[]

senet işi

işyerimi devir ettim. devir alan kişiden 60 bin liralık senet aldım, 45 bin lirasını ödedi bi süre içinde. ancak kalan 15 bin lirasını 1 senedir alamıyorum. şimdiye kadar güzelce istedim hep, senedi hiç karıştırmadım. oda senedi hiç anmadı, az kaldı ödeyeceğim vs falan dedi. arada herhangi bi tatsızlık, tartışma yok, sadece atlatıyor

yapabileceklerim nedir? elimde 60 bin liralık tek senet var.


 
Valla piyasa gerçekten felç durumda 45 ödeyen adam 15 de öder bence güzellik ile halledin çok acil lazım değilse.


  • gozu acik sevisen yahudi  (17.11.17 01:35:23) 
senedin bir zaman aşım süresi var. yani vadesi geçtikten belli bir süre sonra artık işleme koyamıyorsun. süreyi bir avukata sormakta fayda var.

ben olsam şuna bakardım. bu adam gerçekten mi ödeyemiyor. yoksa bana olan borcunu ödemek önceliği mi değil. ev-araba alıp lüks-rahat bir hayat yaşıyor borcunu ödemiyorsa yasal olarak peşine düşerdim.
  • orpheus  (17.11.17 02:32:15 ~ 02:32:39) 
adam 45 bin ödedi ama yeni denet düzenlemeyip 60 binlik tek senet sizde mi kaldı ? adam biraz salakmış sanırım her neyse. bunu yapan adam ödeme gücü olsa ödeyebilirdi bence, demek durumu yok.


  • oscar  (17.11.17 05:43:20) 
Guzellikle almaya bakın. İş senedi isleme koymaya giderse canınız sıkılır.


  • veritaslibertas  (17.11.17 08:19:34) 
Bir toptanciya 80 bin borcum var, veya bir araba alicam, biraz para verip kalanada senin seneti vereyim mi diye bir sor.


  • etna  (17.11.17 08:52:13) 
senein vade tarihinden itibaren 3 yıl süresi var. bu süre kombiyo olarak kullanmak için gerekli süre. 3 yılı geçerse normal adi senet şelinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde de kambiyo senedine göre daha zayıf bir evrak haline geliyor yani. Kabaca vade tarihinden itibaren ilk 3 yıl kambiyo senedi sonraki 7 yıl adi senet olarak icraya verebilirsiniz. 10 yıl geçince de alacak zamanaşımına uğruyor. Benim tavsiyem ciddi bir işlem yaparsanız ödeyecektir. Bir avukata verin tamamına icra takibi açsın ama siz sadece 15 bini tahsil edin. Tamamına açmazsanızitiraz ve bir takım konularda sıkınjtı olabilir.


  • ground  (17.11.17 11:24:28) 
teşekkür ederim cevaplar için


  • tamamhosdiyonda  (18.11.17 01:49:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.