Bitcoin mining ve ekran kartı piyasası

Geçenlerde gaza gelip beni şöyle üç dört yıl götürecek bir workstation kurayım dedim. İşte efendim 7700k işlemci, 64 gig ram falan filan.

Ekran kartları ne olmuş öyle? 1080ti'ın fiyatı 3000 liranın üzerinde.

Şu mine'cılar ne zaman bıkar bu işlerden de bu fiyatlar insanca seviyelere geriler?

Bırakacaklarını hiç sanmıyorum. Ben de bir süredir takipteyim ama değişiklik yok.

  • MiraTaurus  (07.08.17 18:03:53)
Sırf bu yüzden miner'lara özel ekran kartı çıkarttılar ama yine de değişmeyecek gibi. Bir gün zorluk seviyesi çok artıp ethereum da (diğer altcoinler de tabii) ekran kartıyla kazılamayacak hale gelirse anca o zaman. Ki aslında sırf elektrik vb. sebeplerden artık kaba güçle değil de bilgisayarda veri tutma para bulundurma üzerinden ödül/faiz veren coinler var, bunlar da bir gün illa ki ona geçecekler bence çok geç de değil 2018-2019da görürüz görmeliyiz (yoksa zaten iş çığırından çıkmış olacak elektrik-soğutma gibi şeyler de problem olacak.)

Edit: yani kısa vadede çok gerekmedikçe ekran kartı alınmamalı bence. Ama 3D işler yapıyorum dersen (müzikle ilgili olduğunu hatırlıyorum gerçi ama) quadro serisinde stok fiyatlar ne durumda onlara bakılabilir eğer onlar bulunuyorsa.
  • rodriguez2  (07.08.17 19:35:26 ~ 19:42:35)
Ekran kartıyla aslında işim yok da oyun oynarım diyorum. civilization, europa universalis falan. Hazır para da varken evladiyelik bir şey alalyım dedim ama 1050ti falan alacağım sanırım. strateji oyunlarını oynatır mı bana 1050?

  • alperz  (07.08.17 20:20:28)
1050ti yeterli o oyunlar için. www.notebookcheck.net

  • sporty  (07.08.17 20:33:34)
söz konusu ekran kartı da olsa evladiyelik diye bir şey yok artık. zaten 2 sene sonra 4k hayatımıza girmiş olucak; 1080ti bile 4k'nın anca hakkını vermeye çalışıyor, ancak bir sonraki nesilde 4k oturmuş olur. 1060 6gb ya da 580 4gb al geç, full hd için yeter de artar bunların performansı. ki sporty'nin dediği gibi bahsettiğin oyunlara çok bile ama 2 sene içinde oynamak isteyeceklerini de yüksek detay 60 hz'de oynarsın full hd'de.

piyasayı takip edenler mining rüzgarının en az bu sene sonuna kadar devam edeceğini söylüyor, bu kadar uzun süre yüksek kalmaz ama sırf bitsin diye de beklenmez zaten. arada kampanyalar falan oluyor, geçen 1100'e vardı 1060 6gb bir yerde.
  • Bruce  (07.08.17 20:44:38 ~ 20:45:16)
fiyatlar bu saatten sonra insanca seviyelere gelmez. geçen gün çizgi grafik videosunu izlemiştim adamlar almanyadan 3000 tane mi ne ekran kartı istiyor 350 tane falan alıyorlar. rakamları net hatırlamıyorum ama oranlar böyle.
ethereum bitse de altcoinlerle devam edileceği için yine eskisi gibi olmaz. mining performansı daha düşük olan gtx 1060 serileri bile bitti ön siparişe düştü.

  • yüzyıllık yalnızlık  (07.08.17 22:06:39)
O zaman ben bulduğum en ucuz kartı alıp geçeyim. Sonrasına bakarız. İkinci el falan kovalarım o arada.

  • alperz  (07.08.17 22:10:15)
Amerika'da ucuzdu sanki. Amazon'a baktın mı?

  • yirmisantim  (07.08.17 22:13:47)
1080ti ile 1080p oyun oynamak 1080ti ye hakaret. mining yapanların favori kartı şu an gtx 1070. 1080ti her şekilde bu fiyatta olacaktı yani.

i7 7700k işlemcim 16gb ramim (yakında 32 yapıcam) ve 2.5 senelik gtx980 im var 1440p de her şey ultra takılıyorum her oyunda. söylediğin oyunlar için 1050ti yeterli evet ama 7700k nın yanında komik duruyo 1050ti :)

bir sonraki ekran kartım muhtemelen gtx 1170 olur. çocukluktan kalma en iyi ekran kartını alma heveiyle aldım gtx 980 i. muhtemelen gtx 11xx serisi artık 4k yı rahat rahat hallediyor seviyede olur. ben zaten asus PG278QR'ım ile mutluyum. 2K dan devam :)
  • washe  (07.08.17 22:17:16)
washe bey beni bir 2k ekran sahibi olarak çok rahatlattın tenk yu veri maç.

600-700 liralık bir kart alıyorum. Şimdilik arkama bakmıyorum o halde.
  • alperz  (07.08.17 22:46:31)
yirmisantim kargosu bilmemnesiyle birlikte aynı paraya geliyor.

  • alperz  (07.08.17 22:48:53)