Garip olaylar (hack içerir)

-kredi kartımdan alısveris yapılmıs (halledildi) (uzun zaman önce)

-facebooktan bazen şifre yenileme kodu gönderiliyor

-bir siteden yine sifrenizi cok fazla yanlıs girdiniz uyarısı geliyor

-bir kaç siteden olan uyeliğim den yine aynı olay

-Amazon AWS hesabım hijack edildi, 5 bin dolar borca soktular-amazon credit açtı (sildi)

-hiç kullanmadıgım dropbox hesabımdan login uyarısı aldım, girdim baktım koreden biri login olmuş. Dropboxu direkt kökünden sildim.

Anlaşılıyor ki sanal varlığımı biri kıskaca almış, kazmaya uğraşıyor.

Kendimi nasıl güvene alabilirim? bunu nasıl yapıyorlar? brute force ile mi?

Bilgisayarda virüs programı yüklü durumda.

şifreleriniz bruteforce ile bulunabilecek kadar basit mi?

interneti bilinçli kullanın. maillerinize gelen herhangi bir yabancı linke tıklayıp xss yemiş olabilirsiniz. pishinge maruz kalmış olabilirsiniz.
  • blue eyes white dragon  (14.09.17 16:10:49)
bu sitelerdeki mail adresiniz aynı mı? pc'nizin temiz olduğundan eminseniz mail adreslerinizi değiştirin bence.

  • hononu  (14.09.17 16:16:58)
mümkün olan her yerde 2 adımlı doğrulama kullanın.

  • inheritance  (14.09.17 16:20:04)
abicim naptın öyle ya. yerinde olsam bir daha internetle bağlantısı olan hiç bi cihaza elimi sürmem.

nerede ne kadar kullandığın cihaz varsa hepsini fomatla ve şifrelerinin hepsini yenileyip güçlü hale getir.
şimdiye kadar kullandığın hiç bir şifreyi tekrardan kullanma.
güvenlik için kullanılan ikincil mail adreslerini kontrol et.
yerinde olsam temiz bir mail adresi alıp önemli üyeliklerimi de o mail adesine tanımlarım tüm bu önlemlerden sonra.
ayrıca sms doğrulama ile giriş seçeneği olan sitelerde bunu da kullan.

nasıl yapıyorlar bilemeyiz, bir çok şekilde olabilir. şifrelerin çok basitse bruteforce olabilir tabi. ama bir yerden bir virüs yemiş gibisin bence. bu kadar tüm hesaplarının ele geçirilmesi tesadüf değildir.
  • veritaslibertas  (14.09.17 16:23:11)
facebook şifre yenileme mesajı her hafta fiks geliyor bana 1 yıldır falan. çalınmadı henüz, çok da umurumda olmadığından sallamıyorum. ama diğerleri garipmiş. üşenmeyip tüm hesaplarında mail adresi ve şifreyi değiştir bence.

  • sir gawain  (14.09.17 17:35:16 ~ 17:38:06)