Bu cimrilik mi?

7-8 bin tl net geliri ve borcu harci(kirada yok) olmayan birinin Nike'in Air Max modellerini begenip '550 tl' bir ayakkabı icin cok diyerek almaması,sürekli indirimini kovalaması,eski modellerini arastırması vb.Sizce cimrilik midir?

Bence değil. Daha uygun fiyata alabilmek varken neden 550 TL versin ki.

  • elorelia  (05.06.17 23:17:00)
değildir.

  • zgrydn  (05.06.17 23:17:46)
Bencede değil hatta bir ayakkabıya 550 tl verilmez bence ( cimrimiyim )

  • ugrcn  (05.06.17 23:17:47)
Evet.

  • devilred  (05.06.17 23:17:59)
Cimrilik bence. 550'yi görünce başka sitede var mı diye bakarsın da yok olmasına rağmen sürekli indirim kovalamak cimrilik.

  • ekaterina  (05.06.17 23:18:40 ~ 23:19:50)
Evet

  • fragile lady  (05.06.17 23:19:54)
7-8 bin tl geliri olan babanın evladı değilse gayet normaldir. parasının kıymeti vardır.

  • floydian  (05.06.17 23:19:57)
Değildir, bilinçli tüketimdir. Gelir iyi diye para savurmanın anlamı yok.

  • gmzo  (05.06.17 23:21:04)
değil tabii. adam ayakkabıya o para mı verilir der ama maket hastasıdır ona gider 2000 tl verir. ayrıcs bir ayakkabı yani 550 tl den bahseditoruz

  • oscar  (05.06.17 23:21:04)
cimriliktir ve ayrıca salaklıktır da. Nike'ın Air Max modellerine bakan kişi zaten en az 350 TL vermeyi göze almalı. bu kafadaki insan ayakkabıya 350 TL verilmez de der. boşu boşuna zaman harcar, eski modellerden de hiçbir şey almaz.

  • i drive the hearse  (05.06.17 23:21:04)
Değil bence, 550 tllik bir ayakkabı olmasın 50 tl'lik bir kalem olsun, ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz herhang bir şeyi almak gereksiz zaten. Siz demek ki söz konusu 550 tllik ayakkabıyı çok beğenmiyor ve ihtiyaç duymuyormuşsunuz ki daha eski modellerinin de işinizi göreceğini düşünüp o modellere yönelmişsiniz. Ancak yeri gelir 600 tl'lik bir ortopedik ayakkabı alma gereksinimi duysanız gider alırsınız, kısacası neye ihtiyacınız olup olmadığına bağlı.

Çok çok istediğiniz bir şey değilse ve ciddi gereksinimim yoksa almamakta iyi yapmışsınız bence.
  • neferkitty  (05.06.17 23:21:29)
air max daha ucuza bulunuyor. bizim arkadaş 170e mi ne aldı. biraz beklesin derim :)

hayatımda bir ayakkabıya 500 lira vermedim, umarım da vermem. şu ana kadar aldığım en pahalı ayakabı 180 filandır sanırım.
  • fakyoras  (05.06.17 23:25:49)
performans/fiyat formülüne göre bu formüle uygun şekilde söz konusu ayakkabıdan daha avantajlı bir ürün olduğu müddetçe kişinin mal varlığı ne olursa olsun o ayakkabıyı daha ucuza almaya çalışması cimrilik değildir. cimrilik ancak şöyle olur. adamın 8000 lira geliri vardır başka hiçbir yerde ayakkabı falan kalmaz. adamın mevcut ayakkabısı pespaye olmuştur. ayakkabıya ihtiyacı vardır. ancak 550 liraya ayakkabı mı olur lan! diyerek -ben de diyorum bunu- ayakkabı almaz ve yırtık ayakkabısı ile gezer. bu cimriliktir.

  • fyodor fyodorovic  (05.06.17 23:27:01)
Eğer belli bir sebeple para biriktirmiyorsa cimrilik bence. Kazandığı paranın tadını çıkaramayacaksa ne anlamı var o kadar kazanmanın?

  • love my way  (05.06.17 23:29:04)
Evet

  • giovanne  (05.06.17 23:33:35)
Aslinda nike air max i begenmemistir bu yuzden 550 cok geliyordur,gercekten begense parayi basar alir.

  • duptıs  (05.06.17 23:36:06)
değil.

  • ya ben lan neyse  (05.06.17 23:36:08)
Merhaba. Ben bütün okul hayatı boyunca "Harpagon" olarak adlandırılacak kadar cimri biriydim. Hala da öyleyimdir. Dışarıda kahve içmem ama bir ayakkabıya 600 tl vermem gerekiyorsa, veririm. kaldı ki verdim de... yani benim standartlarıma göre bile bu cimrilik. gerisini siz düşünün.

  • dudagin kenarindaki egreti kivrim  (05.06.17 23:40:58)
kesinlikle cimrilikle alakası yok.

  • sizofren06  (05.06.17 23:41:12)
oha aynı ben :D ama cidden çok paraymış. ayda 100k kazansam da vermezdim heralde. 300 tl civarına lacoste alınır be.

  • uzman pratisyen  (05.06.17 23:41:56)
O ayakkabıya çok ihtiyacı var ve alternatifi yoksa, o ayakkabı olmadığı için bir zorluk yaşıyorsa cimrilik olabilir. büyük ihtimalle cimrilik değildir. şahsen milyonlarım da olsa 550 liraya nike almam, klas bir şeyler alırım.

  • soft  (05.06.17 23:43:21)
Bana biraz cimrilik gibi geldi. Ayakkabıya verilen paraya acimiyorum ben belki de o yüzden

  • cabiday  (05.06.17 23:49:14)
bence değil, bir ayakkabı için çok fazla bir miktar. ha 300e kadar verirdim ama ben o kadar kazanıyo olsam

  • Tam1Hi0n3  (06.06.17 00:07:25)
Evet cimrilik.

  • runagain  (06.06.17 00:09:24)
değildir.

  • dafuq  (06.06.17 00:09:37)
Duruma bağlı. 550 bir ayakkabı için gerçekten yüksek bir fiyat. İhtiyacı olduğu, sıkıntılı olduğu halde almamak için inat ediyorsa cimri diyebiliriz ama keyif için alacağı bir şeyi ucuzunu bulmak için bekletiyorsa sayılmaz.

  • aychovsky  (06.06.17 00:22:05)
ne kadar gelirin olursa olsun cimrilik değil tutumluluktur. daha uygun fiyata yine de kaliteli ayakkabı bulunabilir. cimrilik diye düşünenler parayı bulunca değişecek nesildir özenti de olabilirler bilemiyorum. sözüm meclisten dışarı. yersen.

  • kararsızataletfilozofu  (06.06.17 00:43:00)
7 bin lira net gelirim var, hayatımda ayakkabıya o parayı vermem.

  • zawisza  (06.06.17 00:49:51)
Cimrilik değildir. Fena sayılmayacak bir gelirim var ama tutkudan, mutluluktan ikinci el kitap almayı severim mesela. Bilgisayarım 9. yılında, telefonum da 888 liralık (hala fiyatı bu) bir Android ama gidip bazı konularda paraya acımadan kıyacağım bir sürü alan var. Şimdi burada hoş olmaz ama hayatta dilenciye para vermem, hayrımı ameliyat parası bekleyenlere veririm, en az 6 ayda bir kan bağışlarım, çocuklara geçen paramın haddi hesabı yoktur.

  • zagem  (06.06.17 00:51:10)
Ben bırak cimri demeyi görsem ne güzel adamsın lan der imrenirim. Lisede bi arkadaşım vardi çocuğun ailesi baya zengindi. Ama çocuga baktiginda ne giyiminden kusamindan ne hal tavrindan zengin oldugu anlaşılmazdi. Cocuk sonra stamforddan mi ne kabul aldı, atıyorum burdaki 2 dairelerini feda etmediler stamford icin. Gitti amerikadaki daha az unlu bi okula devam etti.

Anlattigin durumdan da boyle bi insanin herhangi bi eşyaya saçmalık derecesinde heves etmeyecek kadar tutarli biri oldugu da çıkarılabilir yani.
  • klar  (06.06.17 01:03:49)
Mobilden edit: stanford (ince)

  • klar  (06.06.17 01:05:06)
Ben de aynı şeyi merak ediyorum. Param olmasına rağmen piyasada satılan giyim ayakkabı kozmetik vs hepsinin yüksek fiyattan satıldığını düşünüyorum. Ucuzlayınca almak varken sezonda almak markaların yaptığı oyuna gelmek gibi geliyor bana. Acil ihtiyaç olur alırım ama aciliyet yoksa elimdekiyle idare eder indirimde alırım.

  • curukturpkokusu  (06.06.17 01:07:52)
8 bin net gelirim var.150 tl den fazla bir ayakkabiya para vermem.

  • lion de la Turquie  (06.06.17 01:11:51)
yaptığı mantıklı. kapitalizme para kaptırmaya gerek yok. adamlar işten çıkınca sodexonda 50 tl para kalsa harcarsan utanmayıp maaşından kesiyor. o zaman 1 tlnin bile hesabını yaparım.

  • Caaannn  (06.06.17 01:21:17)
7-8 bin TL maaş öyle zannedildiği kadar yüksek değil.Düşünceli olması doğru

  • turkuaz  (06.06.17 02:05:06)
7- 8 bin lira kazanırsam tabii ki de o parayı o ayakkabiya vermem.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (06.06.17 23:11:32)
Hayır

  • iwasbornonamountainside  (06.06.17 23:15:07)
değil.

  • doxanikee  (06.06.17 23:18:38)