[]

url yapısı php / htaccess

Şimdi database'imde kayıtlı 100 tane makale var. Ben bunları en son girilenden sıralayarak web sitemin ana sayfasında veriyorum. Ancak birine tıkladığımda sırasına göre index.php?id=1 olarak ilgili makalenin kendi sayfasına gidiyorum. Ancak benim istediğim index.php?id=1 olarak gözükmesi değil de database tablosundaki ilgili id'nin title veya url bilgisini alarak index/tek-makale.php olarak çıkmasını istiyorum.

Web sitesinde normal linklemeyi index.php?id= gibi yaptıktan sonra htacces dosyası ile mi düzenlemeliyim. Veya var mıdır başka bir yol yordam gösterecek olan?


 
en basit yolu söylediğin gibi link yapısını değiştirmeden htaccess ile halletmek. mod rewrite diye aratirsan sayısız örnek ve kaynak var.


  • goodz  (10.11.17 14:02:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.