Büyük Gizem - Dün yaşanan garip hırsızlık olayı

Dün Üsküdar'da arkadaşımızın başına gelen bir hırsızlık olayını çözemedik. Yardımınızı istiyoruz.

2 erkek 1 kız ev arkadaşları. Olaylar şöyle:

- Hırsız akşam 9 gibi eve girmiş.

- Tüm evi dağıtmış. Her yeri didik didik aramış.

- 1. erkeğin ayakkabıları arasındaki dolarlar ve bir miktar altını bulmuş dokunmamış. (Saklı şeyler açık seçik ortada ama almamış)

- Kızın odasındaki tableti, hard disk'i bulmuş dokunmamış.

- 2. erkeğin odasına girip gözünün önündeki, daha kutusunda duran cep telefonuna dokunmamış.

Gidip 2. erkeğin 200 liralık dizüstü külüstürü almış çıkmış. Ortadaki 10 lira civarındaki bozuk paralara da dokunmamış.

Biz böyle bir olay ne gördük ne duyduk. Başına buna benzer bir şey gelen var mı?

direkt o dizüstünü almaya girmiş.
arkadaşının yaptığı iş veya bağlı bulunduğu gruplar vs yüzünden olabilir.

  • interview with the vampire  (26.04.17 11:40:00 ~ 11:40:08)
200 liralık dizüstü külüstürü almış çıkmış.

laptopun içerisinde daha değerli şeyler var mıydı?
ilk akla gelen bu ama daha farklı birşey arıyor da olabilir. birisinin uyandığını vs düşününce rastgele alabildiğini alıp kaçmış olabilir.
  • tum haklari saklidir  (26.04.17 11:47:57)
@kurnaz bildiğimiz yok. kendisiyle de duyurudan tanıştık. Görürse kendi de cevap verir.

@inter öğrenci kendi halinde bir arkadaş. o da şaşkın. anlamadık.

@tumhaklarisaklidir ev boşmuş girdiğinde. Eve geldiklerinde kapı kapalıymış.

Ayrıca bu teori bizim de aklımıza geldi ancak tüm evi dağıtmasını altınları bulup paraları bulup almamasını açıklamıyor.
  • sarper361  (26.04.17 11:56:37 ~ 11:59:29)
okulda yaptığı bir ödev, ders notları veya arkadaşının okulda çizdiği profil yüzünden o zaman.
başka bişey mantıklı gelmiyor bana.

  • interview with the vampire  (26.04.17 12:00:08)
Belki hepsini almaya vakit bulamamıştır.

Her şeyi bulup yerinde bırakmış, içeriden torba/çanta gibi bir şey getireyim de doldurayım demiş, tam o sırada apartmana biri girmiş veya bir ses duymuş, o esnada elinin altında olan laptopu alıp kaçmış. Gibi şeyler...
  • peggy  (26.04.17 12:07:44)
@sarper361 diğer yanıtlar bence dr çok mantıklı ama alakasız tipler olduğunu söylüyorsun.

belki ev boş diye rahat davrandı. market değil ki alışveriş arabasıyla ev soysun. değerli eşyaları aradı, bulduklarının yerini öğrendi zaten. çıkarken alacaktı.

ama aniden bir şeyden ürktü ve o an bulduğu cihazı alıp kaçtı ya da dışarıda bekleyen araca vs koyup geri dönecekti dönemedi.
  • tum haklari saklidir  (26.04.17 12:11:37)
peki diyelim büyük şeyleri taşımak istemedi sona bıraktı, neden parayı ve altını cebine koymasın?
buyrun sohbete :)

  • interview with the vampire  (26.04.17 12:15:06)
Cebi yoktu veya delikti :p Ya da cepleri doluydu, gidip bir poşet bulayım diye düşündü.

  • peggy  (26.04.17 12:24:21)
parayı ya da altınları cebine atmaması çok mantıksız. bunu açıklamak gerçekten zor.

ortada cevaplanması gereken 2soru var ve yalnızca birisi bu olayı aydınlatabilecek.

1 parayı neden almadı?
2 laptopu neden aldı?
  • tum haklari saklidir  (26.04.17 12:46:33)
ya ilginç olan evin en alakasız yerinde, kapıdan girer girmez görülebilecek bir masada duruyor bilgisayar. hedef bilgisayar olsa direkt alıp çıkabilir. ayrıca bilgisayarı götüren cillop telefonu, altınları, tableti rahat rahat götürür.

  • sarper361  (26.04.17 12:51:54)
Biz de seneler önce benzer bir şey yasamıştık. Evde kutusu açılmamış telefon, birkaç takı, kumbara içinde 1000 liraya yakın para, laptop ve 2 tablet vardı. Adam hiçbir şeye dokunmamış sadece bir tane hediye gelen şarabı almıştı. Üstelik eşyalarımızi talan etmişti.

Göremiyorlar herhalde o telaş içinde.
  • fraise  (26.04.17 12:56:58)
@brk37
Büyük soru: Amaç ne? Bulup eline alıp, götürmemesi hırsızlık olmadığını düşündürüyor. Neden dinleme cihazı veya kamera yerleştirsin ki?

  • sarper361  (26.04.17 12:57:39)
Bilgisayarın oradaki paradan daha çok para ettiğini düşünüp, o telaşla sadece onu kapmış olabilir. Telefonu da yerimi tespit ederlerse falan diye korkudan almamıştır.

  • 1a2b3c4d  (26.04.17 13:05:56)
bilemiyorum altan, bilemiyorum...
ya aşırı acemi ve salak bir hırsız, ya da başka bişey var altında..

  • interview with the vampire  (26.04.17 13:06:52)
satıp paraya çevirmek vs
halihazırda ortada duran paraya bir hırsız hayır der mi, çok saçma.
bir kaç gram ağırlık ve yer kaplamama avantajları da cabası.
önemsiz sıradan tipler olduğunu varsayarsak, dinleme cihazı vb. makul değil.
hırsızlık süsü vermek için bile birşey alınacak olsa, o parayı gördülten sonra yine alırdı.
  • tum haklari saklidir  (26.04.17 13:19:29)
www.eksiduyuru.com

kişisel bilgisayar olunca, şöyle bir ihtimal düşünüldü mü?
  • tum haklari saklidir  (26.04.17 13:28:43)
bence eve hırsızlık değil de başka bir şey aramak için girdi, hırsızlık süsü vermek istedi. o arada aradığı şeyi (belki bir not, herhangi bir bilgi vs.) buldu ve bilgisayarın külüstür olduğunu bile bile onu aldı. belki de dikkat dağıtmak için almıştır. hatta bence bu kişi hırsız değil, muhtemelen arkadaşlarınızı tanıyan biri, aradığı şey maddi değeri olmayan ama onun işine yarayacak bir şeydir. evden maddi değeri yüksek olan bir eşya vs. çalınsaydı iş polislik olacaktı. ama bu külüstür diye tabir ettiğiniz bilgisayar için polise gitmeme ihtimalinizi de düşünmüş olabilir. eyyorlamam bu kadar, geçmiş olsun.

  • isyankar tosbaga  (26.04.17 13:33:19)
Profesyonel hırsız olmayabilir. Onun yerine sapık bir kadın/erkek olabilir, okuldan mesela. Kafayı bu arkadaşa takmıştır, hatta bir şekilde anahtarını filan çoğaltmıştır, cebinden vs alıp. Kişisel bir eşyasını almak için eve girmiştir, diğer şeylere ondan dokunmamıştır. Diğer ihtimal de, elle koyulmuş gibi bulunduysa filan, eski sevgililere bir bakılabilir.

  • pokepoke  (26.04.17 13:57:46)