excel sorusu

metnin yan tarafındaki hücre boş olunca metin yan tarafa kaymasın diye ne yapıyorduk? bi yolu vardı sanki ama unuttum

i.hizliresim.com

hücreye tıklayın, format cells>alingment>wrap text
ya da yukarda da wrap text olacaktır.
i.hizliresim.com
  • veritaslibertas  (15.03.17 12:48:42 ~ 12:50:27)
bu çalışıyor ama ben metni kaydırarak çözmek istemiyorum ya :( böyle yapınca ne oluyor biliyor musun, daha sonra en soldaki 1-2-3-4-5 diye giden sıralama var ya orayı yukarıdan aşağı çekip hücrenin arasına çift tıklayınca (hücreyi içindeki boyuta göre hizalama olayı) orası açılıp 2 hücreymiş gibi oluyor yani mesela o cad. kısmı var ya o aşağı düşüyor ve hücre 19 pikselken uzayıp gidiyor.

  • freetakilir  (15.03.17 12:54:02 ~ 12:54:30)
o halde genişliğini arttırmanız lazım. yukarıdaki 1-2-3-4 yazan yeri genişleteceksiniz yani.
ya da fontu küçülteceksiniz.
ya da bir yandaki hücreyi birleştireceksiniz. attığım resimde wrap textin altına merge and center var. iki hücreyi seçip ona tıklayın, iki hücre tek hücreye dönüşecek.
  • veritaslibertas  (15.03.17 12:57:47 ~ 12:58:26)
işte o zamanda 1 hücrenin saçmalığından dolayı tüm hücreler maksimize olmuş oluyor yani hepsinin sağında boşluk kalıyor ve çirkin görünüyor :( tek hücre de yapmak istemiyorum yanda farklı ama boş bir hücre var. ben şu an yan tarafa , koyarak kaymasını önledim ama boşken kaymamasını gerektirecek bi çözüm gerek :(

  • freetakilir  (15.03.17 13:00:57)
yandaki hücrenin üzerinde görünmesin istiyorsunuz? tüm içeriğin de görünmesine gerek yok diyorsunuz yani doğru mu?

edit: böyle istiyorsanız wrap text yaptıktan sonra genişleyen hücrenizi daraltın, yana taşmıyor.
  • veritaslibertas  (15.03.17 13:02:43 ~ 13:06:13)
evet öyle ben gerektiğinde açıyorum onu sonra kapatıyorum yeterki yana gitmesin. bide bu sorun bir hücrede değil tüm sayfada boşluklar olunca her hücre kayıp liste saçma sapan bi hale bürünüyor o yüzden istiyorum. tüm excele uygulayacağım vereceğiniz çözümü yani, eğer varsa tabi. yoksa , devam ama oda kötü görünüyo :(

  • freetakilir  (15.03.17 13:05:16)
wrap text yaptıktan sonra genişlemiyor ki ben soldan hücre pikseli ayarı çekerken genişliyor. o zamanda tekrar küçültemem hepsini çok fazla var

wrap text yapınca olay düzeliyor ama herhangi bi ayarda yine kayar gider yani.

edit: bak mesela şöyle bişey istiyorum. wrap textte iken hücreye tıklayınca aşağı atıyor ya, wrap text var gibi düşün ama olmasın ve aşağı değil sağa doğru atsın hücreyi editlemem için. böyle bişey vardı sanki ya.
  • freetakilir  (15.03.17 13:06:17 ~ 13:07:59)
dediğinizi anladım. pek mümkün durmuyor gibi ama dediklerim dışında. yandaki hücreye bir boşluk koyarak çözebilirsiniz bir de. benim bildiğim başka çözümü yok.

  • veritaslibertas  (15.03.17 13:12:40 ~ 13:13:14)
iki hücre arasındaki çizgiye çift tıkla, sadece o hücreyi optimize eder.

  • giovanne  (15.03.17 14:02:03)
ilgili sütuna sağ tıklayıp 'hücreleri biçimlendir' ekranından Hizalama sekmesine gel. Orada 'uyacak şekilde daralt' var. Onu seçersen ilgili metin o hücrenin boyutuna uyacak şekilde küçülüyor.

Tam olarak istediğin bu değil ama alternatif olarak yazdım.
  • himmet dayi  (15.03.17 14:12:21)
@giovanne o zaman sadece o hücreyi değil tamamını açıyor.

@himmet dayi o zaman fontu küçültüyor hocam. ben fontun küçülmesini istemiyorum

en iyisi sağ tarafa boşluk koymak gibi. yalnız o zamanda her birine tıklayıp teker teker boşluk yapmak gerekiyor. boş hücreyi otomatik bir boşluklu yapma olayı var mıdır acaba öyle olsa güzel olur.
  • freetakilir  (15.03.17 14:42:51)
boşluk koyup hücreye bir kere tıklayınca etrafı koyu bir şekle geliyor. o koyu çizginin sağ alt köşesindeki noktadan tutup aşağı çekerseniz ya da çift tıklarsanız aşağı kadar boşluk olur

  • veritaslibertas  (15.03.17 15:04:50)
c1 hücresine boşluk koy. o hücreyi kopyla. B sütunu tepeden tıklayarak komple seç ve yapıştır.

  • himmet dayi  (16.03.17 11:44:21)