[]

Neden Kodlama Öğrenmeliyiz?

Son 4-5 yıldır kodlama öğrenmek adına çok ciddi reklamlar yapılıyor. Artık, isteyen ve interneti olan herkes, kodlama öğrenebiliyor. Bu yurtiçinde de yurtdışında da ciddi şekilde teşvik ediliyor, bazı ülkeler ücretsiz eğitim veren STK'lara destek veriyor vs.

Teknolojinin ne denli ilerlediğini ve kullandığımız her cihazın kodlandığının farkındayım. Yapay zekanın hangi aşamada olduğunu da biliyorum. Ancak yine de bu teşviklerin tam olarak neyi hedeflediğini anlamlandıramıyorum.

Dünyanın her yerinde bir çok ücretsiz meetup yapılıyor, yatırımcılar startup'lara ciddi mali destek veriyor vs. Sponsorlar mali destekten çekinmiyor.

Bu kod öğretme hareketinin bir yerlerinde iyi niyetin üzerinde bir şey seziyorum, ancak tam olarak belirginleşitemiyorum.

Ne düşünüyorsunuz?

 
iyi niyetin ustunde bir sey var ama kotu niyet degil. piyasadaki nitelikli programci ihtiyaci nitelikli programci sayisindan cok fazla. su anda programcilik ve otomasyon deger uretmenin en en en verimli yolu, hem kisisel, hem sirket bazinda hem ulke ekonomisi bazinda hem de global ekonomi bazinda. o yuzden programci sayisini arttirmaya calisiyorlar iste ama biraz geri tepmiyor da degil - bir suru kisi programciligi sevmedigini ve sevemeyecegini kesfediyor.


 • robokot  (26.11.17 22:20:50) 
7 yaşındaki çocuğa okuma yazma öğretilmesinde de bir şey seziyor musun? Ben benzer şeyler olduğunu düşünüyorum.


 • diffarentiationation  (26.11.17 22:23:08) 
biraz moda bu, biraz da yeni yıldızlar oluşturma hevesi. 5/10 milyon $ harcayabilirsiniz nedir ki, bir sonraki rock star size milyar dolar kazandırabilir.

zamanı gelecek bu konu donanım içinde oluşacak.
 • selam  (26.11.17 22:26:47) 
matematik'in gerçek hayattaki karşılığı analitik düşünce yetisini geliştirmektir malum bu sebeple öğretilir. kodlama bu konuda başarılı ve pratik bir çözüm sunacağı için çocukların yazılımcı olmayacaksalar bile öğrenmesi faydalı.

not: matematik alternatifi değil elbette, yancısı, destekcisi gibi.
 • pofudukayi  (26.11.17 22:30:29) 
sezgine katılıyorum ancak; ağır sanayi altyapısı yatırımı yapmadan daha yüksek katma değer yaratma potansiyeli olan bir kavram.

fakat acemi'nin de dedigi gibi bir durum mevcut.
 • redlinetheturk  (26.11.17 22:35:16) 
Eskiden ucuz işçi gücüne ihtiyaç vardı. Şimdi yok, her işi makinalar yapıyor, daha fazlasını da makinalar yapacak.

E bu makinaları akıllı hale getirecek iş gücü lazım. Yazılımcılar uzun dönemde geleceğin işçisi olacak, biz normal insanlar da zaten gereksiz hale geleceğiz.
 • bos gezenin bos ustasi  (26.11.17 22:42:00) 
temel düzeyde kodlama bilmek çok faydalı olabilir hayatınızda. illa bu işin uzmanı olmaya gerek yok.


 • kediyiyenpiskopatfareyimben  (26.11.17 23:08:57) 
 • khiron  (26.11.17 23:10:35) 
acemi +1

baska nedenleri de vardir belki ama oncelikli olarak bu
 • qazwsx  (26.11.17 23:31:28) 
kodlama ama nasıl kodlama? çok açık uçlu olmuş soru.

kod yazıp bir site yapan da var, kod yazıp uzaktan yönetilebilir bir cihazı farklı gezegene indirip inşaat yapmayı planlayan da var.

isteklerimiz artıyor ama buna karşın yapabildiklerimiz sınırlı. bu yüzden bizim yapamayacaklarımızı yapan robotlara, yazılımlara ihtiyacımız var ve sektör her geçen gün hız kesmeden büyüyor. bu yüzden gelecekte kod yazmanın kaçınılmaz olması gayet normaldir. şimdiden bile birçok teknoloji programlamanın belki de temelinde yatan "eğer, değilse" mantığıyla size özel şeyler yapabilmenizi sağlıyor. aklıma örnek gelmedi ve ifttt servisi örneğini vereceğim bu yüzden ama pek sağlıklı bir örnek değil.
 • bir kediyim sadece gizleniyorum  (26.11.17 23:44:26 ~ 23:44:56) 
Milyonlarca yazılım geliştirici lazım ama yeteri kadar yok. Olanların arasındaki en iyiler ucuza çalışmıyor, sorun genel olarak bu.


 • hayirsiz  (27.11.17 00:02:21 ~ 00:02:34) 
çünkü yazılım ölçeklenebilir birşey. sen bir tekstil makinesi üretebilirsin ama 2 yılda 1000 kat büyüyemezsin 5 yılda anca 2 kat büyürsün. güzel bir araba üretebilirsin ama dünyaya yayılman en az 20 yılını alır. güzel bir gıda zinciri bile en az 5-6 yılda yayılmasını gerçekleştirir.
ama yazılım hemen her yere girebilen kolayca modifiye edilip istenilen dillerde veya amaçlarda hizmet edebilen bir araç.
şimdi sığır insanlar bunun istatiksel olduğunu düşünüyor yani 1milyon kişi rastgele website veya app yapsa 2si tutsa mesela whatsapp veya angrybirds gibi oradan yürünür diye düşünüyorlar o sebeple herkese yazılım yaptırmayı amaçlıyorlar.
halbuki para getiricek yazılımı veya bir işi sadece kalifiye eleman yapabilir. sen nasıl global veya yerel pazarda ağırlığı olan yazılım yapılır semineri, dersi, öğretisini vermez isen zaten herşey şans oyunu gibi istatistiklere kalır onda da tutmayınca tutmaz.

diğer bir yandan en azından bir yazılım nasıl çalışır bence normal bir insanın bilmesi lazım. basit düzeyde. mesela araba motoru nasıl çalışır, ev elektriği nasıl gelir gibi.
 • dedim dedim de kime dedim  (27.11.17 00:10:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.