240 ay vadeyle ev alınır mı ?

selam,

.50 faiz, 240 ay vade az peşinat gibi bir şey başlattı emlak konut. istmarina'da 1+1 daireye 460bin lira istiyorlar, 100 bin nakit versek 360bin için ayda 2500 ödüyorsun. evin konumu hayallerimdeki yer :) 500 de aidat tutsa 3000 oluyor. 3bin verebilirim ancak 1+1 daire için ayda 3000 vereceğimi düşününce yuh diyorum. 2+1 eve bakınca da 200peşinat versem 20 sene boyunca ayda 3500 oluyor, 3500 500 aidatla 4000. tek başıma karşılarsam hayalimdeki yaşamı kuramayabilirim :)

ne bilim diğer taraftan gebze'de 3+1 ev 377 bine geliyor. 100bin peşinatla ayda 2000gibi bir şeye denk geliyor o da. ama oturmam asla :)

bir yandan böyle konuşurken birkaç sene sonra türkiye'nin karışabileceğini, yaşanmayacak bir yer olabileceğini olasılıklarını da düşünüyorum. yüksek lisans veya iş başvurusuyla falan gitsem giderim aslında ama o kadar zorlamak istemiyorum, greencard'a başvurdum çıkarsa gitmeyi düşüneceğim.

neyse, soru başlıkta.

240 ay değil, 240 saat sonra ne olacağını kestiremediğimiz bir ülkede bence çok riskli.

  • cakabo  (31.01.17 18:39:23)
Risk budur diyorum

  • razvan rat  (31.01.17 19:05:06)
Alinmaya degmez bir risk , hemde 1+1 ev icin. Bence bulasma.

  • basubadelmevt  (31.01.17 19:11:47)
Para saymayı mı bilmiyorsunuz derim 360 bin alıp 600 bin ödeyeceksiniz ve 20 sene boyunca :O hem de 1+1 için çok saçma.

  • ekaterina  (31.01.17 19:38:52)
yuh be 20 senelik takside mi girilir. hadi girdin anadoluda güzel semtlerden üç tane cillop gibi ev alırsın o paraya. bırak hayali mayali gerçeklere dön.

  • deranzo  (31.01.17 19:51:50 ~ 19:52:54)
kaynak?

  • dunal  (31.01.17 20:05:38)
20 yil ne olm cok fazla.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (31.01.17 20:12:24)
1+1 eve bir şey diyemem. fiyata da bir şey diyemem. ülke kötü gidiyor filan ona da laf yok... sadece finansman tarafına değineceğim. herhangi bir sabit yatırıma krediyle girerken dikkate almanız için:

matematiksel olarak ne kadar uzun vadeli krediye girerseniz o kadar iyi. 10 yerine 20 yıl krediye girin. çünkü o vadede enflasyon o faizi eritecek. başka deyişle, TR'de enflasyonun %3-5 lere düşmesini beklemiyorum. en uzun krediye giren en fazla reel getiri alacak.

("toplamda şu kadar para için şu kadar ödeyeceksin, çok fazla": bu yanlış bakıs açısı. ne kadar uzun krediye girersen geri ödemen o kadar fazla uzuyor ve nakit elinde o kadar fazla kalıyor. elinde kalan nakti başka alanlarda degerlendirip yine kredi faizini ödersin, ortada finansal olarak bir kayıp yok. enflasyon sayesinde faizler ve maaş gelirin ne kadar artarsa, uzun kredinin avantajı o kadar fazla ortaya çıkar)
  • 507  (31.01.17 20:13:59 ~ 20:16:06)
zaten ödediğin kira 1500 lira ve üstüyse girilir. altıysa daha ucuz bir ev bakmalısın.

gebze'de 3+1 alıp ayda 1000 lira da benzin parası vermek daha mantıklı değil. ucuz mal kimi zaman daha pahalıdır.

ev almak ve kredi ödemek kira ödemeye göre mantıklı. yarın daha büyük bir ev lazım olursa satar kredisini kapatır daha büyüğünü alırsınız. yurtdışına giderseniz de satar kredinizi kapatır gidersiniz.

kira havaya atılan para. bunun yerine kredi ile ev almak her türlü daha mantıklı.
  • babilbaligi  (31.01.17 22:33:40)
20 yıl geçinceye kadar sonra dolar iki haneli olduğunda da sıkıntı çekmezsin umarım. tabi başka ihtimallerde mevcut bu sürede.

  • christopher nolan  (31.01.17 23:57:19)
  • ekaterina  (01.02.17 04:56:21)