Whatsapp ile satış (nasıl durdurabiliriz)

arkadaşlar selam. çaresizlikten yazıyorum şuan.

internet üzerinden nikah s üsleri falan satıyoruz.
internet sitemiz, instagramımız ve facebookumuz mevcut.

internet sitemiz üzerinden direkt satın alaibliyor insanlar.

ancak naparsak yapalım herkes sürkeli whatsapptan yazıyor. whatsapp numarası yazmazsak bu sefer satışlar düşüyor. ama hemen her şeylerini whatsapp üzerinden yapıyorlar. her gün ürünüm yola çıktı mı diye soruyorlar (1 ay sonrası için tarih verdiklerimzi bile) her gün 50 tane model atıp "bu ne kadar bu ne kadar" diye soruyorlar.

bunlara cevap vermekten iş yapamaz duruma geldik.
ve önünü alamıyoruz.

ben kendim yazılımcıyım. bu işin önünü nasıl alabilirim artık çarem tükenmiş durumda resmen.
inanın günde belki 50-60 kişi yazıyor whatsapptan ve hepsi ince ince işler istiyor.

whatsappı kapatıp sırf siteden sipariş verebilrisiniz demek bir çözüm, ama işleri düşürecektir.

facebook bot yazsam çözebilir miyim emin değilim.

bu lakayıtlığı nasıl giderebilirim?

lakayıtlik değil bence.
insanlar satın alacakları şeyle alakalı bilgi edinmek istiyorlar ve internet satışlarında bunun en kolay yolu whatsapp.

eğer işlerinizi ciddi oranda arttırıyorsa bir personel bulup ona cevaplatacaksınız veya oturup cevap vereceksiniz.
  • teritori  (16.01.17 16:37:21)
ya müşteri temsilcisi vazifesini görecek birini orada bulunduracaksınız ya da işler düşecek ve olduğu kadar satış yapacaksınız.

pekmeziniz dökülecek aksi halde ikisi de olmuyor.
  • eeb  (16.01.17 16:38:26)
Personel bulun +1 daha özenli cevaplar satışlarınızı artıracaktır.

  • gozu acik sevisen yahudi  (16.01.17 16:38:56)
bu iş icin eleman istihdam etmek en yakın secenek.

  • 1adam  (16.01.17 16:39:13)
siteye canlı destek kısmı koymak bir çözüm olabilir mi acaba?

  • kontinyu  (16.01.17 16:40:08)
whatsapp kolay. iletişimi hızlı ve sorunsuz. birini bulun cevap verecek. Whatsapp Web'den giriş yapıp yazsın herkese.

  • allanpoe  (16.01.17 16:42:28)
çok benzer durumu yaşıyor babamda. daha az.

tamamen haklısınız, ama o whatsappa o kadar alışmışlar ve kolaylarına geliyor ki insanların, o giderse satışlarınız düşer.

açık kalmasından başka şans yok gibi gözüküyor. whatsapp web kullanın derim, çok daha rahat, her 2-3 saatte bir bakın sadece. anında cevap verirseniz kitlerler.

türk insanının kafa yapısı "para veriyorum ... gibi cevap verecek" üzerine kurulu. her gün mesaj atınca iş hızlı hallolacak sanıyor.

bu iş için ekstra bi numara alın, dediğim gibi bir kaç saatte bir bilgisayardan kontrol edin, sabah 9 akşam 6 dışında cevap vermeyin.
  • kurnaz  (16.01.17 17:16:21)
bizim koskoca şirket kaç bin dolarlık makinalar satılıyor. burada bile whatsapp soruyorlar sürekli. özellikle yurtdışındakiler.. düşün ki benim artik kartvizitimde mobile değil whatsapp yazıyor. allahtan kullandığım bütün bu uygulamaların masaüstü sürümleri var. sabah işe gelince ilk onları açıyorum... mesai saatlerim dısında yazdıklarında da okumuyorum. işe gidince açıp bakıyorum. bide durum yazdım çalışma saatlerim şudur diye. mis gibi oldu. tavsiye ederim sana da bu şekilde hesabını yönet yada bu işi yapacak birini al.

  • zenc  (16.01.17 17:53:12)
beni işe alın ben bakayım. cüzi bi ücret karşılığında bu işi çözeriz.

  • slalom  (16.01.17 19:26:56)
whatsapp web ya da masaüstü whatsapp bu işin çözümü yav bu kadar büyütmeye gerek yok.

  • jamiro  (16.01.17 19:34:43)
gelirinizi arttırıyor ve insanlar bunu tercih ediyorsa bu işinizin bir parçasıdır.

öncelikle ne yapabilirsiniz ? gelen mesajlardan kalıp ve birbirine çok benzeyenlere otomatik cevaplar oluşturun.

web sitenizde soru sormaya gerek bırakmayacak kadar iyi açıklamalar yapın (gene de okumayacaklar)

iş olarak yaptığınız konuda çok fazla kişisel detay var ve birebir yanıt vermeden müşteriyi tatmin etmek mümkün görünmüyor gibi.

aklı başında stajyer veya genç elemanlarla olabildiğince sizin oluşturduğunuz kurallar içinde yanıt verilen bir sistem oluşturun.

karşınıza çıkana direnmek yerine onu en iyi şekilde değerlendirin bence. mesela whatsapptan gelen sorulardan oluşan bi numara databse yapıp ileride pazarlama amaçlı kullanabilirsiniz. ya da yarım kalan siparişleri 3-5 gün 1 hafta sonra hatırlatarak satışa dönüşmesini sağlayabilirsiniz.
  • orpheus  (17.01.17 09:43:49)
sırf bu iş için kullanılan bir telefon hattı.
whatsapp web
bir de o bilgisayarın başına bir eleman tutsan uçarsın aga.
stajyer veya öğrenci olabilir düşük maliyet için.

hem öyle olsun, hem böyle olsun olmaz o iş.
  • eschantion 3  (17.01.17 13:46:43)