iş etiği sorusu

arkadaşlar kafamı çok feci kurcalayan bir şey var, ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

olay şu: bana ekipte takım liderliği yolu açıldı, ekipteki lead başka bi pozisyona geçiyor ve müdür bana bel bağlıyor. başka bir ihtimal de yok, yani ben olmazsam x olurdaki x yok. ben de almanya'da yükseklisans başvurusu yaptım ve kabul alırsam gitmeyi düşünüyorum. hal böyle olunca da söyleyemedim başvuru yaptığımı, temmuzda belli olacak sonuçlar. şimdi bana iş aktarılmaya başlıyor ve üzerine yükseklisans olursa ben cıkıyorum dersem çok kötü hissedeceğim ama şu anda da söyleyip bu fırsatı da kaçırmak istemiyorum, yükseklisans olmazsa istiyorum bu pozisyonu çok. ne yapacağımı bilemedim açıkçası. kabul alırsam 1 ay daha calısabilirim bu iş yerinde ama birini bulmaları çok zor olur tabi.

şimdi söylemeli mi müdüre, böyle böyle, yükseğe başvurdum temmuzda belli olacak kabul gelirse giderim hacı diye. yoksa sonuçlanana kadar beklemeli mi?
bana yöneticiliğin önü açılmamış olsa anında söylerdim başvurdum diye ama şimdi tırsıyorum o şansı da kaçırıp yüksekten de kabul alamamaktan açıkçası. adamı da yüzüstü bırakmak hiç istemiyorum...

söyleme. ne gerek var ki. etik dışı bir şey yok bence. yüksek olursa ayrılmadan makul bir süre önce söylersin ve işi devreder gidersin. devredebilecekleri başka biri olmaması senin sorunun değil.

  • veritaslibertas  (26.05.17 17:01:59)
işten çıkartacak olsalar, saniye seni düşünmeyecek adamlar için bu kadar üzülme.

  • kenarortay  (26.05.17 17:11:28)
ya ben aslında yalnızca yöneticim için üzülüyorum, yani adam bana güveniyor ve gerçekten iyi niyetli, güzel bir insan.

  • renkli hayalet  (26.05.17 17:12:26)
burada etik olmayan bir durum yok.

sonuçlar temmuzda açıklanıyor, dolayısı ile ortada bir kesin durum yok. iş hayatında kesin olmayan hiç bir şey söylenmez. şirket size, şirket satma görüşmeleri yapılıyorsa haber veriyor mu? ya da patron sizin yerinize adam bakarken haber veriyor mu? elbette hayır. profesyonel hayatta sizin verdiğiniz emek sattığınız mal demek.

vize başvurusu yaptıktan sonra söylemezseniz bence sıkıntı var.
  • kurnaz  (26.05.17 17:13:27)
işten çıkmadan önce bildirim yapman gereken yasal süreye dikkat et yeter, dont look back.

  • Sky Voyager  (26.05.17 18:54:55)