asp.net mvc katmanlı mimari?

asp.net mvc ile ilgili yazıların çoğunda katmanlı mimariden bahsediliyor. örnek bir uygulamada admin, core, data, service, ui isimlerinde 5 tane proje başlatarak uygulamaya geliştirmeye başlanıyor. biraz araştırma yaptım ama tatmin olamadım. nedir ne değildir? verebileceğiniz kaynaklar, öneriler nelerdir?

Udemy de bu konu hakkında Türkçe eğitim serileri var. 10 dolara düşüyor sıklıkla. Tavsiye ederim.

Büyük projelerde farklı geliştiriciler farklı katmanları yapıyor. Biri veritabanından veri çekip yazıyor, diğeri alınan veriyi işliyor, front-end ciler bu verileri ekranda gösteriyor vs gibi düşünülebilir.

Ayrıca projeye ekleme yapılacağı zaman müdahale daha kolay oluyor.

Başka projelerle beraber kullanılacağı zaman da avantajlı. söz gelimi veri katmanındaki metotlar birbiriyle alakalı masaüstü, web ve web api projeleri için kullanılabilir.
  • dahinnotha  (10.06.17 10:19:39)
Tek kişinin yazdığı ve temel crud operasyonlarının olduğu geliştirmeye kapalı bir proje için katmanlı mimari anlamsız olabilir.

  • dahinnotha  (10.06.17 10:21:50)