Kiracı ile Para Alışverişi

Selam arkadaşlar,

Bizim bir kiracımız var. Kiraları elden veriyor. (Asıl sormak istediğim bu değil.) Sitenin su ihtiyacı ve ısınması merkezi sistem ve verilmesi gereken para daire sahibine aynı kağıt üzerinde gösteriliyor. Site, aidatı ve ısınma giderini havale veya kredi kartı ile alıyor. (Sorum burada başlıyor.) Kiracı bana bunları da elden veriyor. Çünkü kredi kartının olmadığını söylüyor. Diyelim ki 318,42 TL su-ısınma gösteriliyorsa kiracı bana 318 TL veriyor. Her seferinde aşağıya yuvarlıyor. (Yukarı yuvarlasa ben zaten para üstünü veririm. Kimsenin bir kuruşu bile benim üzerimde kalmasın.) Her zaman bu şekilde veriyor. Hatta geçen hafta site aidatını da (site aidatı 172 TL) 170 TL olarak verdi. Ben 50 kuruş ile 1-2 lira ile ne zengin olurum, ne de fakir. Ama parayı verirken de hiç birşey söylemiyor. Kusura bakma gibi. Hiç birşey söylemediği için sinir oluyorum.

Bugün yine kira ile site aidatını ve su-ısınma parasını verecek, yine eksik verecek.

Kiracıya birşey söyleyeyim mi? Acaba ben mi alınganlık yapıyorum?

Alınganlık yapmıyorsun, bizim kiracımız da bankamatikten yatırıyordu 10 tl havale ücreti kesiliyor ve onu kiradan düşüyordu. Hatta bazen 2 parça halinde yatırıyodu 20 tl gidiyodu. Ben söyledim en son dayanamadım, şimdi internet bankacılığından yapıyor 3 tl kesiliyo ahahah :D buna bi şey diyemedim, 2-3 tl olsa söylemezdim sanırım, yüzüm tutmuyor.

  • ekaterina  (14.03.17 18:39:56 ~ 18:41:09)
Rahatsız edici bir durum ama vergi kaçırdığınız için size müstehak.

  • catch the arrow  (14.03.17 18:47:55)
Vergi kaçırmıyorum. Aldığım kirayı sonra kendi hesabıma -kiracının TC Kimlik nosunu kullanarak- kartsız olarak kira transferi olarak yatırıyorum.

  • Barbaros59  (14.03.17 18:51:41)
@barbaros 10 lira da öyle kaybediyorsun yani? Verginin vergisi alınıyor zaten karşim kaçırıyosan utanma söyle, araba alırken 1,5 araba da devlete alıyoruz en basitinden, yatırma yatırıyosan. :D

  • ekaterina  (14.03.17 18:52:50 ~ 18:53:49)
@ekatarina enpara kullandığım için komisyon ücreti ödemiyorum. Ama öyle olsaydı bir de o can sıkardı.

  • Barbaros59  (14.03.17 18:54:18)
@acemi su-ısınma gider pusulası dairede oturana gidiyor. Yani, ne kadar su-ısınma parası vereceğini biliyor.

  • Barbaros59  (14.03.17 19:05:00)
anlamadım. ısınma gideri 172 geliyor ve sana 170 veriyor? manyak mı bu adam ya? 324'ü 318'e nasıl yuvarlıyor peki. neden 320 yapmıyor onu da anlamadım.

bence ilk fırsatta uyarın
  • burya  (14.03.17 19:17:28)
@burya, ben yanlış yazmışım. 318 TL'ya yuvarlıyor.

Kimseyle de kötü olmak istemiyorum. Ne diyeceğimi de bilmiyorum.
  • Barbaros59  (14.03.17 19:20:34)
Hocam kirasını düzenli veriyorsa hiç seslenme, 5-6 tl bir şey değil gerçekten, bak biz daha ocağın kirasını yeni almaya çalışıyoruz :( düzenli kira veren kiracı çok kıymetli küstürmeyin.

  • ekaterina  (14.03.17 19:23:35)
ben aynı durumda olsam yukarı yuvarlarım. ince hesaplar yapmayı sevmem. 42 kuruş eyvallah tamam ama 172 tl ile 170 tl arasında bence itiraz edilmeye değecek fark var. sonuçta vermen gereken bir para, hangi markette 2 tl eksik para verebilirsin. o zaman marketlerde de öyle ödeme yapsın.

uyuz oldum la bu adama ben
  • burya  (14.03.17 19:26:22)
@ekatarina, aslında kusura bakma gibi birşey dese bu kadar içerlemeyeceğim ama bu durumda benim görmediğimi, beni salak filan mı zannediyor, diye düşünmeye başladım. Bunu söylemese de bu yaptığını içime atıp -sizin dediğinizi yapıp- birşey söylemeyeceğim sanırım. Sizin dediğiniz gibi, biraz da kirasını düzenli ödediği için birşey diyemiyorum.

  • Barbaros59  (14.03.17 19:33:01)
@burya, bu akşam -özellikle- 172 TL'ya biraz vurgu yapacağım ama anlamazsa çok üzerine gitmeyeceğim.

  • Barbaros59  (14.03.17 19:36:43)
barbaros başkasının hakkına saygılı birine benziyorsun. anlattığın kadarıyla naçizane tavsiyem bu tür ufak şeyleri dert edip canını sıkma. kiracını tanımıyorum, onu da kötülemek istemem ama bazı insanlar böyle, başkasının hakkı pek umurlarında olamayabiliyor maalesef. şimdi ayıp değil mi böyle yapıyorsun desen belki de ya 2 liradan ne olacak deyip üste çıkmaya çalışacak.

öte yandan bazıları da bir lira borçlu kalsa huzur bulamaz. boşver en iyisi bunlar gibi olmak.
  • puc  (14.03.17 20:07:44)
Aslında burada ödenilen kirayı bilerek yorum yapmak daha mantıklı, adamdan 2000 lira kira alıp, 2 lirayı dert ediyorsan burada bir sıkıntı var demektir.

  • balpolen  (14.03.17 21:00:08)
@puc ben kimsenin hakkına girmeyi sevmediğim için herhalde bu kadar kafama takıyorum. Aslında burada hakkımın da peşinden koşmuyorum. Neyse, senin dediğin gibi yapacağım.

  • Barbaros59  (14.03.17 22:51:46)
@balpolen, sorun verilen kirada değil. Sorun bana eksik verdiği aidat ve su-yakıt parası.

  • Barbaros59  (14.03.17 22:53:58)