Yutdışında maddi destek olmadan yükseklisans mümkün mü?

İşi gücü bırakıp gideyim İngilizce konuşulan ülkelerden birinde yükseklisans yapayım diyorum da, okuduğum süre boyunca orada çalışarak okul parası dahil kendi kendime yetebilmem gerekiyor. Devletler 20 saat çalışma hakkı veriyor ama yetmez. Yurt, kaçak çalışma, burs vs bunu başaranınız ya da duyanınız var mı?

Ps. Oralardan bir iş buldursanız da olur :)

vize alabilmen için zaten okul parası + orada kalacağın süreçte hayatını idame ettirebileceğin miktarın bankada olması lazım ya da en azından burs alıyor olman lazım (tübitak bursu falan)

iş bulacam + okuyacam hikayesine pek inanmıyorlar.
  • himmet dayi  (08.08.17 00:12:33 ~ 00:13:03)
yüksek lisans kazandım. hem de viyana. şöyle diyeyim, okulla alakalı maalesef dil sertifikasıyla alakalı sıkıntılarım olduğu için hakkımı 1 yıl erteleyeceğim gibi ama ertelemesem bile zaten şu an konsolosluk benden kendi ülke bankalarından en az 10.000 euro göstermemi bekliyor ki şu an bunu yapmam çok zor. kaldı ki yurt var okul dönem harcı var, yemesi içmesi var.. vizesi var... euro bu kadar 4 küsür olmasa koymazdı ama lanet olsun işte..

  • total paranoia  (08.08.17 00:41:33)