[]

Sadece internet kullanıyorum, dizüstü bilgisayarım neden ısınıyor?

5 yıllık bir bilgisayar. Markası Dell.
Fanı sürekli çalışıyor ve fanın çevresi bayağı ısınıyor. Ağır bir program kullanmıyorum. Mesela sadece web sayfası açık şu anda ama ısınma sorunu var.

Şu ipucu olabilir: web tarayıcısı kapalı iken açar açmaz fan çalışmaya başlıyor.

Ne gibi önlemler alabilirim? Bakıma götürsem mi? Kime, nereye götürülür bilmiyorum. Garanti süresi doldu. Gerçekten bilen ve adil ücretle bakım yapacak kimdir? Dell'in servisi falan var mu bu tür sorulara bakan?

 
İçini temizlettirmek çözüm olabilir. Bir kere temizlettirdim içinden bayağı bir şey çıktı. Fan performansını etkiliyor demişti bilgisayarcı.


  • nopnog  (03.07.17 17:41:25) 
5 yıllık, işlemcisi muhtemelen eski ve soğutucusu yıprandı ve tozla dolu. 5 yıl önceki chrome/firefox ile şimdiki chrome/firefox bambaşka, daha çok sistem ihtiyaçları var. arabaya binip gideyim ama motor hiç ısınmasın istiyorsun :)

cevapları kendin vermişsin zaten. gayet normal. bakıma vs götürsen yapacakları şey tozunu temizlemek olur ki yine pek bir şey değişeceğini sanmıyorum. bilgisayarın fanının çalışması normal bir şey. ısındığı için kapanmadığı sürece de ciddi bir sıkıntı yok diyebiliriz.
  • washe  (03.07.17 17:43:51) 
Arka planda çalışan antivirüs sebep olabilir. Hafızanın dolması da sebep olabilir.


  • uyusam iyi olur  (03.07.17 17:46:30) 
5 yılda hiç açılmadıysa o makine, fanın oradan çıkacak pisliği hayal bile edemiyorum. becerebiliyorsanız siz yapın yoksa başkasından yardım isteyerek kasayı açın. temizleyin.


  • blue eyes white dragon  (03.07.17 17:47:50) 
bakıma götürürsen sana geçirirler muhtemelen. artık bilgisayarın basit işlerini yapmayı herkes öğrenmeli. fan temizliği şudur budur. bi kere o zaten 5 yıllık olduğu için donuyor. fan temizliğiyle sadece biraz hızlanır.


  • freetakilir  (03.07.17 17:48:10) 
Macun yenilenmesi + fan temizliği


  • westblack  (03.07.17 18:20:09) 
cok da bi sey tutmuyor aslinda. gecen sene 50 almislardi macun ve temizlik icin. bu sene 20 aldi baska bi yer. masaustu icin bu fiyatlar. hatta alali 6 sene oldu fanlar eskimistir dediler. yenisi de 60 civariymis.


  • pide  (03.07.17 18:29:29) 
Macun yenilenmesi + fan temizliği

Traktör kalkıyormuş gibi ses çıkaran ve ısınan altı yıllık bilgisayarım, bu işlemler sonrasında süt dökmüş kedi oldu.

Herhangi bir bilgisayarcı yapabilir bunları, servise gerek yok. 55 tl tutmuştu benimki birkaç ay önce.
  • devilred  (03.07.17 18:39:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.