[]

Vergi kaçırmanın en zor olduğu iş/meslekler

Türkiye şartlarında hangileridir?
 
mali musavir-yeminli mali musavir................ Memurluk vb.

diğer herkes kaçırıyor.
  • binder dandet  (19.09.17 19:32:56 ~ 19:34:31) 
Noterlik


  • catch the arrow  (19.09.17 20:03:18) 
Bordrolu çalışanlar. Peşin öder.


  • superjax  (19.09.17 22:26:42) 
Serbest meslek erbabı ticaret erbabına göre daha zor kaçırır. YMM-SMMM zorunlu olarak makbuz kestiği için daha az vergi kaçırabilir, ha aldığı 10 dur 5 gösterir yine kaçırır. Ama misal mühendis serbest çalışıyorsa işini yaptığı firma ile anlaşır, onlar da makbuz kesilince vergi ödemek zorunda oldukları için el altından iş yapabilirler. Daha kolay yani vergi kaçırmak. Bordrolu çalışanların ücretlerini asgariden gösterip farkı elden veren işverenler var, bunlar hem daha az prim hem daha az vergi ödüyorlar. Brütten anlaşma yapıldıysa burada çalışan da karda, basamağı geç değişir, net ücreti çok oynamaz, dolaylı yoldan vergi kaçırmış olur.


  • elikası  (19.09.17 22:59:01) 
bütün serbest meslek erbaplarını aynı kefeye koymayın. tam tersine, mali müşavir dışındaki serbest meslekler çok da kolay kaçırır.

ben bir mali müşavirim, vergi kaçırabilmem mümkün değil. çünkü yaptığım iş gereği doğrudan maliye ile muhatabım. gönderdiğim beyannamelerin altında adım yazıyor. mükellefimle sözleşmemi maliye'ye bildirmek zorundayım. yani sermest meslek makbuzunu kesmediğimi anında zank diye tespit ederler.

ama doktor, diş hekimi, avukat vs. parayı alıp kesmezse bunun kimse farkına bile varmıyor. muayenehane açtı diye fakültedeki maaşından her ay 4000 lira kesinti yapılan profesör bir diş hekimi yılda 500 lira kar ediyor muayenehaneden. o da benim "abi ne yedin ne içtin diye sorarlar, azıcık makbuz keselim" diye zorlamamla eşine dostuna zorla kestirttiğim makbuzlarla. ama bu adama sormuyorlar, "ayda 4000 lira kesintiyi, yıllık 500 lira kar etmek için mi bırakıyorsun" diye. çünkü vatandaş geliyor, dişini yaptırıyor, parayı veriyor, gidiyor. kayıt kuyut yok. kim nasıl tespit etsin? ancak işte inceleme olur da maliyeciler az bulursa dikkat çekiyor, anca öyle.
  • kibritsuyu  (20.09.17 01:05:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.