şifre yaratmaktan yoruldum-yardım

varmıdır bu işin basit yolu
varmıdır bir uygulama
hafızam doldu şifrelerle

siz nasıl beceriyorsunuz canlar?

1password

  • christopher nolan  (24.02.17 19:15:26)
chromeda şifre yöneticisi var da riskli. bilinmedik uygulamalara pek güvenme.

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (24.02.17 19:18:04)
Lastpass kullanıyorum ücretli.

  • Bowie  (24.02.17 19:40:06)
sadece kendine özel bir kalıp belirleyip sitenin adına göre şifreleme yarat.

örn:
basit model:
eksiduyuru sitesi icin,
eksiduyuru ilk ve son harfi al , topla
e + u
6 + 25 = 31
seçtiğin özel bir tarih: 14/07/2009,
ilk harfin bi sonraki harfini (f) basa kucuk, son harfin bir sonrakini +Ü büyük olarak sona at, gün ay yılı 31 ile topla,
(özel karakter ve kücük/büyük harf validate )
f 14+31 07+31 2009+31 +Ü
son hali:
f45382040+Ü

facebook icin,
f + k
7 + 14= 21
g35282030+L

gibi.

şifren çalınsa bile sectigin tarih bilinemeyecegi için diğer şifrelerin güvende olur.
(yukaridaki basit model örneği olsa da şifreden modeli çözmek sanıldığı kadar kolay olmayacaktır ama modeli zorlastırmak için ilk 2 son 2 karakterin baz alınması vs gibi birçok yoldan gidilebilir.)
herhangi bir durumda sifre degistirme işlemi gerekirse 2.defa olacagi için bastan 2. sondan 2. harfi alınabilir.

her ne kadar yazması uzun ve zor gibi gozukse de uygulaması oldukca basittir.
  • melancholia  (24.02.17 20:34:46 ~ 22:54:16)
@melancholia cidden ibretlik paylaşım kardeşim +rep :)))

  • Bowie  (24.02.17 21:20:40)
benim de bireysel şifrelerimi sakladığım bir txt dosyam var.

mesela şifre kelimem : elma olsun

akbank şifre: elma123 ise

xxxx-xxx şeklinde yazıyorum

buna benzer varyasyonlarım var işte.

şifre kayıt içinse desktopta lastpass kullanıyorum.
  • burya  (24.02.17 21:30:14)
Klavyede baslangic aldigin bir harf olur. O harften yukari ya da asagi dogru ya da sagli sollu ya da cember bir hareketle, rakamlari da dahil ederek saglam kombinasyonlar olusturabilirsin.

  • runfor  (24.02.17 21:37:22)
3 ana şifre belirle, önemli olan sayı, rakam vs içersin.
Orta önemli olan orta kısa olabilir
Önemsiz siteler 123456 yap gitsin.
  • rhan  (24.02.17 22:56:53)