satılan ürünün dolar kurunu hesaplamaca

şöyle bir soru sormak istiyorum. vatan'da, hepsiburada'da gopro hero 5 1.855 tl.
gopro'nun kendi sitesinde satış fiyatı ise 400 dolar. biz bu ürünün Türkiye'de bize satılırken hesaplanan dolar kurunu nasıl bulurunuz? ben asagidaki gibi bir hesap yapıyorum ama bu sefer de satıcının karını dahil etmiyoruz burada. Biz satıcının kar oranını bilmediğimiz icin tam net hesaplayamaz mıyız bunu?

1.855 tl-%18 kdv=1.572 tl (vergisiz hali)

1572 tl/400 dolar= 3,93 tl (dolar kuru)

vatan kar da koyuyordur. 400 dolar gopronun sitesindeki satış fiyatı. nereden ne kadara tedarik ediyor, ne kadar kar koyuyor bu da önemli bence.

  • veritaslibertas  (02.02.17 11:23:06)
öncelikle karşı tarafta eklenen vergiyi indireceksin. yani abd'de 400 dolara satılırken ne kadar vergi konuyorsa onu düşeceksin.

Türkiye satış fiyatından iç yüzde ile KDV'yi düşeceksin. Sonra bu tutardan gümrük vergisini düşeceksin.

İki rakamı birbirine böldüğün zaman kuru bulursun.

P.s. lojistik maliyetleri ve dağıtıcı karları eşit alınmıştır.
  • babilbaligi  (02.02.17 11:26:01)