Lol'e başladım...

Ya ben anlamadım bu oyunu botlara karşı oynuyorum. Çok da zevkli ama beceremiyor muyum acaba?

İşte minyonları öldürüyorum, fırsat olursa şampiyonlara dalıyorum. Kule yıkmak istiyorum, bunu yaparken ölmeden yapmak istiyorum.

Böyle oynuyorum yani. Ama oynarken paso "bu adam oyunu bilmiyor" diyorlar diğer oynayanlar :( :(

Alt koridoru orta koridoru kullanmak için bir olay var mı yoksa boş gördüm mü giriyim mi? Ya da ne yapıcam başka ben bu oyunda?

Ormanı hala anlamadım diye girmiyorum oraya. Bu oynadığım şeklin dışında ne yapcam ben :/

Şimdilik chati kapatıp karakterler üstünden öğrenmeye çalışayım öyleyse. Mesela uzaktan atış yapanları -nişancı mı deniyor- sevmedim. araya girip yardıranları sevdim :D

  • akatreil  (01.08.17 23:36:21)
Minyonları kesip farm yapmaya, para kasmaya bak. item aldıkça karakterlerle savaşa daha rahat girersin. şimdilik önerilen itemları alıp işlevlerini öğrenmen iyi olacaktır. tabi dalınca işler kötü gidiyorsa geri çıkman lazım. yani "daldım ya o ya ben ille biri ölecek" kafasıyla değil. çünkü

oyunu kazanmada kill almak elbette önemli. ama unutmamak gereken bir şey var ki o kuleler öncelikli hedef olmalı. yani 0-10 bile gitsen o kuleleri ve ana base'i(nexus) siz düşürürseniz kazanırsınız. ölmemenin kuralı basit aslında. kuleyi savunan kimse yoksa vur. eğer rakipler varsa vurma.

bunlar dışında oynaya oynaya oturacaktır. bol küfür yemeye flamelenmeye hazır ol. öğrendikten sonra sen de flamer olursun. oyunu bilmediğini söyleyecekler çünkü gerçekten de bilmiyorsun. yeni olduğun için sorun yok. lol'ün türkiye serverındaki oyuncular genelde en iyi olduğunu sanır. yani yeni başlamanın önemi yok. ben lise 2 de başlamıştım şimdi üni'yi bitiyorum ama en ufak bir hatamda tepeme biniyorlar. o hep olur yani.

edit: ayrıca evet profesyonel maçları izlemek baya faydalı olur. ve bilen birisiyle oynamak +1

gl, hf!
  • ravenclaw  (01.08.17 23:37:38 ~ 23:39:04)
şuanki mantığım normal mi yani? minyon kes, ölmemeye dikkat et, kuleyi yık.

  • akatreil  (01.08.17 23:43:46)
lol her ne kadar bana cep telefonu oyunu gibi gelse de sıfırdan başlayan biri için kesinlikle çok zor, açıkçası ben bu vakitten sonra vaktini lol öğrenmeye harcama derim. bir sürü daha basit dota çakması oyunlar var işte heroes of the storm, belki smite veya battlerite. bunlar daha kolay diye biliyorum üstelik oyuncu kitlesi de lol ve dota gibi toksik 12 yaşındakilerden oluşmuyordur.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.08.17 23:45:13)
kulelere sadece minionlar varken vuracaksın onlar ölünce geri çıkacaksın bundan ölüyorsundur.

lol öğrenmek arkadaşların da bahsettiği gibi gerçekten zor iş. 130-140 tane karakter ve hepsinin 4er tane skili var. toplamda 560 skill var oyunda ve bunların karmakarışık 20 tanesi sürekli karşına çıkıyor (5v5). mantık bu. bunları bilmek zorundasın. tüm şampiyonların ismini öğrenmen 4-5 ay sürüyor zaten bide skillerini mekaniklerini öğrenmen en az 1 yıl, ondan sonra da sadece her şampiyonu tanıyan bi bronz oluyorsun :D

şimdi öncelikle haritayı tanı. meta denen şeyden haberdar ol.

orta kısma büyücüler gider. bunlar oyunun en kısa sürede en yüksek hasarını atan adamlarıdır.

alt kısma adc(menzilli) ve yanına bir destek gider.

ormana ormancılar gider. burası solo gibi çok değişiklik gösterir. ad, ap, ad offtank, ap offtank, skilleri ad tabanlı tank, skilleri ap tabanlı tank. çok şey gider yani ormana. çeşitliliği çok ama oraya gidecek şampiyon az çünkü skillerin mekaniği önemli. ormanda gang(baskın) atma becerisine bakılır şampiyonun. mesela amumu q'su sayesinde iyi gang atar. jarvan e q'su sayesinde iyi gang atar. lee sin q ve r'si sayesinde iyi gang atar.

üst kısma genelde offtank ad ve ap'ler gider. offtank yarı tank demek. tam tankta giderler ama onlardan vurmaları da beklenir. şimdi bu klasik bişey. bunun dışında bazı komplikasyonlar var ama bunları şimdi öğrenmene gerek yok. yani solo vayne veya jungle twitch görürsen küfür et :P

ben yeni başladığımda adc oynardım ama şimdi düşünüyorum da keşke support oynasaymışım. hem milletin oyununa çok etkim olmazdı hem de şampiyonları tanırdım falan. support oyna bence. support heroları al morgana soraka thresh braum gibi. adc koru. iyi oyun öğrenirsin. bide youtube lol öğretici ile başlayan şeyler yaz onları izle. yarı oyna yarı izle. support al kenarda köşede takıl. öğrenirsin zamanla.
  • freetakilir  (02.08.17 00:06:33)
Arkadaslarin dediklerine ek olarak da, ne kadar hosuna gitmeyecek de olsa aram mapine gir. Random bir sampiyon geliyor ve onu oynuyorsun. Ogrenmenin en iyi yolu aramdir. Seve seve ne gelirse oynuyorsun. Hem mecburen ogreniyorsun, hem de aram ciddiyetsiz oyundur. Oyle kufretmezler, takilmak icim girilir arama. Senin de üstünde baski olusmaz boylelikle. Normal map ciddiye alinarak oynandigindan cok stres yaptirirlar.
Bir de tr serverda oynama. Euwestte oyna. Sonra cok dua edersin. Yolun başındayken dön.

  • veritaslibertas  (02.08.17 00:17:20)
sevgili hocam
oncelikle bu kadar sacma bir komunitede sana hic bir faydasi olmayacak bu oyunu iyi oynamak icin gereken zaman cok fazla. youtube da twitch te falan da izleme tamamen cöp bir zaman

o yüzden bence sil
moba tarzi oyun sevdiysen ve kavga etmek istemiyorsan oyunlar kısa sursun sinir stres sahibi olmayayım kendi takım arkadaslarımla kavga etmeyeyim istiyorsan
heroes of the storm oyna
guzel bir tutorial var mantıgı gosteriyor
quick match var yani daha mac baslamadan o heroyu aldın kavgasi olmuyor
killing blow alma zorunlulugu yok herkes aynı derecede odullendiriliyor
15-20 dkda mac bitiyor
  • kingcyrax  (02.08.17 01:40:54)