Çamaşır ve Bulaşık makinelerinin sıcak suya bağlanmaıs

1 - doğru mu
2 - ekonomik mi?

Baya bi tartıştık, çözüm bulamadık. kesin bir bilgisi olan var mıdır?

Makine kendi ısıtmıyor mu suyu? Sıcaktan çekince ısıtmadan direk kullanıp elektrik tasarrufu mümkün mü mesela?

Doğalgaz elektrikten daha ucuza geliyor diye biliyorum makinlerin kapasitesini düşünürsek.

Çoğu tesisatta sıcak suyun gelmesi zaman aldığı için makinenin çektiği su pek fazla sıcak olmuyordur diye düşünüyorum, bu durumda pek birşey fark etmez.
Sıcak suyun çabuk geldiği ve lüzumundan fazla sıcak olduğu durumlarda da yıkama sıcaklığı üzerinde kontrolünüz olmamış olur. Çamaşırı 30 derecede yıkamak işinizi görüyorken 60 derecede yıkamak çamaşırı gereksiz yere yıpratacaktır, bazı giysiler de zarar görebilir.

Evet, makine normalde kendi ısıtıyor, sıcak su gelirse bu ihtiyaç azalır ama bu ısıtma süresi kısadır zaten, bu yöntemle dikkate değer bir elektrik tasarrufu olmayacaktır.
Fikir vermek için, 1000 W bir ısıtma 5 dakikada 5 kuruş civarı elektrik harcar. Makine izolasyonlu olduğu için ilk ısıtmadan sonra ısıtma için kullanılan elektrik azdır.
  • mikro patlama  (09.08.17 18:46:27 ~ 18:48:38)
Benim camsir makinasinin hem sicak hem soguk su baglantisi var.

Bulasik makinasi soguk direkt.
  • fortisvita  (09.08.17 19:21:11)
"Yeni makinalarda ekonomik kazanç çok az. A++ makinalar zaten verim açısından aradaki farkı kapatıyor." dediydi biri. Değmez bence @mikro patlama'nın söylediklerini de düşününce.

  • erci  (09.08.17 21:18:13)