mod alımı

Şikayetler üstüne bir kısmımız ayrılacağız modluktan.

Aktif olarak düzenlemek için yerimize birilerini önerirseniz ve biraz da oy usülü o kişiler Duyuru'dan destek alırsa ileteceğiz ve destekleyeceğiz.

aycho +1
adaylar gelirse anket açar oylama yaparız.

  • krem peynir  (03.06.17 03:34:36)
yeni modun sayın cumhurbaşkanımızın izinden giden sağlam bir reisci olmasını isterim.

edit: krem peynir'in gitmesini ben de istiyorum. byeee
  • elvedui  (03.06.17 03:46:41 ~ 03:48:05)
saçmalık hocam bu ya sizin yerinize yeni kişi alınmasın veya oylama nedir allah aşkına sonra önceden kavgalı olduğumuz ama kankası bol biri biri mod olacak biz mağdur olacaz.

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (03.06.17 03:46:56)
Benim oyum mevcut modlara. Birlik beraberliğe en çok ihtiahshss

  • klar  (03.06.17 03:47:58)
bence once sizin aranizdan kimlerin ayrilacagini oylayalim. ben aychovsky ayrilsin istemem mesela.

  • hopeless  (03.06.17 03:51:56)
öfkeyle kalkan zararla oturur, müthiş bir atasözü.

bence modlar bu şekilde değişirse sağlıklı olmaz.
  • Apocalypse  (03.06.17 04:04:51)
Sonuc degismeyecek ki.yeni kisiler gelecek,ilk gazla ugrasip edecekler,sonra oeh yetar ba moduna gecilecek,bu sirada birileri gargara yapmaya baslayacak vay neden sildin diye,sil bastan ayni seyler.
istekli olanlar varsa mesaj atsinlar,bakin profillerine ona gore karar verin

  • duptıs  (03.06.17 04:09:09)
Sen gitme.

  • dissendium  (03.06.17 04:19:54)
ben kendimi aday gösteriyorum
al beni burdan al al al al

  • bana her yer cehennem  (03.06.17 04:28:01)
boş beleş iş yapıyordunuz zaten,destekleyeceğiniz elemanlarda sizin gibi olur muhtemelen. kimseyi desteklemeden bırakın.

  • prens zuko  (03.06.17 04:39:11)
satilik sozluk hesabi duyurularını kim yasaklarsa oyum ona. yasakçı degilim ama bu da cok sacma oluyor artik.

  • blue eyes white dragon  (03.06.17 05:01:49)
Ben birnkeresinde nasılsınız diye duyuru açmıştım. Onu silen gitsin diğerleri kalsın.

Şaka bir yana oylamaya olması salakca olur ama vakti bol ilgilenecek ve şuradaki kuralları özümsemiş birileri gelirse daha iyi olabilir. Hiç bir modu tanımıyorum adlarını (nicklerini) da bilmiyorum ama ara ara değişim şart. Hele bu gönüllülük esasına dayalı işlerde şart oğlu şart. Şimdiki modları işini yapmadigindan değil ama yeni gelenlerin yeni heyacanlari ile daha iyi şeyler fikirler çıkabilir.

Son olarak oylama yapılırsa sandıklara sahip çıkalım mutlaka tutanakların fotoğrafını çekelim. Duyuru ve ötesi sizden yardım bekliyor arkadaşlar. Duyuruna sahip çık. Daha iyi bir duyuru için evet.
  • sejlav  (03.06.17 05:03:18)
Oylama sonucu olacak kişiyi ben garanti edemem zaten, compumaster onayından da geçmeli.

  • aychovsky  (03.06.17 05:52:41)
Ben modlardan memnunum açıkçası ayrılmanıza üzüldüm
Edit: anket falan olmaz o iş bence kendi aranızda isimler belirleyin olsun bitsin eğer kararınız kesin ise

  • basond  (03.06.17 07:05:34 ~ 07:06:42)
beni kucaklayin. bana oy verin. 400'u verin bu is huzur icinde cozulsun. aycho kalsin. make duyuru great again. meister for president.

demir yumruk vakti geldi de geciyor. yetki verin her tenekenin kafasina sikayim. bir haftaya piril piril olur duyuru. ben adayim. adam kayirmam. gaza gelip kendimi bile banlayabilirim. alayina gider.

sieg heil! ein duyuru, ein volk, ein meister!
  • der meister  (03.06.17 07:12:01)
sen iyi bir modsun aychovsky, bence kalmalisin ^^

  • yuvarlanantencereninkapagi  (03.06.17 08:55:06)
Ben olurum. Atımı hazırlayın.

  • gozu acik sevisen yahudi  (03.06.17 09:31:21)
şikayetlere haklılık payı varsa zaten bu moderatörlük yapılamadığının bir göstergesi. harcanan zamana yazık.
ve üstte de belirtildiği üzere oylama işi sakat. bir şekilde lobi faaliyetlerine girişilip ortak çatı adaylar belirlenebilir. yine zahmet olmazsa dine yakın birini de seçebilirsiniz. şu anki durumda modlardan öyle birine denk gelmedim ya da göremedim. iyi bir açılım olur bence. Son olarak belli bir kişiye olsun ya da olmasın yazdıklarında pis, argo, hakaret içeren kelimeler kullananları uyaracak ya da bu gibi yazılanları - düşünce özgürlüğü - kapsamında görmeyip hemen silecek yine yetkisi varsa bu konuda ısrar edenleri duyurudan uçurabilecek kişiye gerekli desteği veririm.

  • 1adam  (03.06.17 09:35:36)
beyler :(

  • bardakigüneşgözlüğü  (03.06.17 09:37:44)
Oylamayla gelen mod saçma sonuçlar doğurur. Kendisini herkese gebe sanır. Bir kere bundan vazgeçin.
Siteye düzenli giren, bolca zaman geçiren, duyuruya hakim birileri olmalı.

Kendimi aday olarak gösteriyorum.
Bol şans
  • etna  (03.06.17 09:54:51)
Gidişimin nedeni sadece dün geceki olay değil.

Eğer dün geceki olayda bir yanlışlık varsa kondururuz arkadaşları, bunda bir şey yok ama ben gerçekten bıktım ve gidiyorum. İster yetişkin gibi, ister çocuk gibi. Dün akşamki gabe ve cutie pie olayı doğrudan gidiş nedenim değil. Şu anda mobildn link veremiyorum ama ilgili tartışmanın altında dönen alt tartışma benim gidiş nedenimin son damlası.

Dün geceki olaya gelince, ilk önce özel mesajla "Ben ona hakaret etmedim. Herkese çomar diyor diye ben de ona çomar dedim", sonra da "Hakaret etmedim" oldu. İlk anda bu yüzden hak verdim zaten. İki taraf da çomar dediğini kabul etmişti, sonradan demedi oldu. Şimdi bir de "Mesaj bile atmamış" oldu üstüne. Eğer öyle değilse, geri getirilir. Ne yapıldığı şu aşamada çok da umrumda değil. Hatta ben geri getireyim.

Edit: İkisi de geri geldi.

Edit2: gabe bana mesaj bile atmadığına dair mesaj atmış sözlükten. Compumaster ilgilenebilir. Tüm mesaj yönetimi onda. Mesaj var mı, kim kime ne demiş; ortaya çıkar.

Arkadaşlar mağdursa giderayak özür dilerim. Arkadaşlar mağdur değilse ve krem doğru söylüyorsa, giderayak bir af çıkarmış olduk.

Edit: cutie'ninki özel mesaj değildi zaten. Cevaptaydı. Silinen ve hakaret içeren cevabı üst üste yazmıştı. Onu zaten log'da görüyorum şu an. Krem gabe için özel mesaj demişti, cutie için cevaplardaydı demişti. Cutie'nin cevabına bakıyorum. Mod olmayan birine söylese bile ve aynı cevabı girmek için ısrar etse ben de uçururdum zaten. Bu konuda bir özürüm yok ama gabe'nin durumu için özel mesaja bakmadığımdan bir şey söyleyemeyeceğim.
  • aychovsky  (03.06.17 09:56:29 ~ 10:21:53)
duyurudaki keyfiliği ve format fetişizmini bitirecekse yerinde bir karar olmuş. kendilerini şahsen tanımam ama nicklerini sıkça gördüğüm için angelus ve dissendium'u öneriyorum. bir de etna ve kendim.

  • zgrydn  (03.06.17 09:59:41 ~ 10:00:02)
qazedcsrfvtyhngujmkol +1

  • gazozailacatmauzmani  (03.06.17 10:07:30)
teveccühünüz için teşekkürler arkadaşlar ama şu an mod olmayı düşünmüyorum. belki ilerde bir gün olurum. gerçekten çok sağolun. bu kadar sevdiğinizi bilmiyordum

  • dafuq  (03.06.17 10:11:23)
Zırhımı kuşandım, parmaklarımı esnettim, gözlüklerimi sildim, modluğa hazırım.

Ama aychovsky kalsın bence de.
  • skooma  (03.06.17 10:28:48 ~ 10:29:26)
ben olmak isterim

  • for the record  (03.06.17 10:36:03)
Tek başına uçurmadı ki, uçururken uçma gerekçesini gönderdi. Biz de "Eğer öyle yaptı ise tamam" diyerek doğru olarak gördük ve onayladık ama o sırada ben de mobile bile zor giriyordum. "Öyle taptı ise tamam" dedim.

Bu arada komik bir durum var. Gabe mesajı reddediyor ama cutie pie, gabe'nin uçurulması sonrası gabe'nin (mesajlı veya mesajsız - bu ayrıntıyı vermemiş) hakaret ettiğini doğrulayan bir mesaj attı bana. Yani, gabe'nin hakaret ettiğini biliyoruz net olarak. Ancak, doğrulanmayan kısım sadece özel mesaj. Hakareti gabe kendisi doğrulamasa da, krem peynir'in hakaret konusunda tanığı var. cutie pie, gabe'yi savunmak isterken itiraf etmiş gibi olmuş. Mesaj kısmını compumaster doğrular veya yalanlar.

Sonradan da yukarıda anlattığım durum olmuş, onu da log'dan görebiliyorum. Cutie pie uçurulmu
  • aychovsky  (03.06.17 10:37:09 ~ 10:43:48)
Onu yukarıda yazdım ya. Bana mesaj attıktan soonra ilk cevapta yazdığım olaylar sonucu aılmış.

  • aychovsky  (03.06.17 10:47:11)
aychovsky candir!

  • neumann  (03.06.17 10:52:12)
aycovsky sen bırakma da kim başlarsa başlasın kim bırakırsa bıraksın.

  • kuzey li  (03.06.17 10:55:58)
olayı bi arkadaş özet geçti sağolsun.

özel mesajla hakaret ve küfğr varsa ve bu sebeple uçuruldularsa bunun ispati kolay değil mi?

hayır bi de özel mesajla küfür uçurulma sebebi ise bunan neden haberimiz yok. benim net olarak bildiğim bi üye herkese direkt küfür mesajı atıyordu, hatta bunla ilgili duyuru açılmıştı. onu da uçurabiliyor muyuz?

herşeyden bağımsız olarak ayçovski sen iyisin bence. krem peynirin agresif bi tutumu var evet, özellikle son zamanlarda duyuru altlarında görüyorum. ama hemen herkes agresif zaten. doğal olarak modluğuna da yansıyor olabilir. ben bunda da bi anormallik görmüyorum açıkçası kim gelirse gelsin yüzde yüz objektif olamaz ki.
  • elorelia  (03.06.17 10:56:11)
dissendium mu? ojsjdksksk aycho ne olur bizi birakma, adam moderatorluk icin dissendium'u onermis tovbeler olsun hanim ilacimi getir. bugunleri de gorduk bu duyuruda vay anasini. soru-cevap formatindaki herhangi bir mecranin yan sokagindan bile gecmemesi gereken adami mod istiyolar lan. abov. simdi "sen kimsin ya dalkurrek, sen kimsin?" diyebilirsiniz. burada konu ben degilim. pekala benim icin de ayni seyi dusunebilirsiniz, bi sey diyemem. ama diss mod olursa duyuru'yu enisteme hekletirim, darbe yaparim. onda kesin anlasalim.

  • der meister  (03.06.17 10:57:24)
Birincisi ben ozel mesaj demedim, o konuda yanlis anlasilma olmus.
Ikincisi ise ortada ozur dilenecek bir sey yok, sadece zamaninda moderator yapilmadigi icin duyuruya kusup giden, sonrasinda dayanamayip fake hesaplariyla geri donen bir arkadasin sacmalamalari ve gereksiz yere moderasyona bulasmalari var.

Bunu daha evvel hollow'a da yapmistin @douchebag, yine yapiyorsun, nickinin hakkini verdiginden oturu tebrik ederim. Inanilmazsin. Daha fazla uzatma istersen. Cok istiyorsan aday ol, moderator ol. Benim umrumda degil moderator olmak/olmamak. Zaten birakacaktim, bu olay da vesile oldu. Kararimi netlestirmeme yardimci oldugun icin ayrica tesekkur ederim.

Edit: afise edilince cevaplarini silip kacmis. Sana da bu yakisirdi zaten, tebrikler.
  • krem peynir  (03.06.17 10:57:59 ~ 11:57:18)
aycho sen gitme, krem biraz ara versin.

insanlar anlamayacaktır ama modlar burada işleri yoluna koymaya çalışırken aynı zamanda tıpkı diğer hepimiz gibi duyuruya giriş amacımız her ne ise onu da gerçekleştirmeye çalışıyorlar. ben girip üç beş cevap yazdığımda mutlu oluyorum, insanların farklı fikirlerini okuduğumda aydınlanıyorum misal. aychovsky için farklı, krem peynir için farklıdır bu amaç; yine de kimsenin duyuruya ŞİMDİ GİREYİM DE BİRAZ FORSUMU KULLANAYIM diyerek girdiğini, bu motivasyonla da saatlerini harcadığını zannetmiyorum. eleştiri yaparken orada bir durmak lazım.

insanlık hali, kendi problemini anında çözebiliyor olmak da müthiş bir şey. hiç öyle iktidar sarhoşluğu filan abartmayın, altı üstü klavyenizi dövüyorsunuz. büyütmeye ne gerek var? saatlerini bilgisayar başında, karşılık beklemeden geçiren biri yanlış yapmaya hepimizden daha çok meyillidir, hele hele anlamsız trollemeler; yersiz hakaretler söz konusuysa (spesifik olarak dünkü olaydan bahsetmiyorum, zaman içerisinde kartopu gibi büyümüş ayrı ayrı olaylardan bahsediyorum)

genel olarak krem peynir'i ben de çoğunluk gibi taraflı buluyorum, negatif veya pozitif bir şey hissetmiyorum ama aycho seni seviyorum. ılımlı olarak elinden gelenin en iyisini yaptığını düşünüyorum, mod gibi takılmayıp duyurucuların arasına güzellikle karıştığına birçok duyuruda şahit oldum. senin gibi sağduyulu birinin gitmesi üzücü olur.

kimseyi kırmadan, tartışmalara girmeden, bildiğini yönlendiren birkaç kişi var duyuruda dikkatimi çeken. bunlardan biri hiç muhabbetim olmayan neferkitty, bir diğeri de biraz konuşmuşluğum olan windowsguvenlikduvari'dir. öneri gibi öneri yaptım, haydi bana eyvallah.
  • evde liyakat kalmamis  (03.06.17 11:04:15)
Ben de evde liyakat kalmamış ı öneriyorum, oylama bana da mantıklı gelmiyor.

  • Fusha  (03.06.17 11:20:22)
Sonlarda krem peynir in aciklamasi guzel olmus ve durumu aciklamis aslinda,hollowlife ta gormustuk her gun bir duyuruda hollow a sovuluyordu.son iki uc gundurde krem e ayni seyin yapildigini goruyordum.sirf bu yuzden bence modlar degismemeli ve gorevlerinde kalmalilar.birde burada farkli niklerin arkasindan bunlari yapan kisiyi en basinda aciklasaniz,hem kamuoyu yaratamaz hemde herkes ne oldugunu anlar.sayfaya sikismis bir karekterin hezeyanlariyla duyuruya yon vermek yanlis olur.bura veya baska bir yeri hayatin kendisi zanneden ezik karekterler bunlar,oyunlarini aciga cikarmak,gercek yuzlerinin gozukmesi onemli.w

  • duptıs  (03.06.17 11:20:55 ~ 11:21:50)
Veya Mete kudur da olabilir.

  • Fusha  (03.06.17 11:21:20)
ben burada bulunduğum altı aylık süreçte modlarla ilgili bir sorun yaşamadım. kendilerinden memnunum.
(tabii bu benim müthiş bir insan olmamla da alakalı. asıl kendimden memnunum yani)

mod'lar artık sıkıldıklarını söylerken samimilerse bu çok anlaşılır bir durum. bıraksınlar gitsinler. hiçbir maddi karşılığı olmayan bir emeği bu kadar sürdürüp bir de üstüne stres yaşamak akıllı işi değil.

ama bir iki hastanın feyk hesabı ortalığı karıştırdı diye bırakıp gitmeyi,
(bkz: doğru bulmuyorum)
  • filteria  (03.06.17 11:42:12 ~ 11:45:07)
çoklu hesaplar n'olacak? ya da şimdi derneklere vakıflara 3-5 ateşleyip hesaplar alsam kendime/kendi adayıma oy versem nasıl olacak?

  • müftü  (03.06.17 11:50:16 ~ 11:50:51)
mod yetkisi bizde değil, oylananı compumaster değerlendirir sanıyorum. Belirli bir tarihçesi olmayan veya yeni gelmiş, toplam 10 kere birini almam istemeyebilir ama biz adayları destekleriz.

  • aychovsky  (03.06.17 11:53:03)
Kendi adıma duyuruda çok fazla takılan biri olmamama rağmen sizleri özümsemiştim, bırakmanızı istemem fakat daha önceki duyurucuların da söylediği gibi bu iş zor bir iş ve insanlara laf anlatmak ciddi bir emek, psikolojik olarak da yorucu. o yüzden sizin açınızdan baktığımda bırakmak tabii ki en mantıklısı. her şey için teşekkür ederim öncelikle sizlere, özellikle üslubunuzdan ve sıcaklığınızdan dolayı.

oy sistemi bence de olmaz, elinizde birçok istatistik var ve böyle belirlemek bence de en iyisi.
  • duyond  (03.06.17 11:57:05)
valla duyurulardaki bazı hakaretli ve aşağılamalı cevapları kankitoluktan ya da başka bir nedenden dolayı silmeyip de başka birinin yanıtlarını silen mod kimse, yani kim adam kayırıyorsa -bu uzun süredir mevcut- o kişi gitsin. yeter insanları sıktı bu durum, ya atarlı giderli aşağılamalı her cevabı silin ya da hiçbirini silmeyin. bakıyorum ortalığı bulandıran adamın yazdıkları silinmiyor, başkalarınınkiyse anında siliniyor. çok sinir bozucu.

yukarıda mesela douchebag demiş, neden bir mod bunu afişe ediyor?? bunu yapnlar gitsin cidden.
  • pinkpeony  (03.06.17 12:10:38)
yahu neden bu muhabbet bu kadar uzadı anlamak mümkün değil. burada çoğu insan seviyenin bir şekilde başka sitelere göre yüksek olması ve kafa dengi insanlar olduğu için duruyor.

önümüzde ekşi sözlük gibi bir örnek var, yazarları kim takıyor?? genelde cevap vermeye bile tenezzül edilmiyor, yanlış mıyım?? cevap verilse bile başta sağma şeyler. çoğu insan yetkili bir isim bile bilmiyor.

ben daha önce bir çok site yönetilişi gördüm, düşününce burası oraların bayağı üstünde. burada modlara mesaj atsan gayet normal şekilde geri dönüş sağlanıyor, herhangi bir durum olunca olaya öyle ya da böyle müdahale ediliyor. rahatsız olunan bir şey oldu mu direkt açıklama yapılıyor. bunun ötesini isteyen insan pişkinlik yapıyordur, altında bir boklar vardır. gayet de demokratik ve özgürlükçü yaklaşılıyor. en güzeli de hata yapılırsa hatalarından dönüyorlar bu kadar basit ve en önemlisi de bu. bir bok yiyormuş gibi hariçten gazel okuyan herkese selamlarımı iletirim.

böyle oylamayla falan yeni mod alınırsa büyük saçmalık olacak, yaptığınız en büyük hata bu olur işte. bence herkes sakin olmalı ve mevcut kadro devam etmeli şu an.
  • Apocalypse  (03.06.17 12:14:02)
eh olacağı buydu. her şeye atlamayın dedik, bi sakin olun dedik, bakın şimdi ne oldu? şu iğrenç nickli arkadaş da bırakıyorsa modluğu çok sevinecem :) mesela pandispanya diye bir mod var kendisi ortada yok. süs olsun diye mi duruyor orada? hayatımda gördüğüm en kötü insan yönetimi burada. en adaletsiz kurallar da burada. balığın başı baştan kokar, baştakinde iş yok zaten. neyse hayırlısı olsun milli irade karar versin moderasyona.
sandığa gidelim

  • cekilmis gayfe  (03.06.17 12:20:40)
Krem Peynir konusunda kim haklı kim haksız tam olarak bilmiyorum. Benim cevaplarımı sanırım hiçbiriniz silmediniz, mesaj gelmedi. O yüzden ya benim de gözümün yaşına bakmamıştı diyemem. Kişisel olarak haksızlığa uğramadım. Moderasyon tarihçesinde siyasi görüş ve din konularında anormal bir silme eğilimini gerçekten görüyorsanız bıraksın. Hollowlife çatır çatır her şeyi silerdi, özel mesajda da pardon yanlış olmuş derdi. Aynı şey değil.

Moderasyona ben de katılmak isterim. Yıllardır buradayım. Compumaster'a selamlar.
  • Lim5  (03.06.17 12:22:15)
Selam,

Krem peynir hakkında herkes aynı şeyi düşünüyor. Artık bu konuda herkes nettir umarım.

Fakat @aychovsky senin ayrılmana gerek yok çünkü senin bu olaylarla alakan yok.

Sen ki burada her üyeye önem veren, upuzun yanıtlar veren birisisin. Senin gidişin kayıp olur. Senin tavrını, davranışını herkes biliyor.. O yüzden, bence kalmalısın. Kaldı ki çoğu kişi kalmanı istemiş.

Bu arada moderatör alımı var ise ben de adayım. Şu an Türkiye'nin en çok girilen bir web sitesinde moderatörlük yapıyorum zaten. Burda da olabilirim. Ya da orayı bırakıp, burada devam edebilirim.
  • MaNOfTheYear  (03.06.17 12:26:28)
olay fake hesaplar değil büyük resmi görmüyorsunuz!!

@duptıs, sayfaya sıkışmış bir karakterin hezeyanlarından daha geniş çapta bir durum var burada. insanlar buranın eskisi gibi bilgi nitelikli bir yer olmasını istemiyor. geniş kapsamlı bir oylama yapsak mevcut kuralların çok katı olduğunu düşünen sayısı en az %70 çıkar. halbuki duyuruda sınırları tam olarak belirlenmiş kural sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

bi de mod gözünden bakalaım:

duyuru habitatında yaşamanın kuralları belirli değil. hukuk temellerine dayanan birkaç konu haricinde neredeyse hiçbir kural kapsamlı değil; yönetmeliksiz kanun gibi. biz bir cevabı silmek için 1 saat tartışmak zorunda kalıyorduk. tartıştığımız şey de hukuksal boyutta değil hani, burada soruya cevap vermiş mi vermemiş mi gibilerinden bir şey. bunun kendisi bir sorun çünkü bu kadar uzun zamandır var olan bir platformun kendine yetecek kuralları, kullanım alanını belirleyememesi samimiyetsiz ifadeyle "talihsiz". soruya cevap değil diye entry silinme sebebi yazıyorsan bütün siteyi soru-cevap olarak kullandırman, sohbet amaçlı açılan duyurları tamamen yasaklaman lazım. yok burası aynı zamanda sosyal bir mecra diyorsan da kuralları ona göre belirlemen lazım.

en başından beri buranın kendine bir yol seçip o yol üzerinde yürümesi gerektiğini düşünüyorum. bundan bi önceki mod alımı yaparlarken bana teklif geldiğinde kabul etmedim ilk etapta. gönüllülük esaslı yöneticilik konusuna hep uzak kalırdım takıldığım bütün sosyal mecralarda, hep mod'ların karşısındaki anarşik hatta takıldım. çünkü kontrol mekanizmasız bir yönetim bir süre sonra ister istemez kendi çemberi içinde bir üslup belirlemek zorunda kalıyor ve o üslubun hayra alamet olması için kişilerin dikkatli seçilmesi gerekiyor ki bu da ayrı bir kontrol mekanizması demek. sanal ortamda gönüllülük esasına dayanan HİÇBİR YÖNETİCİ KADROSUNDA bu üslubun oluşumu engellenemez. her yönetimin bir tarzı vardır, olmak zorundadır. ama burada bu üslup daha çok sirayet etmek zorunda kalıyor uygulamaya çünkü dediğim gibi kurallar çok belirsiz ve karar vermek için inisiyatif kullanmak zorunda kalıyorsun.

"o zaman sonra niye kabul ettin dübük" diyen olursa; ayça'nın düzenlediği bir çalıştay vardı; o emeği görünce, hatta fikir olarak katkı yapınca "madem burada vakit geçirip fayda gördüğünü düşünüyorsun, neden güzelleşmesi için elini taşın altına sokmuyorsun" dedim. fakat bir süre sonra baktım ki ayça'nın sesi admin kanadından duyulmuyor, duyulsa bile geçiştiriliyor. madem daha iyileştiremiyoruz bari kötüleşmesini engelleyelim diyerek standart moderasyon tarzında devam ettim. ama sonra fark ettim ki benim bu sitenin olmasını istediğim hal ile kullanıcıların olmasını istediği hal arasında fark var. benim bir soru-cevap platformunda olmasını yadırgadığım bir cevap başkası için "iki sohbet ediyorduk" şeklinde yorumlanıyor. işin sıkıntı yaratan kısmı ben bir mod olarak o kullanıcıya "ekşi duyuru bir sohbet sitesi değildir" diyemiyorum çünkü bu sitenin bunu benimseyen bir ideali yok. ama aynı şekilde, o kullanıcının savunduğu şey de tam olarak adminin istediği şey değil. o zaman kim haklı?

ekşi duyuru yönetim biçimi ve olmak istediği yerle alakalı sınırları oturtamamış bir platform ve bu platformda moderatör olmak zaten pek akıllı işi olmayan sanal yöneticilik fikrinden daha da kötü bir fikir. o yüzden ben moderatör olmak istiyorum diyen herkesin bunu göz önünde bulundurması lazım çünkü kişiler ne kadar değişirse değişsin bu platform mevcut haliyle kuraldan çok inisiyatif ile yönetilmek durumunda kalacak. haliyle gelecek insanların üslubunu hoş bulmayanlar hep olacak. bu her sanal mecrada böyle, kabul. ama genelde böyle durumlarda topun sahibi gelir "top benim, oynayacaksak voleybol oynayacağız. futbol oynamak isteyen halı sahaya gitsin" der. futbol oynamak isteyip de hala orada kalanların da haklı olduğu bir zemin ortadan kalkmış olur. bizim topun sahibi ortalarda yok, benim yerime siz oynayın diye verdiği kişiler de "top senin mi hıı senin mi" karşılığına hazır olsun.

e tabii, bu kadar giydirdikten sonra hala moderatör olarak devam edeceğimi söylersem ayıp olur. tek önerim ne olur dersek; kimin çok iyi moderatör olacağını düşünüyorsanız onu seçmeyin. madem bu sitenin istediği kuraldışılık, ona göre anarşik ve çılgın birilerini seçin ki çoğunluk mutlu olsun.
  • baba jo  (03.06.17 12:30:55 ~ 13:11:11)
@baba ,abi buyuk resim kismini anlayamadik.olan biten tamamen bu yanlissam duzeltin.

Artik ogrendik douchebag isimli arkadasmis bu gabe,bi sekilde 3-5 gundur krem krem diye dolanip duruyorlar.sonra gabe ucuyor cutie diye biride bana sozlukten mesaj atti diye bunu duyuruya dokuyor ama bana kalirsa bu da oyunun beklenen parcasi zaten.gercek nikiyle yazmiyor oda 7 yildir burdayim diyor ama yanin yaninin niki kivaminda ben simdi kim oldugunu tahmin ediyorum sizler gercegini biliyorsunuzdur.bunlarda fitili atesliyor zaten cekilecek clle degil diye sizler kalkip modlugu birakiyorsunuz.misal senide eskiye nazaran daha az gordugumu dusunmustum bu olayi okumaya basladigmda ,muhakkak birileri gidecek birileri gelecek ama bu bir kac kisi ortaligi karistirdi diye olmamali.sizde muthis heyecanla baslamistiniz,daha once pek cok kiside muhakkak bir yerde oeh bu ne be dedirtecek.ama bu gidisler kompleksli insanlar yuzunden degil sadece dinamik yapidan dolayi olmali.

Kurallara gelince cok zor seyler degil,herkesin yazdigi gibi bende yazayim brada en eski adamlardan birisiyim,bu nikim evvelden birilerine kufretmem gerekirse nikimdi,belki sevisirim donu gibi birde sozluk hesabim var,sozlukten gelis zorlastiktan neredeyse hic kullanamadim,uzun senelerdir eksi duyuru ekran tablarimda hep en baslarda,silinen,gereksiz silinen,gerekli silinen bir suru cevabim duyurum vardir saniyorum.yazarken ne olacagini zaten biliyoruz,benim hic umrumda olmadi bu,silinmisse silinmistir,gerkeceli veya gerekcesiz cokta onemli degil,dur hemen moda giydireyim,compuya laf sokayim burdan savasina girerek elime gececek bir sey yok,adamlar buraya muhtar olabilmek icin duzenek kuruyorlar,iste bu cok enteresanmis.

Sahsi onerim moderatorluk isine kimse karismasin ve boyle onererek falan olacak isler degil,compu bir kac arkadasimiza karar versin,isimlerde gozukmesin,diger tum sitelerde oldugu gibi yardirip gitsinler.burasi denk geldigim en acik yonetimlerden birisi,insanlar islerini gucleri i birakmislar,bilabedel bizlerle ugrasiyorlar,sukranlarimizi sunmak yerine sovuyoruz bizde,

Ha illa mod kim olsun derseniz lawist olsun abi,adam 17 yasinda geldi buraya ,daha dutluktu buralar o zaman,koca avukat oldu ondan daha istikrarli bir kullanici simdiye dek gormedim.bide avukat falan,olur yani neden olmasin.
  • duptıs  (03.06.17 13:48:53)
Kac yillik duyuru kullanicisiyim, o sebeple ben de cevap yazmak istedim. Oncelikle belirtmek isterim ki ben hollowlife'in cok iyi bir mod oldugunu dusunuyordum. Aycho da cok iyi bir mod. Krem peynir biraz agresif ama o da iyi bir mod)

Asil konuya gelecek olursam, bence oylama ile mod secmek hic akil isi degil, aday gostermek vs cok sacma geliyor bana. Cunku burada bu konulari aktif olarak bilen takip eden insanlarin yaninda etmeyenler de var(soru sorup cikan insanlar etc). Yani bir kere herkesin fikri alinmis olmayacak. Ikincisi de bence bu is moderatorlerin ve site yoneticisinin kullanicilari gozlemlemesine ve istatistiklere bakarak yapilmali. Sonucta burada bir suru ikinci hesap var. Su duyuru altinda bile normalde hic gormedigimiz nickleri, ben adayim derken goruyoruz. Bir de "celebrity" kullanicilarin yanisira cok fazla nicki bilinmeyen ama siteyi gayet takip eden akli basinda birileri de olabilir, bilemeyiz. Belki de mod olan kisilerin kim oldugunun kullanicilar tarafindan bilinmemesi daha faydali olacaktir site icin, ne kadar etik o kismini dusunmedim ama.

Sonuc olarak bu konu uzerine boyle dusunmus olup cevap yazmak biraz lame de gelse, cok uzun sure burada takildim, iyi kotu bir suru insan tanidim, bir suru sey ogrendim. Eskiden burasi benim icin bilgisine hayran kaldigim bir suru insanla doluyken simdi cok daha bos, vakit gecirmekten keyif almadigim, cogu soruma da cevap bulamadigim bir mecra haline donustu. Bundan sonraki mod alimi ve kararlar sitenin cokusunu ya da yukselisini belirleyecekmis gibi geliyor.

Bir de baba jo+1

(Cevap kendini imha edebilir.)
  • yuzır  (03.06.17 13:52:22 ~ 14:21:54)
ben olurum mod. kimseyi tanımıyorum eminim kimsede beni bilmiyordur buradan. o kadar giriş sayım var vukatım sıfır. yaşasın kırmızı!

  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (03.06.17 13:56:06)
Modların çoğunun elinden geleni yaptığına inanıyorum ama bazen keyfi uygulamalar da olmuyor değil. Bazen fazla sempati beslemedikleri insanların cevaplarını sildikleri oluyor. Benim de bununla ilgili bir tecrübem oldu, fakat bu hesabım değil, diğer hesabımda yaşadım bu sorunu. Adamın teki alenen aileme hakaret etmişti ve ben o kişiye cevap verince benim cevabım tartışma başlatıcı içerik bahanesiyle silinmişti. Ancak aileme hakaret eden o şerefsizin cevabı silinmemişti. Benim cevabımı silip o ruh hastasının bana sataştığı cevabı şikayet ettiğim halde silmeyen mod kimdi bilmiyorum. Bana gelen mesajda hangi mod olduğu görünmüyordu.

İşini iyi yapanlar var ama kurunun yanında yaş da yanıyor. Bence kadro tümden değişmeli. Şimdiki arkadaşlar da epey yoruldular, onlar da dinlensinler artık. Ancak oy işi sakat. Burada birbirini destekleyecek pek çok troll var.
  • i m cool with that  (03.06.17 14:12:46)
aychovsky de, krem peynir de sevdiğim iki yazar.
ayrıca sohbetimiz de olduğundan, duruma elbette objektif yaklaşamıyorum.
eh, bir sorun da yaşamadım.
o yüzden bir şey diyemiyorum.

ama ben de oy sisteminin çok faydalı olacağına inanmayanlardanım.
burada kimin kimi ne kadar tanıdığı belli bile değil.
oy verilecek olsa, 10 adaydan 4'ünü tanısam, içlerinde kötünün iyisini seçmek zorunda kalacağım belki.

istatistiklere göre birilerine teklif götürülmesi daha mantıklı.
sonuçta herkesin performansını, genel tavır ve davranışlarını yakından izleyen ve bilen sizsiniz.
ya da en azından, istatistiklere göre sizin belirleyeceğiniz (ve elbette bu durumu kabul eden) ilk 3-5-10 kişiyi aday olarak gösterin, öyle oylama yapılsın.
  • blatta hiberna  (03.06.17 14:44:39)
ben şahsen moderasyondan memnundum. fakat bıktıysanız yapacak bir şey de yok.

popüler birini mod yapmaktansa sitede uzun süre vakit geçirmiş sessiz sedasız birini mod yapmak daha mantıklı bence de.

adayım da: norek

kendisi mantıklı, makul, herkese objektif yaklaşabilecek birisi.
  • nickimin hakkini veremedim  (03.06.17 15:00:43)
Moderasyon açısından neler oluyor, tarafli mi davraniliyor, sorun mu yaşanmış bilemem, ben herhangi bir sorun yasamadim ama krem peynir konusunda cogunlukla hemfikirim. Duyurularda fazlaca dar görüşlü, taraflı ve gergin oldugunu dusunuyorum. Eğer bunu moderasyona da yansıtıyorsa evet bence de bırakmalı. Onun disinda modlarda sorun yok bence. Geri kalanı aynen kalabilir ama yerine biri gerekiyorsa aday olanlar olursa seçilir karar verilir. Çok dert degil bence. Fikirlere, yaşam tarzlarına saygılı, gereksiz fevrilikleri, kalıpları olmayan birileri olmalı.

  • aquarium  (03.06.17 15:56:34)
ben aychovsky'den memnunum. kimseyle derdim yok ancak yazılanlara hak vermeden edemiyorum.

şu an mesela doktora sorusu altında kavga var ve kavgayı başlatan krempeynir.

insanlar cevabını yazar tiklenir veya tiklenmez ama mod olarak orada başkasının cevabına hah bir şey bilmiyor ergenler derse küçümserse o kişi savunmaya geçer.

laf dalaşlarının kavgaların sebebi bu. modlar duyurularda etliye sütlüye karışmayan biri olmalı. Birileriyle kavgaya doluşup fikir ayrılığı yüzünden kinlenince elindeki gücü kullanıp ayrımcılık yapıyor. Taraflılık konusunda çoğu kişinin yakınmasının sebebi bu.

Bana kişi fark etmez, mümkünse gergin olmayan buralarda sık vakit geçiren biri olsun. Çok cevap yazmış yazmamış fark etmez okuyan taraf da olabilir.

Tartışma başlatıcı içerik diye herkesin duyurusu siliniyor, ancak orada tartışmayı başlatan başkasına lafı ilk atan o. Yine duyuru altında kavga ediliyor sataşma cevapları soruyla alakasız ancak kavga ediliyor sorunun altında, başkası yapınca ovv soruya cevap değil diyip siliniyor eğer o kişiyi fişlemişse. Bunu görün yani kör olmayın lütfen.
  • stewie  (03.06.17 16:04:41 ~ 16:14:26)
Aychovsky nikli kullanici bence modluga devam etsin. Krem peynir yerine de birisi gelmese de olur ama yetismiyor denilirse eger birini bulursunuz artik ama aychovsky giderse yerine daha iyi birinin gelebilecegini dusunmuyorum.

Der meister'a da yetki vermeyin simdi gider siteyi adam etmeyi falan takar kafasina hayatini karartmis olursunuz.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (03.06.17 16:35:21)
İnsanların neden bu denli mod olmak istediklerini anlamıyorum. Açık söylemek gerekirse boşa işçilik (daha uygun bir tabiri var fakat kaba olmamak adına işçilik diyorum) olarak görüyorum mod olmayı.

Hatırlıyorum, bundan yıllar önce biri, eski modluk yaptığı sitelerin ekran görüntüleriyle filan compumaster'a başvurup kendini mod yaptırmıştı ki oldukça bayağı bir yönetim anlayışı vardı. Şimdi o modun sadece adı var aşağıda. Garip.
  • devilred  (03.06.17 16:50:02 ~ 16:50:39)
madem herkes fikir belirtiyor ben de biraz belirmek istiyorum. mesela buhebu'nun attığı linkteki olayı hatırlıyorum.

peki kuralmış diyip kanıksadım ben de.

Ama o olaydan birkaç hafta sonra krempeynirin birinin sorusunun altına mobildeyim silme ya da editlicem gibi bir şey yazdığını hatırlıyorum çok net bir şekilde, böyle olunca da modları sorguluyor insan.

zaten dün geceki olay benim inatla teyze vs demelerim (sorunun altına asla özel değil) bu çifte standarta tepkiydi. gabe benden rica etti uçtum nedenmiş sorar mısın diye. Hiç cevap veren olmadı modlardan, özelden boşver takma seni de uçururlar diyenler oldu sorunun altında destekleyenler oldu. Öğrendim ki çomar, kezban, keko denmeyecekmiş (yine dediğim gibi kuralı koyan kural deldiğinden ben de kullanıyordum) ki laf çevirip direkt kişiye değil topluluğsa sorun yok vs denildi ama ben genel olarak kullanırken çokça silindi cevaplarım şimdi onları çıkarıp uğraşmak istemiyorum mesaj kutumda duruyorlar. Zaten traveller örneğini de herkes vermiş yani (çomar diyor vs silmiyorsunuz diye). Yine blue serenity diye bir kullanıcı da örnek atmış onu niye silmedin diye.

Şimdi herkesin bir üslupu var krempeynir ergenlik yaşını aşmış kişilere "ergen" lafını bir çeşit hakaret olarak kullanıyor, tıpkı bir zamanların liseli lafı gibi, çomar gibi, kezban gibi.

hal böyle olunca aynen göze göz misali teyze vs dedim herkesin cevabı dururken benimki silinmişti sebebini anlamamıştım (sanırım ilk cevapta kezban lafı geçiyor diye ama asla onu krempeynire dememiştim gisell in başkaları bize gömerken iyi biz gömünce mi kötüsüyle ilgili demiştim) ben de cevabım silinince sorunun altına yazılanlardan derleme yaptım, kelimeleri sıraladım hortum teyze imaj dedim kezban demedim, başkalarının cevaplarını silmedi benim 2. cevabımı sildi ve uçurdu. hani hakaret etmişim güya. Zaten uçtuktan sonra da kendini savunamıyorsun bir nevi ölünün arkasından konuşmak misali. Gabe sözlükten başka insanlara rica etti durumu anlatır mısın diye ricayı geri çeviren de oldu yazan da oldu. Geri çevirmeyenlere teşekkür ederim çevirenler için de teşekkür ederim bulaşmak istememelerini anladım çünkü feyk hesap etiketi yapıştırılıyor haklılar.

Bu hesabım benim hesabım birinin feyki falan değilim, sözlük hesabım değil evet çünkü entrylerimden ifşa olabilirim onu ayrı tutmak istedim asla da sözlük hesabımı kullanmadım duyuruda 3 yıldır falan.

Aychovsky'nin moderatörlüğünden memnunum, çünkü sağduyulu. Tarafsız birisi olsun, duyuru kurallarına kendisi de uysun, çifte standart olmasın benim için fark etmez yeni modun kim olduğu.

sırf mod olarak değil belki duyuru formatı da değişebilir insanların dert anlattığı yeri gönül işlerinden ayrı olarak bir kategori yapılabilir çünkü baba jo nun dediği gibi orada direkt soru-cevap olayı yok herkes memnun olur bu şekilde. birisi sordu diyelim dişim ağrıyor napayım güzel cevaplar geliyor tikleniyor vs orda soru yok. Ama sevdiğim kız abi deyince tarzı soruların tek bir doğru cevabı yok herkes fikir belirtebilir ve belirtmeli, başka açıdan bakmayı sağlar. Yoksa zaten öyle bir soru neden sorsun?

Fikrim beyle.
  • cutie pie  (03.06.17 16:55:29)
@cutie pie

neden böyle davrandığını da biliyorum, ancak @douchebag'e yaptığımı sana yapmayacağım merak etme. erkek arkadaşına selam söyle, gelsin kendisi yazsın ne derdi varsa. bak ne güzel bir sürü nick almış, yazsın güzel güzel.

duyuruya asla mobilden girmem, mobildeyim editleyeceğim gibi bir şeyi duyuruyu kullandığım yaklaşık 7 yıl boyunca hiç yazmadım. ancak yalan söylemek sizde alışkanlık yapmış belli ki, aynen böyle devam edin.
  • krem peynir  (03.06.17 17:08:50)
@krem peynir'le ne sürtüşmem ne de muhabbetim oldu ama şöyle genel bir okuyunca tepki gösterenlerin ne kadar haklı olduğunu görüyorum. iyi olmuş konunun hortlaması.

  • doxanikee  (03.06.17 17:09:51 ~ 17:10:15)
beni mod yaparsanız cat fight'lara sınırlama getirilecek. bu tür müsabakalardan hiçbir kullanıcı olumsuz etkilenmeyecek ve her kullanıcıya çekirdek stoku sağlanacak. ifşa etkinlikleri ve dm'den usulünce yürünmesi teşvik edilecek. çirkin ifşacılar uçurulacak. duyuruda halihazırda kankam olmadığından kankacılık kaynaklı hiçbir icraatte bulunulmayacak. 2008'den beri duyuruda aktifim. istatistikler ortada. compü'ye haber salın, benden iyisini zor bulur.

  • zgrydn  (03.06.17 17:14:31)
beni başkan yapın.

  • pgup  (03.06.17 17:20:31)
her isteyen mod olabiliyor mu öyle?

  • sik kullanilanlar  (03.06.17 17:25:50)
@krem peynir, doktora sorusunda açıkçası ben de elvedui ye gıcık oldum biraz ama laf falan atmadım, moderatör olarak daha sabırlı olmanız gerekmez mi ? Tamam siz de robot değilsiniz de doğrudan veya dolaylı olarak senin şahsına bir hakaret vs yoktu ki o cevabında elemanın, direkt ergen vs demek doğru değil,hem soruya cevap olmayan hem de tartışma başlatan olarak silmez miydin başkası yazsa onları.

  • Fusha  (03.06.17 17:55:29)
Bence moderatörler cevap vermesin duyurulara, ya da anonim olarak (mod 1, mod2 gibi,bir sorun olduğunda hangi moda neden sildin cevabımı vs sorabilelim diye) işlem yapmalılar. İkinci dediğim daha mantıklı gibi.

  • Fusha  (03.06.17 17:58:05)
@Fusha

moderatörlerin kesinlikle sabırlı olmaları gerektiğine katılıyorum. ancak ben artık moderatör değilim.

dün akşam compumaster ile konuştum ve kendi isteğimle ayrıldım moderasyon ekibinden. dolayısıyla şu an @douchebag nam-ı diğer @stewie, nam-ı diğer @what the fcuk is a kardashian? kullanıcısına cevap vermekten müthiş bir mutluluk duyuyorum. çok eğlendiriyor beni, iyi ki var.
  • krem peynir  (03.06.17 18:02:20)
@krem peynir, valla ben denk gelmedim moderatörken agresif yazdığına ama bir sürü iddia var o yönde. o konuda ne söylersin? bilgi sahibi olmadığım için soruyorum.

  • Fusha  (03.06.17 18:03:59)
@Fusha

moderatörler birer robot değil. onlar da normal insanlar ve diğer insanlar gibi fikirleri, değer yargıları, düşünceleri var. ben, diğer moderatörlerden farklı olarak, hem daha aktif moderasyon yaptığım için (istatistiklerden bu durumu görebilirsiniz) hem de fikirlerimi kendime saklamadığım için daha fazla kullanıcının öfkesini topladım, bunu da doğal karşılıyorum. fikir sahibi olduğum ve bunu dile getirmiş olduğum için insanlar zannediyorlar ki modere ederken de bu fikirlerim doğrultusunda hareket ettim ve taraf tuttum. çünkü kendisine öyle bir yetki verilse aynen bunu yapacak, kişi herkesi kendisi gibi bilirmiş. bu da doğal. elbette bizi şekillendiren hayat görüşlerimiz ve kişiliklerimiz yansımıştır moderasyon aktivitelerine (yani diğer arkadaşlar için bir şey diyemeyeceğim elbette, kendi adıma konuşuyorum), elbette hatalarım da olmuştur, belki farkında olmadan tamamen bilinçsizce taraf tuttuğum bile olmuştur, ancak tamamen taraflı davrandığım doğru değil. yine de, bu şekilde düşünülmesi de umurumda değil açıkçası.

agresyon konusuna gelecek olursak, hayatımda hiçbir zaman lafımı sakınan bir insan olmadım. bundan sonra da olacak değilim. başkalarına aykırı gelen fikirlerimi (mesela bir cahile cahil olduğunu söylemek gibi) yüksek sesle dile getirmem agresyonsa, eh o konuda diyecek bir şeyim yok. rahatsız olanlar okumayabilir, cevabı olanlar cevap verebilirler.
  • krem peynir  (03.06.17 18:11:01)
@krem peynir, cahile cahil demek gerekir belki fakat açık sözlü olmakla kalp kırmayı çok yapıyoruz milletçe. belki sen de açık sözlü olmak adına fazla kalp kırmış olabilirsin.

Ayrıca douchebag'in diğer hesaplarının stewie vewhat the fcuk is a kardashian olduğunu nerden biliyorsun? moderatörler olarak görebiliyor musunuz :) ? yani benim diğer hesaplarımı da bilebilir mi bir moderatör?
  • Fusha  (03.06.17 18:20:55 ~ 18:21:56)
Benim adayım @Adramelekh. Ayrıca kendisi kimseye çomar dememiştir, bu açıdan sicili temiz.

  • usc  (03.06.17 19:48:35)
Usc +1 benim adayim da @Adramelekh. Melek gibi bir insan.

  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (03.06.17 19:51:10)
Biraz yenilenmek iyidir. Bence de @Adramelekh yapar bu işi.

  • chihirovekohaku  (03.06.17 20:06:08)
@aychovsky sen gitme diğerleri napıyosa yapsın.

  • freetakilir  (03.06.17 20:07:23)
@krem peynir tam olarak ne yaptı, ne etti bilmiyorum ancak şu son yazdığından anlaşılan keyfi icraat, yani görevi suistimal durumu oluşmuş. "biz de robot değiliz, küşü köndündön bülür üşü" gibi gibi bir savunma tarzı durumu kurtarmıyor. işi denetim olan birisi, söylenen koşullar altında, görevde kalamaz. bu yüzden istifa yerinde olmuş.

  • zgrydn  (03.06.17 20:22:21)
Yaş sınırı olsun şurada 20 22 yaşında çocukların kaprislerini çekmek zorunda değiliz

  • goodman  (04.06.17 01:20:49)
olayların ayrıntısını bilmiyorum. henüz, tesadüfen öğrenmiş bulundum ve üzüldüm de. ama tüm bunlardan bağımsız bir şey söylemek istiyorum. ne olduysa olay çok büyümüş ve taraflaşmalara sebep olmuş. bu aşamada istifa edenlerin yerine seçilecek moderasyon üyelerinin mevcut kullanıcılar içinden seçilmesini mantıklı bulmuyorum. dışarıdan transfer yapılmalı. herkese karşı nötr olan ve herkesin başta nötr olacağı birileri getirilsin bu işin başına

  • bonisnocetquimalisparcit  (04.06.17 03:18:14)
oylama usulü olursa kuralları kendi de bozan gibsonrules ya da douchebag gibi vıcık vıcık tiplerin seçilme ihtimali var, duyuruda kankacılık faaliyeti yapan kitlenin mahiyetinden ötürü. bence olmasın.

  • misterturist  (04.06.17 03:37:37)
@aychovsky'nin çalışma tarzına saygım büyük ama bu sorunların kaynağının @compumaster olduğu gerçeği değişmiyor. Çalıştayda o kadar uğraşıldı, ne değişti, ne gelişti duyuru içerisinde? Burada manasız bir şekilde şu kişi gitsin şu kişi gelsin demenin orta vadede hiçbir faydası yok, yine aynı şeyler yaşanacak.
Yapılabilecekler;
Duyuru kuralları daha net hale getirilebilir. Böylece insanlar sınırların nerede başlayıp bittiğine dair bir anlayışa kavuşabilir.
Ekşi sözlükte olduğu gibi moderasyon tek bir kimlik üzerinden hareket eder. Konuşmalar, loglar, mesajlar moderasyon kullanıcısı üzerinden gerçekleştirilir, kişilerin nickleri siteden kaldırılır. Bu durumda da ortada suçlanacak kişiler olmaz, olaylar tek tek değerlendirilir. O zaman bedava nasıl modluk yaptıracağız diyorsanız o sizin bileceğiniz iş.

Ama temel olarak olması gereken @compumaster'ın silkinip kendine gelmesi. Kurduğu sistem uzun zamandır ağır aksak gidiyor ve düzeltmek için bir şey yapılmıyor. Çalıştay büyük bir fırsattı ama öngörüldüğü gibi hiçbir karar uygulanmadı. Bu çözülmeden de ne denirse densin boşa.
  • montreal  (05.06.17 04:07:50)
olm egolarınızı bu kadar ucuz şeyler karşılığı eskitmeyin ya. şurda herhangi bir sorum veya cevabım silinse afedersin sikimde olmaz, silinmiştir de zaten. yenisini yazarsın veya yazmazsın nedir yani. hepinizden daha boş bir hayatım vardır ama ben bile bu kadar ciddiye alamıyorum şu olan biteni. zizek doğru diyo bence; çağımızın tehdidi pasiflik değil, gereksiz aktifliktir.

  • yeraltindan potlar  (05.06.17 04:18:47)
ya şu tiplere de ayrı gıcığım, sanane ya biz ciddiye alıyoruz? sen almıyorsun diye insanlar da mı ciddiye almayacaklarmış?

  • pinkpeony  (05.06.17 04:38:13)
ciddiye almıyorum değil -bu kadar ciddiye almıyorum-. önce bir okuduğunu anla da sonra cevap yetiştirirsin.

  • yeraltindan potlar  (05.06.17 04:44:23)
yıllardır şeffaflıktan uzak, kendi içinizde seçim yaptığınız bir yönetim şekli sergiliyorsunuz. şimdi aday seçer mi olduk? tepeden indirme demokrasi mi, sempati kazanmak adına yaptığınız bir hamle mi bu acaba? içtenliğinizi sorguluyorum.

kurallar içerisinde bir şekilde kaldığı için uçurmadığınız troller bugün götünüzü tırmalıyor. ben gözüm kapalı eminim ki krem peynir haklıdır ancak 2-3 tane troll önderlik etti ve her söylenilene hiçbir şeye bakmadan inanan -bence- duyuru halkı da şu an krem peynir'i kötü belledi. douchebag dediğimiz adam zaten nickinden kendini anlatan ama duyuruyu bilenlerin de çıkıp 1 tane güzel laf edemeyeceği bir profil sergiledi burada yıllarca.

oylama falan yok, sakın yapmıyorsunuz. şurada aday olarak gösterilen isimler bile duyuruda ne kadar az görülen isimler buradan bir şeyler anlanılması gerek. bir internet sitesinde bile gücü elinde bulunduran bir adamımız olsun kafasında manyaklar var. imkan vermeyin onlara bir zahmet. verecekseniz de haberimiz olsun da çekip gidelim. hiçbir şekilde yeterliliği belli olmayan insanların benim yazdıklarımı denetleme yetkisi olmasına ben izin vermiyorum. ekşiduyuru'nun sahibi değilim ancak sahibinden çok daha önemli bir ögeyim; içeriğini üretenim. benim -bizlerin yani- izin vermediğim şeyi yapamıyor olmanız gerek.
  • i drive the hearse  (05.06.17 04:50:27 ~ 04:52:12)
Söyledim ama arada kaynadı sanırım. Oylama ile başa gelmeyecek zaten. Eğer duyuru yoğun olarak birini istiyorsa o kişnin istatistiklerine bakılır. Örneğin, her gün iki cevabı silinen birini compumaster'ın mod yapacağını sanmıyorum ama aday kişi hem duyurudan destek görüyorsa hem de istatistiği temizse neden olmasın. Bu duyuruyu da halkın gönlünde kişiler var mı diye açmıştık. Onları da bir ankete göre eler ve compumaster'a sunarak destekleriz diye düşündük ve açıkçası hem adaylar çıktı hem de insanların destek verdikleri kişiler çıktı. Onlara soracağım istiyorlar mı diye, istiyorlarsa da destekleyeceğim.

  • aychovsky  (05.06.17 04:55:18)
Şunu tartışmalar sıcakken, bu başlığın hemen akabinde; Baba jo'nun yazısının ise öncesinde yazmıştım. Ancak yanlışda bu kadar ısrar edebilme kabiliyetini düşünemediğim için de, zamanla atlatırlar diye yayınlama gereği duymamıştım.
Atlatamadınız.
O yüzden, kendi kendinize atlatamadığınız birşeyin yanlış olduğunu anlamaya belki bi' katkısı olur/olabilir diye şimdi paylaşıyorum.
Bu arada, hep yapmak istemişimdir; Baba Jo +1

---
Şu başlığı ve türevlerini dün geceden beri es geçiyorum. Kendimi dota2'ye verdim; cyrstal maiden ile efsane oyunlar kazandım. Ama; hiç yeralmadığım bir yapıda bile adımı birden fazla geçirmeyi başardınız ya, takdir ediyorum(ayık olun - 3 harfli benim adım). Yoksa 'bi ileti paylaştım' benden daha iyi bilecektir(takipçim kendisi, instagramım da yok ki, nasıldı; takibe takip anında takip) es geçmediğim bir konu olsaydı sırf bu yaklaşımınız üzerine bile 56 paragraf yazı yazardım(onun* iddiası, entellektüel olmamdan kaynaklandığı yönünde)

Dün gece oturuyorum, damacana su bitti. Siz bilmezsiniz ben geceleri devasa bardağımdan sürekli su içer, kurgu dünyamda yaşarım. Bazıları dream'i lucid ederken ben de nacizane hayatı lucid edebilmek adına böyle bir (siz seversiniz şimdiki kullanacağım kelimeyi köftehorlar sizii) algoritma hazırladım. Kendime.
Şık bir bardak ve bol su, biraz çikolata, güneşin doğmasına yakın kahve ve kapalı ışıklarda yeni günü karşılama. Hoşgeldin, özleşmiştik.

Ama dün su bitmiş. Zaten gece 02:00'a yakın uyandım, uyanır uyanmaz bi' arkadaşla dövüştük(tinder'da) gittim bi' kahve suyu koyacağım(Almanyadan kahve gelmişti bize) lan elektrikler kesilmiş.(ayrıca gece 2'de manitayla kavga edebilme olayını da ayrıntılı anlatacağım-sonra)

Şimdi; şu yazdığımı lütfen iyi okuyun, çünkü ben sizinkilerin üzerinden 1 tur geçtiğim için ''kişiye hakaret'' olmadığı kanısına vardırdığınız/vardığım şu çıkarımı çok rahat yapabiliyorum; Burada okuduğunu anlayabilen(en azından tek seferde) çok fazla insan yok. İşbu yüzden sağ duyu(m)uzu bi' kenara bırakıp tamamen idrak üzerine yoğunlaşalım. Birlikte.

Sizin. Burada şikayete konu olan şey; olaylara tripkolik yaklaşımınız, komik ve küçük isyanlarınız, sert/kaba/agresif yada(bu da ayrı mı ?) yumuşak başlı olmanız filan değil. İnsanların çoğu bu kısmı kaçırıyor; şikayetin temeli sizin ortada duramamanız(adaleti bilinçli olarak kullanmıyorum; dileyen eşit kelimesini kullanabilir. )

Ben belki de birazdan egonuza yenik düşmeniz sonucunca atılacak bir kullanıcı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki;
Burada hiçkimse sizlerden zeki çevik ve ahlaklı olmanızı beklemiyor. Atatürk müyüz lan biz ? Herhangi bir yerde herhangi bir oturum yöneticisinden(moderatör) genel beklenti tarafsız olması yönündedir. Yani illa bi' ayrıcalık yapılacaksa bu kurallı ve herkese eşit biçimde yapılmalıdır; Yoksa insanlar şurada yine yanlışa düşmüşler (Kaç peygamber geldi geçti, şu insanoğlu yanlışa düşme huyunu bi' türlü bırakamadı);

Krem Peynir; üslubu gereği, yani sert bir mizacı olduğu için istenmiyor(-ki bu da kimsenin haddine düşmez ayrıca, yöneticileri isteyip istememek kullanıcıların işi değildir, -ki birileri istemiyor diye de küstüm ben diyerek sevgili tribi yapmaya gerek yok(ben çok yapardım eskiden)siz yapmayın) Burada itiraz konusu(benim itirazım da değil(okuduğunu anlayabilen bilecektir)) Krem Peynir'in tarafsız davranmaması. Yani bu ne perhiz bu ne lahana turşusu deniliyor, açıkca.

Yine bir yanlış anlaşılma; sen yani ayçayovski de iyi(iyisin) diye moderatörlükte kalması/kalman gerekmiyor, -kötü de olsa kötüdür diye de ayrılmasının gerekmediği gibi. Moderatörlüğün genel yapısının tanımını özelleştirmede bu sitenin sahibi koyacaktır elbette ama, esasda beklenen tek şey tarafsız olması.

Yani ne Krem Peynir agresif üslubu yüzünden ne de sen iyi üslubun yüzünden kalmalı/ayrılmalı değilsiniz. (nasıl cümle oldu ama ? ben yaptım, iyi oldu iyiii itiraf edin, meseleyi anlatıyor ama, alın bu cümleyi ayrı olarak koyun bi' yere ve okuyun hiç mantıklı değil)

Ha tabi şu bi' gerçek ki, bu işin altından kalkamadınız. Peki, asıl soru şurada; altından kalkmanız gerekli miydi ? Cevabı çok net; hayır hiç de böyle bir gereklilik yok. Elinizde ki işi elinize yüzünüze bulaştırmış olmanız onu sürdüremeyecek olduğunuz anlamına gelmiyor, buna en büyük örnekler işadamlarının oğullarıdır. Hepsi tonla para batırırlar ve bunu da apaçık yaparlar ama babası ‘’lan sevgi koduğum seni değil görkemi başa geçireceğim’’ demez. Bu ekşiduyurunun da işleyişi tıpkı o baba gibi olmalı, keza seçilmiş yöneticinin kötülüğünü de okan bayülgen defaaten anlatmıştır(bu konuda da çok şaşkınım), seçilen güdülendir esasında.

yani,olaylar şöyle ilerleyebilir(ilerlemedi-keşke böyle ilerleseydi); birazdan compumaster gelir, size arka çıkar, bir kaç kişiyi uçurur siz de bu destek gazını alırsınız ve hayatlarınıza rahatça(krem peynir sen daha iyi bilirsin burada c mi kullanacağız ç mi ? rahatca/rahatça) devam edersiniz. ekşisözlükte sürekli öyle olmuyor mu zaten, baştacı* çıksın konuşsun.(güzel konuşuyor, mesela diyelim ki bu konuyu değil başka birşey anlattı ben oturur onu da dinlerim.)

İkincisi; ortaya attığınız çözüm yolu(-ki bi' heyecanla olduğu apaçık) daha da ironik; ''aday olanlar çıksın anket açar oylama yaparız'' demiş :))) Lan sınıf başkanı mı seçiyorsunuz ? Bu mudur yani olaylara yaklaşımınız. Bence bu hepimizin akrabalarına söven bi' çocuk vardı, bi' duyuru açmıştı da orada ortaya çıkmıştı herif herkese sövmüş o olsun hepimiz bi rahatlayalım.

Olaya şöyle yaklaşın, buraya neden bir moderatör lazım ? bu sorunun cevabını verdikten sonra zaten moderatörde olması gereken özellikler nelerdir sorusuna otomatik olarak bi' cevap bulacaksınız.(ahanda algoritma budur işte, itiraf et '' mete değil de ahmet yapmış olsa'' algoritmasından daha iyi)

Onun haricinde mesela benim önceden farkettiğim şey, bilinen yöneticilerin çoğu kadın bu sadece burada değil, irc'den tutun da bütün internet macerasında bu tip angarya(yanlış anlaşılmasın) düzeltme işlerinde sürekli kadınların yetkilendirildiğine denk geldim ben. (bu parağrafı sırf krem peynir için yazıyorum, şimdi herkese malzeme verdim ona vermezsem gönlü kalır)

Yani; yine benim mallar listemde(sizin eseriniz, asla hakaret içermiyor sisteminizin adı o) olan ve hayretler içerisinde haklılığına şahit olduğum o78qteıuqhıugwouadıshadıg nickli arkadaşınızın da dediği gibi kalabalıkdan gelen tarafsız değildir zaten. Hakikaten şaşkınlıkla takdir ediyorum bu beyanını. Yani oylama(!) gibi, aşkım ayrılalım o zaman(aşkım?) yaklaşımınıza filan hiç gerek yok.

Bi' kurallar silsilesi belirleyin ve kurallarınızda açıkla karşılaştığınızda da bu kuralları upgrade edin(offf(ama böyle sağ el yumruk yapılmış, kol aşağı çekiliyor olley der gibi offff) terime boğdum yemin ediyorum)
işte bu kurallar silsilesiyle de; şu şu yüzden yapılmamalı şu şu yüzden yapılmamalı işte şunu şu kadar yapanı evinden aldırıyoruz, 3 ten az yapana ne bilim marc dorcel'in son filmini gönderiyoruz gibi de bi' bilgilendirme topic’i oluşturur ve onu uygularsınız, kimse de ikilemde kalmaz(bak buna ben bile inanmadım, illa birileri yine birşey diyecektir)

Ve kimin hangi başlığı/duyurusu/sorusu neden silinmiş, kim neden uçurulmuş, benim kaç CaNım kalmış filan hepsini de açıkca ifade etmiş olursunuz.

Tüm bunların dışında, Bim tadelle çakması bi’ çükolata yapmış, buradan yetkililere sesleniyorum. Hastasıyız efendim, hastasıyız.( 03.06.17)
---

Yani; sen bi' çalıştaş düzenlemişsin, Baba Jo'da belliki aklı başında bi' adam. E krem peynir de krem peynir yapacak birşey yok(spoiler: chuck is ... chuck (gossip girl)) yani daha önce yöneticilik yapabileceğine hepiniz kani olmuşsunuz. Birileri isyan etti diye, refleksiniz bu şekilde olmamalı. (Krem Peynir zaten bana laf yetiştiremez, ben kendisinden razıyım. Çok dilerseniz nickini değiştirirsiniz ve uçurma işlerini biraz daha es geçe geçe yapar.) Yani göründüğü kadarıyla usülde ortada duran; kişi açığından çok bir sistem açığı. Onun üzerine yoğunlaşmak daha akılcı bir yaklaşım. Bir de güneş doğmaya başladı. Çok fena. Çok güzel.
  • mete kudur  (05.06.17 05:23:41 ~ 07:52:22)
neler dönmüş şaşkınlıkla okudum.
devilred cok guzel kalkar bu işin altından ama boş işçilik demiş. kimseye eyvallah etmeden tarafsız gözlem yapabilecek birini bulun.

  • denne  (05.06.17 05:32:16)
moderasyonun tavrı veya üslubu etrafında dönen tartışmalardan çok (ki kim haklı hiçbir fikrim yok) bunun yapılış şekli çok ilgimi çekti.

en çok ilgimi çeken şeyler de silinen bir cevabı veya hesabının uçurulması sonrası intikam ateşiyle geri dönüp fake hesaplar açanlar, yıllanmış kinler tutanlar ve siteyi ''arkadaşlar nasılsınız?'' diye soru soracak kadar sosyal hayatının merkezine oturtmuş olanlar.

bence bir diğer ilginç şey de neredeyse bütün hayatını ve vaktini buraya gömen bu kitlenin aksine, siteyi en başta kodlayan ve şu an bütün reklam gelirini tek başına kazanan kişinin duyuru'yla filan pek alakasının olmaması. ''alın işte siz uğraşın'' diye birilerine bırakmış olması

ve bu terkedilmiş iki grubun enerjilerini birbirleriyle didişmek için kullanması...

yemin ederim tam olarak küçük bir türkiye prototipi, bir distopya, tüm rüyaların kabus olduğu bir inception versiyonu adeta :D

son olarak ülkemiz için en hayırlısının olmasını diliyorum. (merkez sağcıyız 5 kuşak)

eyyorlamam bu kadar.

not: moderasyona aday değilim. küfretmek veya tanışıp kahve içmek isteyenler olursa dm'den yazsın :)
  • otonomo  (05.06.17 08:34:12)
neler dönmüş neler..
istisnai durumlar haricinde hafta sonları sözlük ve duyuruya pek girmem.

neyse herkesin bir şekilde sıkıntı yaşadığı krem peynir ile zamanında silinen bir cevabım hakkında mesajlaşmıştık. gayet de medeni ve seviyeli bir biçimde iki taraf da fikrini beyan etti ve ortak bir karar alındı. bu bakımdan krem peynirin benim nazarımda tü kaka bir mod değil.

zaten genel olarak modlardan yana sıkıntısı olan biri de değilim. bence modlar kendi içsel sıkıntılarından dolayı değil de dışarıdan gelen tepkilerden dolayı -ki aychovsky şikayetler üzerine yazmış- görevlerini bırakmamalı.

burada belki hakaret sayılıp cevabım silinebilir ama gerçekten ergen düşüncelere ve davranışlara sahip insanlar var. kalkıp da bu tipleri kafaya takıp sinirlenmeye değmez. hatta bu onlara istediğini vermek olur. her sevmediğini, işine gelmeyeni bezdirip, şikayet ederek görevden el çekmesini sağlamasına neden olacaklar.

sölzerimi ünlü rumen düşünür mircea lucescu'nun sözleri ile sonlandırmak istiyorum. köpekler istedi diye atlar ölmez.
  • eeb  (05.06.17 11:15:50)
yaz beni kanka yaparim modluk. gec kaldim galiba gerci.

  • baldur2  (06.06.17 16:10:28 ~ 16:10:50)