İş değiştirip müşteri alma sorunsalı

Şimdi mevcutta çalıştığım yerde çevre sektöründe danışmanlık yaptığımız firmalar var. Bu firmalar sırf danışmanı benim diye bizim şirketle çalışıyorlar. Kendi işimi kurup bu firmalar ile sözleşme yapsam hukuki yönden bir sorun olur mu? Ya da başka bir firmaya çalışan olarak geçip bu firmalarla anlaşsam olur mu?

Çalıştığım yerle imzalanmış bir sözleşmem yok. Doğal olarak sadece iş etiği vs vs gibi şeyler konusunda hukuki bir sıkıntı olur mu? Haksız rekabet vs vs

Adamlar zaten senin için geliyorsa ne etiği. Şirkete gelen müşteriyi çalmıyorsun ki. Sözleşmen de yokmuş. Olsa da bu olay muallakta diye biliyorum. İşin tanımı, iş yapacağın bölge vereceğin tazminatın tutarlı olması falan gerekiyor sözleşmede. O durumlarda bile tınlanmıyor gibi. Sorun olmaz. Adam tutup topuğuna sıktırırlar mı orasını bilemem

  • glamdr1ng  (29.09.17 15:15:40)
bütün piyasa bunun üzerine dönüyor zaten.

  • paudi  (29.09.17 15:16:26)
hukuksal acidan bunun bi yaptirimi olmamasi lazim.

birincisi zaten sözlesmen olmadigi icin o noktada seni baglayici bi seyleri de yok sözlesmen varsa da acip onu okuman gerek cünkü böyle durumlarda özellikle müsterinin kolayca cekilebilecegi noktada rekabet maddesi koyma ihtimalleri var.

ama diyorsan ki yok bi sözlesme yüzyüze geldiginde o insanlarla herhangi bir tatsizlik/kirginlik disinda hicbir sey olmaz
  • isvicre rakisi  (29.09.17 15:17:19)
Senin firmayla aranda gizlilik sözleşmesi yoksa, müşterilerin de firmayla şu kadar yıllık sözleşmesi yoksa birşey olmaz fikrimce. Sonuçta müşteri istediği yerden alır hizmeti bağlayıcı bir sözleşme olmadığı sürece.

  • curukturpkokusu  (29.09.17 15:20:09)