Ram kapasitesini artırma

Merhaba,

7 yıllık yorgun ve yaşlı bir Sony vaio dizüstü bilgisayarım var.
Bunun max. ram kapasitesi 8 gb ve zaten 8 gb takılı ilk günden beri. Tahmin edebileceğiniz gibi uzun süredir pek yetmiyor bana bu. Tasarım programları kullanıyorum. Mesela şu an autocad ve chrome'da birkaç pencere açık 7.50 gb ram kullanılıyor. Başka program zor çalışıyor. Bir şekilde maksimum ram kapasitenin üstüne çıkmanın yolu var mıdır? Anakartla ilgili bir durum olduğu için imkansız gibi bir şey soruyorum herhalde ama bios güncellemesiyle olabilir gibi bir şeyler okudum. Laptop için geçerli mi bilmiyorum da var mıdır bir imkan? Şu an ihtiyaçlarımı karşılayacak yeni bir laptop baya tutacağı için ram değiştirerek biraz daha idare edebilmek iyi olurdu.

Teşekkürler

bios güncellemesiyle olanı da çok çok özel durumlarda geçerlidir. özetle o iş yaş.

  • washe  (20.10.17 18:44:18)
SSD yoksa SSD takarak baya bir fark elde edersin. Ram yetmeyince paging yapar diske bilgisayar, disk mekanikse inanilmaz yavas olur haliyle. Aciyi SSD ile baya bir dindirebilirsin. Hem de yeni laptop aldiginda SSDyi ona takarsin.

Bilgisayarin tam modelini yazarsan mumkun mu bakariz da ingilizce yoksa. Dendigi gibi bios guncellemeleriyle bazen bazi makinelerde olabiliyor...
  • robokot  (20.10.17 19:14:39)
@robokot;
1 yıldır falan ssd takılı, ssd ye yükseltince epey bir hızlandı ama şu an yavaşlıklar söz konusu özellikle birkaç program açıkken. ingilizce var ama nereye nasıl baksam bilemedim. f13z1e model /b ile devamı var da ondan tam emin değilim benimkinde var mı o /b kısmı yoksa halihazırda model adı mu tam o hatırlayamıyorum.

  • senolll  (20.10.17 19:18:32)
hmm soyle bir bakindim limiti yukseltmenin mumkun olmasi adina pek bir seye denk gelemedim o modelle ilgili, buyuk ihtimal olmuyordur.

  • robokot  (20.10.17 19:22:52)
bende 9 yıllık pc var. 4 gb ramli. photoshop, chrome, sony vegas falan kullanıyorum. işin püf noktasını bilirsen ram hayli hayli yetiyor.

www.askvg.com

yukarıdaki gereksiz servisleri kapat.

www.cnet.com

buradaki işlemleri yap.

advanced system care yükle. kesinlikle eski bir pc'nin dostu. özellikle
sağ üst köşede ram bilgilerini gösteren bir panel oluyor. ram %70'elere çıktığında
tek tıkla gereksiz yüklerden kurtarıyor. can dostum.
  • bir sevgi faresi jamal  (20.10.17 19:24:53)
Pageile.sys dosyasinin ayarlariyla oynayabilirsin, biraz rahatlatabilir hali hazirda ssd de oldugu icin.

  • yuto  (20.10.17 20:22:36)
Pagefile* (mobil oldugu icin editleyemiyorum)

www.online-tech-tips.com
  • yuto  (20.10.17 20:23:44)