[]

kefir mayası nasıl bulunur, nasıl yapılır

merhaba,

internetten "doğal kefir mayası" satan yerler var ancak kendilerine çok güvenmiyorum. tanıdığınız, bildiğiniz bir yer var mı kefir mayası satan (sakarya'da).
internetten alıp tecrübe ettiğiniz bir yer var mı? nasıl kargoluyorlar, kargoda üç dört gün kalması gerebilir, bozulmuyor mu?

*en çok merak ettiğim ise; kefir mayasını kendim yapamaz mıyım? ilk maya nasıl ortaya çıktı? mesela yoğurdun nohut ile mayalanabildiğini biliyorum, kefir için benzeri bir şey söz konusu mu?

 
a101'de mi şok'da mı ne kuru kefir mayası görmüştüm.
hala var mı bilemiyorum.

kefir, yoğurt için kendileri gerekiyorsa ilk olarak nasıl yapıldı sorusu?
bunlar bakteri doğada zaten var, bir şekilde denk gelinmiş. yeniden aramak yerine eldekiler kullanılıyor.

bir de gümüş parayı süte atarsan yoğurt olur diye birşey duymuştum.
elden ele gezen gümüşte yoğurt bakterisinin olma ihtimali var demek ki.
  • herhaltibiliyoring  (15.08.17 20:00:51 ~ 20:07:37) 
Kefir mafyası nasıl bulunur diye okumam ahahah

Et ve balık kurumu mu ne onlarda bulunabilir belki diye düşünüyorum
  • senolll  (15.08.17 20:28:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.