1050 TI görüntü problemi.

Merhaba arkadaşlar,

Aşağıdaki gibi bir masaüstü bilgisayar topladım ama problemlerim bitmedi. Uyumluluk vs açısından tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Zalman Z3 Plus + 600Le 600W Siyah Atx Mid Tower Kasa
Intel Kaby Lake Core i5 7400 3.0GHz 6MB Cache LGA1151 İşlemci
Kingston HyperX Fury 8GB 2133MHz DDR4 Ram HX421C14FB2/8
WD Blue 1TB 7200RPM Sata 3.0 64Mb 3,5" Sabit Disk (WD10EZEX)
MSI GeForce GTX 1050 Ti 4G OC
Philips 223V5LSB2/62 21.5" 5ms (Analog) LED Monitör
MSI B250M PRO-VDH Intel B250 Soket 1151

İlk başta Asus EX-GTX 1050 TI 4Gb vardı. Monitorum vga olduğundan çıkış alamadım ve televizyonun hdmi kablosuyla 2-3 gün oyunları oynadım bir gün pubg oynarken ekran gitti. Bilgisayarı tekrar açtığımda görüntü alıyorum internette surf yapabiliyorum fakat biraz ekran kartı yiyen oyun oynadığımda cs go, pubg vs 10-15 sn sonra ekran gidiyordu. Ekran kartı fanlarına baktığımda bilgisayar açılırken çalışıp duruyordu. Ekran kartını servise verdim iade aldım ve son olarak MSI aldım. Dün ekranı taktım. Hdmi to vga kablosuyla philips monitöre bağladım görüntü alıyorum fakat oyuna girdiğimde 4-5dk sonra ekran gidiyor. Tüm fanlar dönmeyi kesiyor. 20 gündür bunlarla uğraşıyorum. Yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı acaba?

Bu arada görüntü gittiğinde hdmi kablosunu hemen çıkarıp kabloyu arkadaşın laptopuna taktığımda problem olmuyor. Hem hdmi hem hdmi to vga kabloları 15liralık birşey.

"ekran gitmesi"nden kastın nedir? Siyah, mavi ekran, ana karta/kasaya bağlantı yok ekranı? pek bilmesem de bunlar farklı sorunlar ve yorum yazacak arkadaşlara yardımcı olabilir.

  • garagavun  (17.05.17 11:30:54)
Ekran gitmesinden kastım ilk ekran kartım asusta no signal alıyorum ve kasa çalışır gözüktüğü halde arka planda discord açık olmasına rağmen ses alıp veremiyorum.
Msi ekran kartımda 1 kere no signal 1 kere de beyaz ekran aldım. Beyaz ekran aldığımda arka planda sesler geliyordu.

  • muhendis girmeyen eve kafam girsin  (17.05.17 11:35:01)
garagavun dediği gibi ekran gitmesinden kasıt ne? bilgisyarı tekrar açtığımda görüntü alıyorum dediğine göre sanırım pc komple kapanıyor?

yeni ekran kartlarının fanları belli bi sıcaklığın altında çalışmıyor zaten. o yüzden ekran kartının fanlarına odaklanma.
  • washe  (17.05.17 11:35:16)
pc yi resetleyince kendine geliyor yani?

  • washe  (17.05.17 11:36:06)
gene çok bilmesemde;
1- uyumsuzluk olabilir, bunu da tech forumlarına sormanı öneririm.
2-Gücün yettiğine emin misin?yani 600W, donanıma nazaran düşük gibi geldi. oyunu açınca ekran kartı daha fazla güç çeker doğal olarak. power supply bunu karşılayamazsa no-signal alabilirsin.
  • garagavun  (17.05.17 11:46:11)
psu kaynaklı gibi geldi bana problem.

  • tukenmez adam  (17.05.17 11:55:46)
psu gibi sanki, işlem gerektiren zamanda(oyun vs) kaynak yetmiyor gibi

  • rastocasdelay  (17.05.17 12:04:18)
arkadaşların tahmini psu olmuş ama ben öyle düşünmüyorum. 600lük psu daha üst seviye için bile yeterli olacaktır. bana sorun monitörden kaynaklanıyor gibi geldi.

buna benzer bir sorunu kardeşim de yaşamıştı. masaüstündeyken hiçbir sıkıntı yok, oyuna girince monitöre görüntü gelmiyor vs. sonuçta sorunun monitör kaynaklı olduğu anlaşıldı ve tamire gitti.

başka bir monitörle denemenizi öneririm, tercihen analog olmasın.
  • keçeli kalem  (17.05.17 12:14:12 ~ 12:15:56)
monitorde sıkıntı olduğunu sanmıyorum. hem tv de hem monitorde sorun olmuş.

bana da power sorunu gibi geldi. baktığım kadarıyla ekran kartının ekstra power kablosu yok. 1050ti nin bazılarında varmış sadece. seninkinde varsa o kabloyu düzgün taktığından emin ol.
  • washe  (17.05.17 12:19:55)
o psu yu 600w olarak düşünmeyin bence. psu da wattage konusu sıkıntılı biliyorsunuz o yüzden bronze silver gold 80+ gibi terimler var ve üst segment sistem topladığınızda sadece psu ya 1000 tl civarı gidiyor.

  • tukenmez adam  (17.05.17 12:21:25 ~ 12:23:22)
@tukenmez adam

600w psu 600w güç verir. bronze, silver, gold sınıflandırması verimlilik değerini gösterir.

şöyle anlatayım;

mesela 600w bronze sertifikalı bir psu 700w güç çeker, 600w güç verir. kalanı da ısıya dönüşür.
aynı şekilde 600w gold sertifikalı bir psu 650w güç çekip 600w güç verir. arada kalan da ısıya dönüşür. yani o sınıflandırma verdiği güç açısından değil çektiği güç açısından önem taşır.
  • keçeli kalem  (17.05.17 12:54:00 ~ 12:54:56)
@tükenmez adam ben de şöyle bişi söyleyim sana keçeli kalem in dediğini de destekler olsun.

mevcut kasamda;

işlemci i7 3770k 4.2 ghz e overclocklu. normalde 3.5
8x2 gb ram normalde 1600 mhz ama 1866 ya overclocklu
2 tane 128 gb samsung evo ssd, raid 0 olarak çalışıyor
1 tane 1 tb hdd
1 tane 8 tb hdd
ve gtx 980 var.

sana sorsak benim power supply ıma rahat 800-1000 watt vardır dersin sanırım. bendeki psu 550 watt ve 6 senelik. gram sorun yaşamıyorum.

arkadaşın sistemi için 300 wattlık düzgün bi psu dahi fazlasıyla yeter ve zalman dan bahsediyoruz. en dandiği de olsa 600 watt. muhtemelen fabrika çıkışı bi sorunu var.
  • washe  (17.05.17 13:02:23)
arkadaşlar ben bilgisayar topladığım zaman psu ihtyacını kendim hesaplamıyorum, siz bana sorsanız size önerirken de kendim hesaplamam. aşağıdaki linki önerirdim. bir kez yeni topladığım bilgisayarın psu su yandı o günden beri büyük korkum var psu lardan. dolayısıyla zayıf halka olmaması gerektiğini düşünüyorum psu nun. dediğiniz civarda bir sistemin maksimum yükü 300w çıkıyor. psu da veya başka bir şeyde üretim hatası olabilir.

outervision.com
  • tukenmez adam  (17.05.17 13:25:28)
psu olabilir gibi geldi bana da

  • yuto  (17.05.17 19:11:24)