Ne kadar borcunuz var? Nakit birikiminiz var mı?

Bugün arkadaşlarla konuşurken fark ettim. Herkesin bir şekilde kredi borcu, ıvır borcu, zıvır borcu var. Ben ufak tefek fatura/kira ödemelerim dışında uzun vadeli hiç borcum yok deyince şaşırdılar, hepsine garip geldi. Hayatı kazancımla orantılı olarak ekonomik açıdam mümkün olduğunca minimalist yaşamaya çalışıyorum. Kredi çekip araba alayım, mobilya vs. alayım gibi bir derdim hiç olmadı. Gerekirse para biriktirip almak daha makul geliyor bana, yanlış mı düşünüyorum? Zira yaşamı hep borçla idame ettirmek sürdürülebilir gelmiyor bir noktadan sonra.
Sizde durum nedir peki? Herkes böyle borç yükü altında mı gerçekten?

Öğrenciyim. Öğrenim kredisi alamadım. Seneye inşallah 0 TL borçla mezun oluyorum. Almak isterdim ama. Öğrencilikte daha çok gezip tozmak istiyor insan. Bir yandan da iyi ki almamışım diyorum. Millet 22 yaşında 10 bin TL borçla mezun oluyor. Dışarıdan bakınca deli cesareti olarak görünüyorum bu durumu.

  • dissendium  (17.02.17 20:05:25)
4500 civarı kredi, 2500 civarı kredi kartı var şimdilik. daha ay sonuna zaman olduğunu düşünürsek, ek hesaptan da bi 500 olur, sonra maaşla azar azar pay edip aynı döngüyü devam ettiriyorum.
nakit birikimim 0 (sıfır).
belə vəziyyətin içinə soxum :)
  • zwiegesprach  (17.02.17 20:05:47)
Ben de senin gibiyim.

  • fyodor dostoyevski  (17.02.17 20:08:09)
1000 arkadaşa, 260 karta, 350 diğer arkadaşa. kyk da 7-8 bin ama saymıyom onu daha çok var.

arkadaşlara olan borçlar için zaten yazın diye anlaşmıştık, yazın skik istanbul'da kira parası vermek zorunda kalmadığım ve çalıştığım için güzel para biriktiriyorum. ödemesi sorun değil ama olmasalar daha iyiydi... yazın yine ukrayna'ya gideyim istiyodum. neyse evde oturalım nabak. birikim falan tabii ki yok, ay sonunu zor getiriyorum
  • der meister  (17.02.17 20:10:39 ~ 20:33:45)
fi tarihinden kalma öğrenci kredisi borcum var bi 10 sene içinde öderim artık, 150 lira nakit birikimim var şuan

  • masa penisi  (17.02.17 20:27:50 ~ 20:28:03)
ben öğrenciyim. birikimim var. çok bir şey değil ama

10 küsur belki 20 bilmiyorum tane küçük altın.
11 bin tl
totalde 2 bin tl karşılığı olan döviz var.

yarışmadan kazanmıştım para. ellemedim, bir parça borç vermek haricinde. o yüzden var yani.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (17.02.17 20:30:36 ~ 20:31:49)
öğrenciyim. kredi kartıma 250tl borç var. kenarda 1200tl var. öğrenim kredisi almıyorum.

şimdi baktımda kendi kendime yetiyormuşum.
  • belkider  (17.02.17 20:47:05)
180 ev kredi
27 araba
30 senet

70 de birikmiş var
  • imparatorolmayikolaymisandin  (17.02.17 21:25:15)
ben de senin gibiyim. parayı aldığım gibi bankaya yatırıyorum. sokakta çulsuz geziyorum. illa canım bir şey almak isterse alıyorum. kredi kartı da kullanmıyorum.

  • denlar  (17.02.17 21:34:55)
1,9 milyonla sanırım en fazla borca sahiplerden biri benim duyurudaki. 1,2 tek yere kalan 700 bin parça parça yerlere.

  • le cola nin umursanmayan formulu  (17.02.17 21:45:49)
yaşım 30+ hiç borcum yok. kafayı yastığa koydugum gibi uyuyorum.

çok para harcamıyorum. övünür gibi "cebimde para olunca harcarım" diyen insanları anlayamıyorum.
  • dafuq  (17.02.17 21:46:37)
4-5 ay oncesinde 13k kyk ve 30 bin lira birikimim vardi.

simdi 10 kredi, 13 kyk, 27bin de babama borc var :/

kasima kadar kredi ve babama borcu bitirip kyk'yi ikiser ucer odemeye baslamayi planliyorum.

bu kadar borc hep arabadan :/
  • fakyoras  (17.02.17 22:13:02 ~ 22:15:06)
hiç borcum yok. hiç de birikimim yok. tabloda sıfırım. :)

  • matrix  (17.02.17 22:20:17)
ben de senin gibiyim. zamanında vardı ama artık yok sayılır. bu zamanda birikim yapmak en mantıklısı gibime geliyor

  • yüzyıllık yalnızlık  (17.02.17 22:31:47)
2018 borç sıfırlama yilim o nedenle bir an önce gelmesini istiyorum. 2018 ki ne 10. Ayı sonrası hiç borcum kalmayacak. Öncelikle umudumdan bahsetmek istedim. 2kredi bitecek.

  • kedimbitmis  (17.02.17 22:43:19)
16 bin küsür kyk borcum var. Nakit birikimim de yok.

  • ms brownstone  (17.02.17 22:46:03)
Borcum yok.

Kenarda biraz param var.

Araba vs. yok.

Borca girerek bir şeyler almak riskli ve gereksiz geliyor.
  • perferil  (17.02.17 23:05:12)
Duzenli ve tamam8ni odeyebildigim krei karti haricinde borcum yok, birikimim var.

En guzelini yapiyorsun. Bugun yakin bir arkadasim isten cikarildi. Buyuk bir kurum-banka-toplu isten cikarma. Tabii ki uzgun ama en azindan borcu harci yok be bir sure de olsa idare edecek kadar birikimi var, aldigi paket de cabasi. En azindan kafasi rahat.

Ayagini yorganina gore uzatmak lazim, hele hele ozel sektpr calisaniysan yapilavak en dogru hareket.
  • kint  (17.02.17 23:19:27)
özellikle konut almak için miras felan yoksa kredi şart. konut için max 5-6 yıl vadeli borçlanmak mantıksız değil.

  • nuisance  (17.02.17 23:42:57)
2bin küsür gss prim borcum dışında borcum yok. birikmiş yedek subaylık maaşı var bir miktar. ama girdi de yok şu an.

  • rain when i die  (18.02.17 00:39:12)
1000 lira kira vermektense oturdugun evi 150 bine almak mantıklı geliyor bana.

Benimde 14 bin kredi borcum kalmış(araba) , 5bin kadarda kredi kartı borcum var
  • bnmzz  (18.02.17 00:56:02)