka bir yerden takip etmemiz lazım. burası neresi?

türk borsalarındaki kurlar yüksek görünüyor.
her borsada alım satım işlemleri farklı olduğundan fiyatlar da değişebiliyor.

  • veritaslibertas  (07.12.17 16:10:29)
Şu sayfadan paribu da dahil 400 ayrı borsadaki bitcoin fiyatını görebilirsin.

coinmarketcap.com
  • zombi  (07.12.17 16:58:27)