[]

JS ile image manipülasyonu

selamlar,

bu sitede biri javascript ile ufak bir bulmaca yapmış. görselin rgb değerlerini random olarak değiştirmiş görüntüye noise eklemiş. yazacağımız üç dört satır kod ile bu işlemi geri alabiliyor ve görselin ne olduğunu ortaya çıkarabiliyoruz.

merak ettim, siteyi (kullandığı script kütüphanelerini) biraz kurcaladım ama javascript ile bu işlemin nasıl yapıldığını anlamadım.

image'ın her bir pixel'ini byte array'a atıp, buradaki değerleri değiştirerek mi yapıyor? javascriptte bir image'ın byte düzeyinde datası nasıl okunabiliyor?

bahsettiğim site: nifty.stanford.edu

 
canvas ve ImageData objesi ile yapiyorlar. Bunun icin browser Html5 desteklemesi gerekiyor.
www.html5rocks.com
developer.mozilla.org
  • emrahday  (04.12.17 11:07:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.