bu laptop'un derdi ne, ha?

yıllardır kullandığım emektar ve külüstür laptop'um kendi kendine kapanıyor. doğru dürüst açamıyorum. elektrikle alakalı bir şeyler sanki ama...

her şey aletin kendi orijinal adaptörünü kaybetmemle başladı. bilgisayarcıdan aldığım adaptör ilk başlarda hiç sıkıntı çıkarmadı. bu durup dururken kapanma mevzuu geçen ay gibi başladı. şimdi bilgisayar açılınca masaüstüne geldiğinde kapanıyor. eğer bir kez daha açmaya çalışırsam bu sefer bios ekranı civarlarında kapanıyor, yani masaüstünü bile göremiyorum. pilsiz yapıyorum bunları çünkü pili takayım dediğimde bir şarj oluyor, bir olmuyor (ekranın rengi gidip geliyor bu arada) ve en sonunda yine kapanıyor.

neden olur acep?

donanımsal bir soruna böyle yazılanlara bakıp bir şey söylemek çok zor ama genel bir başlık altında anakartından geçen akımda bir voltaj sorunu varmış gibi geldi. internet sitesinden kullanıcı kılavuzlarını inceleyip, modelin adaptöründeki değerlerle aynı olan başka bir adaptörle denemek gerek.

ama tabii en net bilgiyi tamirciler verir. emektar ve külüstür dendiği için garantiye götür demiyorum zaten.
  • i drive the hearse  (30.08.17 14:50:11 ~ 16:07:29)
Adaptör bozuk bence.

  • ekaterina  (30.08.17 15:56:46)
Bana adaptörün gücü yetmiyormuş gibi geldi.

  • reactionic  (30.08.17 16:36:35 ~ 16:36:43)
Cihazınızın emekliliği çoktan gelmiş demektir.

Batarya muhtemelen ölmüştür.
Bilgisayarcının verdiği adaptörün voltajının farklı (ya da kötü niyetli bir satıcıysa "bozuk" olma) ihtimali de var. Bu da batarya şarj devresine zarar vermiş olabilir. Bu durum anakarta sirayet etmiş olabilir.

Önce cihazınızın istediği voltajı internetten bir öğrenin. Sonra bu voltaj adaptördekiyle aynı mı ona bakın. Ama adaptörün arızalı olma ihtimalini de es geçmeyin.

Voltajı uyan farklı bir "laptop adaptörüyle", batarya çıkarılmış bir çekilde tekrar denemenizi tavsiye ederim.
  • clia  (31.08.17 21:52:42)