gss olayı soygun değil mi?

Yıllardır bir türlü anlamlandıramadığım konulardan biri. Devlet olarak, insanları sahip olmadıkları gelir/varlık üzerinden, böyle bir istekte bulunmadıkları halde borçlandırmak ve dahası borçlu bulundukları dönemde onları ödemeye mahkum oldukları bedelin karşılığı olan hizmetten mahrum etmek hiç şüphesiz adil olmayan ve hatta zorba bir uygulama değil mi? Böylesine saçma bir uygulama nasıl oluyor da 5 yıldır devam edebiliyor?

Gss iptal olmadı mı ya daha doğrusu baya şekil değiştirmedi mi? Bütün borçlar silindi herkes 53 tl karşılığında sağlık hizmetinden faydalanmaya başladı diye biliyorum ben. Yani işsiz insanların başka türlü sigortası olmuyor, hastaneye gitmek çok pahalı olduğundan gidemiyorlardı bu şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar bence çok güzel bir şey. Neden kötü buldun anlayamadım doğrusu?

Öğrencilere zaten yok, üniversiteden mezun olunca da 2 yıl daha sağlıktan faydalanabiliyorsun. 2 yıl sonra iş bulamayan adam bi doktora gidebilsin bari, hasta olsa napacak?
  • ekaterina  (03.09.17 20:57:09)
kadinlari etkilemedigi icin sorun yok. issiz erkek zaten insan degil toplumun gozunde.

  • partizan  (03.09.17 21:36:33)
Ekaterina,

İptal olmadı, borçların bir kısmı silindi, büyük kısmı duruyor. Aylık ödeme sabit olmuş olabilir, emin değilim. Kötü buluyorum çünkü;

-Sahip olunmayan bir gelir üzerinden borçlandırılıyor
-Tercih şansın yok, dayatma var
-Borçlu olunan dönemde faydalanamıyorsun-değişmiş olabilir-

Mesele yoksulların sağlık hizmetinden yararlanmasıysa bunun çözümü milyonlarca insanı tek bir potada eritip onları zorla borçlandırmak değil.
  • harvey  (03.09.17 21:39:15)
işsizden alınan haraç. Zorlama olanı hiçbir gelişmiş ülkede yok. Devletin işsizleri nasıl aç bırakırım denemesi gibi bir şey, bu halka az geliyor sanırım yine de :)

  • christopher nolan  (03.09.17 21:44:01 ~ 21:44:33)