İş hayatı ile ilgili bir soru

selamlar,
ben 264 kişinin çalıştığı üretim yapan bir fabrikada mühendisim, yöneticiyim.
bizim fabrika birimlere ayrılmış durumda ve benim sorumluluğumda olan birimde 63 kişi var... birimime vardiya başına 20 kadar personel geliyor... oldukça ve oldukça, bayağı geniş bir alanı yönetmeye çalışıyorum...
tecrübesiz de bir mühendisim, mezuniyet sonrası ilk işim, 4. ayımdayım şu anda...
bugün personelin bir tanesiyle bir sorun yaşadık...
bu personel zamanında fabrikaya kepçe operatörü olarak alınmış... ancak fabrikada kepçe ile yapılacak bir iş kalmayınca, bütün kepçeler iptal olunca, bu personeli "o anda ne iş gerekiyorsa onu yapmakla görevli" bir personele çevirmişler... ama genellikle de forklift kullanıyor... ancak üst yönetim tarafından bana söylenen şey, bu personeli üretim makineleri operatörlüğü hariç her işte kullanabileceğim şeklinde...
bugün kendisine bir görev verdim, kendisinden yere dökülen hammaddeleri kürekle yandaki binsin (bins = büyükçe bir kutu) içine kürekle atmasını ve bu üretim alanının temiz kalmasını istedim...
bana verdiği cevap ve aramızda geçen konuşma aynen şu şekilde cereyan etti;

- xxxx, şu yere dökülenleri şu binsin içine atar mısın kürekle... temiz kalsın ortam sürekli.
+ ben atmam amirim onları.
- niye yahu, noldu?
+ ben forkliftçiyim... ben atmam onu...
- şu anda forklift'lik bir iş yok ama, ve diğer personel de meşgul, altı üstü 7-8 küreklik bir şey... at hadi şunları da temiz kalsın ortam...
+ olmaz, ben yapmam...
- xxxx, hadi abim uzatmayalım... bunun atılması lazım binslere...
+ yok amirim, olmaz..
- xxxx, bak uzatıyorsun ama... yapmazsan savunmanı almak zorunda kalacam...
+ amirim, al savunmamı, ne istiyorsan al... ben yapmam...
- son kez soruyorum, yapıyor musun yapmıyor musun? yapmazsan savunmanı alacağım...
+ yapmıyorum!!!
- peki...

dedim ve içeri odama geçtim... bir kağıt kalem koydum masanın üstüne ve tekrar dışarı çıkıp savunmasını o kağıda yazmasını istedim.
bayağı mırın kırın etse de sonunda geldi, savunmasını yazdı. tabi bu arada fabrika müdürünün bu olaydan haberi olmuş, olaya şahit olanlar sağolsunlar hiç durmamışlar, dedikodusunu aynen yaymışlar, müdüre kadar ulaşmış olay...
müdür bana hemen telefon etti... olayı sordu, birebir anlattım... "iyi yapmışsın, savunmasını al, yarın bana ulaştır o kağıdı" dedi...

1 saat sonra geldi, savunma kağıdını verdi bana, ben hiç okumadan katladım ve odama gittim..
odamda okudum, ve olay bundan sonra başlıyor...
aman tanrım neler neler yazmış...
yok ben buna "yap lan şunu" demişim, "yapmıyor musun, senle görüşecez senle, bekle sen" diye tehdit etmişim, onur kırıcı konuşmuşum, küfür etmişim, aslında bu tip davranmasam işi hiç zorsunmadan yaparmış da, onur kırıcı konuştuğum için yapmamış...
yani bir yavuz hırsız ev sahibini bastırır durumu var...

oysa konuşmalar birebir yukarıda anlattığım gibi gerçekleşti... bu konuda bütün şerefim ve haysiyetim üzerine yemin ederim...
zaten yeni bir mühendis ve yönetici olduğum için en alt seviyedeki işçiye bile kibar konuşan bir insanım, yöneticilikte tecrübeli insanların aksine ağzımdan en ufak küfür, bağırma-çağırma çıkmaz, yani amiyane tabirle daha o kadar kaşarlanmadım...

peki yarın fabrika müdürü bu savunma kağıdını okuduğu zaman ben ne diyeceğim?
nasıl ispatlayacağım bu savunma kağıdında yazılanların yalan olduğunu?
tecrübeli arkadaşların yardımına ihtiyacım var...
müdür şimdi bana diyecek "ee sen de adama böyle böyle konuşmuşsun, ne iş" diye...
napacağım ben?

teşekkürler...

aslında senin altinda formen gibi bir adam olması lazım, sen formene kibar kibar söyleyecen o işcinin anladığı dilden konuşacak.bence sen mevkisi yüksek durumdasın senin dediğin söz müdür gözünde daha değerli olmalı.o yüzden endişe etmene çok da gerek yok bence.

  • valkin rockefeller  (21.03.17 23:40:26)
müdür elindeki işi alınmış adama senden daha çok güvense sana söyler şurayı kürekle al diye. senin konum gereği güven avantajın var. gayet olayı olduğu gibi aktar. kişisel algılamaya da gerek yok, sinirlenme. böyle böyle oldu o da böyle yazmış, bunu planladı da mı bana yapmam etmem dedi bilmiyorum diyebilirsin.

bu arada adamın işi forklift se ona iş tanımı haricinde iş veremezsin. öncesinde iş tanımının değiştiği haber verilir, kabul ederse çalışır, etmezse sözleşmeyi fesih edip işe iade davası açar.

www.mihcihukuk.com
  • sttc  (21.03.17 23:43:25)
bence bir seyden cekinmene gerek yok. umarım hem söyleneni yapmadigindan hem de üstüne iftira ile o kagidi kirlettiginden isten kisa zamanda atılır.
böyle kritik zamanlarda insanlar gercek yüzlerini belli eder.

  • 1adam  (21.03.17 23:45:29)
hiç mersk etme; o fabrika müdürü de senin gibi o yollardsn geçip müdür oldu, onun da balına aynı durumlar geldi duydu gördü, işçi milletinini ciğerini biliyordur. o savunmayı hiç sallamaz için rahat olsun. zaten 4 aydır kşmseye bu şekşlde davranmamışsan seni bilir tanırlar bu şekşlde konuşmadığını.

  • oscar  (21.03.17 23:50:01)
Iscinin de gozunden bakabilmeniz gerekli muhendis bey. Adamcagiz bir kere o isi kabullense, surekli her is ona kalmaya devam eder. Isin ozu adam bu gorev tanimi belirsizliginden bikmis durumda ve kendince buna bir dur demek istemis. Karsinizdaki insana biraz da kendi babaniz olsaydi, kardesiniz olsaydi gibi bir bakis acisiyla da bakabilmelisiniz. Sirf profesyonel olmaliyim ile sonuca varamazsiniz. Yapiyor musun yapmiyor musun diye direteceginize, peki senin cozumun ne o halde nasil temizleyelim kim yapsin bunu abi diye yaklassan ne olurdu?

Sanki fabrikalarda tum duzen kurulu herkesin gorevi belli de bu adamcagizin derdine cozum bulmaktansa kolay olani tercih edip, savunma istemissin. Aferin.

Isci milleti diye insanlari kucumseyen, atsinlar boylelerini diyenlere de umarim benzer durumla kisa zamanda karsilasmalarini temenni ediyorum.

Yaptigi yalan savunma konusundaysa gidip isci arkadas ile gorusup bu tatsizligi ortadan kaldirabilirsin. Sinirli bir animizdi, gergindik diye patrona aciklama yapabilirsin.

Not: 3 yillik bir uretim muhendisi
  • mandy moore  (22.03.17 00:01:57)
@mandy moore
dikkat edersen savunma sadece yalandan ibaret degil. iftira içeriyor ve buna, sinirli bir anımızdı.. diyerek alttan almaya iceren türden bir affetme durumu söz konusu olamaz.

  • 1adam  (22.03.17 00:09:08 ~ 00:10:37)
Adama dogru durust bir gorev degisikligi teblig etmeyerek basta hatayi yapmissiniz. Kurek isini kabul etmemesi gayet dogal. Tabii ki yalan yanlis savunma yazmasi etik degil ama fabrikanizda ne kadar is etigi var orasi da tartisilir.

Mudur yuksek ihtimalle inanir. Hakli oldugunu dusunuyorsan tedirgin olmana gerek yok.
  • rusyalı kozmonot  (22.03.17 00:12:08)
@1adam dikkat edersen once gidip isci arkadasla konusmasini onerdim. Eminim isci arkadas da geri atip, ozur diledikten sonra tatliya baglanacaktir. Patronuna da adamcagiza bir yaptirim yapmamasi icin hallettik biz diyebilir.

Bir insan icin isten atilmasini dileyebilecek kadar -durumunu, psikolojisini bilmeden- kati kalpli bir insana, umarim yeterince anlatabilmisimdir sayin 1adam.
  • mandy moore  (22.03.17 00:15:24)
@mandy moore
benim yazdiklarimdan patron, mühendis vb. oldugum anlasilmasın ben de farklı bir is kolunda isçiyim. kendi arkadaslarimi dahi (bunun üstteki konu gibi olmasa da) hata yaptiklarinda -işi esas alarak- eleştiririm. bir de bu savunma, dedigin gibi bir seyle sonuclanirsa diger isciler arasinda bunun emsal teşkil etme durumu ve bu işcinin bana bir sey yapamadilar gibisinden arkadaslari arasinda konuşması söz konusu. tamam, insanı kazanmak gerekir tabi ama iftira ile güven yerle bir olduktan sonra her seyin eskisi gibi olmasini beklemek zor maalesef.

  • 1adam  (22.03.17 00:25:06)
@1adam Eskisi gibi olmasini beklemek diye bir durum olduğunu dusunmuyorum. Sonucta sevgilin değil ki eskisi gibi olsun zaten attigi yakanlardan sonra. Sadece calisan bir insan gibi davransak, babamiza boyle davranilsa gibi dusunmek yeterli. Elbet ozur dileyecek o isci arkadas.

Acikcasi boyle yaklasmayi dogru bulmuyorum. Insanlara kendini değerli oldugunu hissettirmek bence bircok seyden daha onemli. O yuzden o arkadasi kazanirsak, bir daha oyle bir üslupla karsilasmaz muhendis arkadas da. Bu sefer, abi hep ustume kaliyor bu isler benim, cok yoruldum artik diyerek derdini dinleyebilme firsatimiz olur. Ki onun derdine de cozum bulabiliriz.

Kim olursa olsun diretme yaparak bir isi yaptiramaz. Patronumile bu yuzden tartışmis ve sonunda beni anlayarak uzerime gitmekten vazgecilmis bir muhendisim. Sizi anlamaya calismayan bir amirinizle calismak hem size zul olur hem karsinizdakine. Insanlar da sesini duyurabilmek icin boyle inatlasmalara gidebilirler dolayisiyla.
  • mandy moore  (22.03.17 00:34:32)
merak etmeyin, kimseyi işten attırdığım falan yok...
her ne kadar sistem tarafından bu yetki bana verilmiş olsa da, ben daha kendi içimde birisini işten attıracak yetkiyi kendime vermedim...
daha 4 aylık tecrübe ile, kariyerimdeki yaşadığım ilk nahoş olay ile birilerinin işten atılmasını isteyecek kadar gaddar değilim...
savunmasını aldıktan sonra "git sekreterliğe, içeride kaç gün iznin var, o izinlerin hepsini al, git biraz sakinleş, dinlen, kendine gel, ondan sonra gel... birimimde sinirli asabi insan istemiyorum... gerginlik, kavga, gürültü birimimde hiç bir zaman istemediğim bir şeydir, ve ben burda olduğum müddetçe böyle şeylere izin vermeyeceğim" dedim... gene mırın kırın etti, "izinlerimi yazın kullanacaktım ben, senelik iznimle birleştirecektim" falan dedi... dedim "hayır... gidiyorsun, dinlenip sakinleşip ondan sonra geliyorsun... hadi!" dedim... gitti sekreterliğe... +4'deymiş.. yani 4 gün izin hakkı varmış... 4 günlük uzaklaştırdım ortamdan...

ben her zaman idam etme yolunu değil de, gerekli ve ölçülü yaptırımı uygulayıp, insanı kazanma yolunu tercih etmekten yana olacağım... çünkü idam bir ceza değildir... gerekli yaptırımı uygulayıp, hatasını anlayıp, daha performanslı ve doğru çalışmasını sağlayacak şekilde o insanı kazanmak önemlidir..
  • appdata  (22.03.17 00:41:23)
@acemi

:))
öyle mi oluyor.. bak bunu bilmiyordum, öğrendim, çok sağol...
ama zorla izin kullandırtma sebebiyle bakanlığa şikayet edileceğini bildiğini zannetmiyorum...
ama bunu öğrendiğim iyi oldu, teşekkürler ;)
  • appdata  (22.03.17 00:48:57)
görev tanımında kürek atmak ya da küre atması gereken adamın pozisyonuna yardımcı olmak yoksa atmak zorunda değil. bu gibi durumları ya rica edecek samimiyette olduğun adamdan ya da emrederek sana karşı gelmeyeceğini bildiğin adamdan istersin.

müdür açısından bir sıkıntı çıkmaz ama acemi'nin dediği gibi zorla izin kullandırdığından ötürü şikayetçi olabilir. tabii uzun iş o, iknası için şahit lazım vs, ekmeğinden olmamak için o yola gitmez ama yaptığın yasal değil; savunmasını kabul etmiyorsan ücret kesme cezası uygularsın ilk etapta en ağır.

yeni yöneticilikte olur bunlar, abartılacak bir durum yok; bu başına gelmese öğrenemeyecektin hatta, iyi bile olmuş.
  • baba jo  (22.03.17 00:55:25)
Adam yüksek ihtimal meydancı dediğimiz pozisyonda. Görev tanımında zaten kürekle talaş vb temizleme gibi bir madde olmaz. En fazla atölyede/fabrikada temizlik tertip düzeni sağlamak, temiz tutmak gibi bir şey olur. Bunların ışığında bakarsak iş üstüne kalırsa kalsın nolur yani? İki işi aynı anda isteyemezsiniz zaten. Öyle bir düşüncesi varsa bile iş tekrarlandığında gelip düzgünce söyeyebilir misal "benim işimin sımırlarını çizin, belli olsun. Her boş işe koşturmak istemiyorum" gibi. Söyleyen de var böyle...
Bence klasik ararlı giderli işçi tribi bu. Hiç sevmem.
Ayrıca bunun ustası formeni var, sen ona söylemen lazımdı. Silsileyi takip etmeye çalış.
Savunmaya yalan iftira değil de, gerçek olup sizi zor duruma düşürecek şeyler de yazabilir, bu tehlike yaratacağından savunma işi sıkıntılı olabilir.
  • bigbadabum  (22.03.17 01:38:57)
o fabrika müdürü bu tip adamlardan bin tane gördüğü için sana inanma ihtimali çok yüksek. basitçe durumu anlat geç fazla ciddiye alma.

  • orpheus  (22.03.17 15:21:32)