Saçımı maviye boyatsam mı?

Yaşım kemale eriyor hala böyle ergenlikler peşindeyim. İş güç falan da olmayınca yaptırsam mı acaba diye çok içimden geçti, belki bir daha fırsatım olmaz. Saçla ilgili de aklıma bişi gelince yapana kadar rahat edemiyorum ama tabi ki 850 tane falan sorum var.

Şimdiii 1: Ben retro giyinmeyi seven bir insanım. Eski ve hanım hanımcık kıyafetler hoşuma gidiyor. Şu anda saçlarım kahverengi ve küt, kahkülüm var bi de. Saçımı maviye boyatsam çok mu tezat görünür acaba giyinme şeklimle?

2: Şöyle bir mavi yaptırmak istiyorum, koyu yani
s-media-cache-ak0.pinimg.com
Bunu acaba saçı hiç açtırmadan boyatmayı denesem tutar mı?
O zaman içim biraz daha rahat edecek çünkü açtırma işleminden inanılmaz korkuyorum. Gerçi gayet iyi bir kuaför var aslında bu konuda ama saçlarım zayıf, boşu boşuna bir darbe de ben vurmuş olmayayım.

3: Yukarıda gösterdiğim renk güzel mi? Başka tavsiyeniz var mı?

4: Renkli saç boyası için hangi markayı önerirsiniz?

5: Spor yaparken, yağmur yiyince falan bu renkli boyalar akıyor mu?

Bunlara ek olarak benim aklıma gelmeyen yazmak istediğiniz bir şeyler varsa onları da alırım.

renk azıcık daha koyu olsa güzel gibi. gerisini bilmiyorum.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (15.01.17 18:09:50)
@proleter midnight blue rengiymiş bu. Daha da koyu olsa mavi siyah gibi olmaz mı ya? İbrahim Tatlıses'e dönmeyelim.

  • buff  (15.01.17 18:11:34)
Ben aralarını birer kere mor ve mavi boyattim. Saçım koyu renk, ikisinde de açtılar. (Ki koyu mor ve koyu maviydi) ilk yaptirdiginda çok güzel evet ama 2 hafta sonra mor pembeye, mavi yeşile dönüyor. 3. Haftada iğrenç bir renk oluyor ikisi de. Sürekli boyatman gerekiyor kısacası.

İlk banyolarda kopuk, havlu; uyurken yastık vs hep boya oluyor ama 3. banyoda filan geçiyor o durum.

Ben saçımı bunlar haricinde hiç boyatmadim ama açtıkları için o bölgeleri tararken bile zorlanıyordum. Demek ki zarar veriyor diye düşündüm.

Kısacası güzel hoş ama o güzellik 2 hafta. Sürekli uğraşırım, bakımını da eksik etmem diyorsan (ben kuaföre gitmekten bikmistim) yaptır. Yoksa bir de tüm saçı boyatacagin için zor olabilir senin açından.
  • fraise  (15.01.17 18:13:03)
Bunu açmadan, birkaç ayda, kendin boyayarak tuttutursun.

  • devilred  (15.01.17 18:19:16)
Yaptir, hayirli olsun. Ben direk boyle gordugume asik oluyorum

  • giovanne  (15.01.17 18:21:26)
Yaptır ya içinde kalır yoksa. BEn saçımı uzatmak istiyordum uzatamadım şimdi saçlar döküldü uzatamıyorum içimde kaldı.

  • cahs  (15.01.17 18:25:56)
Yaptır buff, yakışır sana.

  • Apocalypse  (15.01.17 18:29:23)
yaptir icinde kalacagina hevesini al.
sari ve kizil disindaki renkler candir...

  • rentts  (15.01.17 18:37:22)
You go girl!

Yaptır.
  • yirmisantim  (15.01.17 18:41:01)
belki de çok aydınlık bi yerde çekildiği için bana öyle geliyordur günlük hayatta bu kadar parlak görünmeyecekse yabıştır.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (15.01.17 18:47:12)
canın istiyorsa yaptır tabii ama madem sormuşsun ben yaptırma diyorum. bu tarz renkler, yani mavi, yeşil vs. gibi renkler, çok ama çok açık tenli kızlara yakışıyor yalnızca. yanlış hatırlamıyorsam sen hafif buğday tenliydin. o yüzden kafamda çok yakıştıramadım sana.

  • köstebek kurabiye  (15.01.17 18:49:42)
renk cok güzel, yaptir. icinde kalmasin.
retro ile de güzel duracagini tahmin ediyorum.
keske ben de yaptirabilsem.
  • shi aila  (15.01.17 18:51:01)
Ben saçımı pembeye boyadım boya aktı ama saçımda lanet kızıllık kaldı aylar oldu akmadı o boya ve saçlarımı tararken artık koyun yünü açıyormuşum gibi hissediyorum. Ama ben defalarca boyadım. Pembe yaptım mor yaptım turuncumsu bir şey yaptım o yüzden bu kadar zarar görmüş olabilir.

Çok istiyorsan dene tabi. Zaten bir kaç hafta sonra akıyor olmadı boyatırsın kendi rengine

Ben jeans color ve manic panic kullandım
Hayır duş alırken akıyor
  • jazzabel  (15.01.17 18:53:20)
renge bayildim ancak cok akacagini dusunuyorum. cok sik kuafore gitmeniz gerekir muhtemelen.

  • kassiopeia  (15.01.17 18:54:51)
sana çok yakışır. o yüzden yaptırma. *my barzo senses are tingling*

  • der meister  (15.01.17 18:55:57)
@jazzabel
Manic panic'in renklerini beğenmedim.
Directions diye bir marka varmış, onunla ilgili bir fikrin var mı?
Bir de jeans color dediğinin Acaica diye bir markanın sanırım değil mi? Jamaican Jeans falan diye de bir şeyler çıktı da.
  • buff  (15.01.17 19:01:51 ~ 19:03:30)
Yalnız benim yaptırdığım mavi de bundan en fazla 1 2 ton açık maviydi, açtılar.

Açmadan birkaç kere boyayınca rengi tutturursun diye bir sey yok yani. İlla ki açıyorlar.
  • fraise  (15.01.17 19:14:37)
hayır, yaptırma bence :/

  • lesmiserables  (15.01.17 19:20:52)
Directions ile manic panic arasında çok fark yok diye biliyorum ama kullanmadım ben onu. Jeans color daki farklılık ne anlamadım ama bendeki acaicamış kuaför malzemeleri satan bir yerden almıştım ve çok fazla ara renk yoktu. İstediğiniz rengi tutturabilir misiniz bilemedim. Benim aldıklarım hep kutusundan çok çok daha açık renkte çıkıyordu boyayınca.

  • jazzabel  (15.01.17 19:21:44)
Siyah boyalı saçlarımı (bilen bilir, siyah boyayı açmak bile zordur) birkaç ayda açmadan kıpkızıl yaptım. Tutmaz diye bir şey yok, tutmayacak kadar açık bir renk değil bu görseldeki. Sadece zaman alır tutması. Ben o zamanı saçımın açılarak mahvolmasına, yanmasına tercih ettim.

  • devilred  (15.01.17 19:22:43)
@devilred ben de zamanında turuncu yapmıştım aynen senin gibi açtırmadan boyaya boyaya. O yüzden ısrarla boyamaya devam edildiğinde renk tutuyor evet. Fraise ilk boyamada direkt tutmaz anlamında söyledi muhtemelen.

  • buff  (15.01.17 19:27:07)
3: full maviya boyatmak yerine, neden sadece uçlarını maviye boyatmıyorsun?
geçenlerde bir kızda görmüştüm ve beğenmiştim.
üstelik, risk faktörü de az.
  • pangea  (15.01.17 20:28:13)
@pangea kısmi boyadan hiç haz etmem. Bir de benim saçım gibi kısa küt saça daha da yakışmadığını düşünüyorum, o yüzden ya hep ya hiç.

  • buff  (15.01.17 20:39:14)
Çok koyu bir renk istiyorsunuz, o yüzden saçınızı platine kadar açmanız gerekmeyecek. O yüzden çok yıpranmayacak. Ben kesinlikle açmanızı (hatta kuaförde açtırmanızı) öneririm çünkü bu mavi yeşil vs renk boyalar su bazlı oluyor. Kimyasal işlem geçirmemiş, gözenekleşmemiş saçta hiç tutunamıyor. Bir de boyayı seçerken dikkat edin, mavi boya yeşil değil mor alt tonlu olsun. Böylece saçınızı açtırınca çıkan sarı ton nötralize olur ve boya yıkana yıkana aktığında pis bir yeşil ton çıkmaz, morumsu grimsi lilamsı renklere doğru solar.
Benim önerim ilk uygulamayı kuaförde yaptırıp sonrakilerde üstüne kendiniz boyamanız.

Fotoğraftaki tonu tam verecek boya Special Effects markanın Blue Velvet rengi, hem açmadan hem açarak boyadım ben bu boyayla saçımı. Açmadan boyadığımda kalıcı olmadı ve her tarafımda iz bıraktı, akana kadar şirinlere döndüm. Açtığımda çok çok güzel oldu ama yine de çok iz bırakıcı bir boya. Türkiye'de bulunmuyor, haircrazy.com'da var, Türkiye'ye girişinde sorun çıkmıyor.

Daha kolay bir alternatif Directions - Midnight Blue. Sachane.com'da var. Son 4-5 senedir bu boyanın başka renkleriyle boyuyorum, Midnight Blue kullanan arkadaşım çok memnundu. Diğer boya gibi bulaşmıyor, kıyafeti yastığı boyamıyor. Terleyince falan hiç çıkmıyor.

Manic Panic markayı önermem. İlk boyamada renkler müthiş canlı çıksa da çok çabuk akıyor saçtan :(
  • metalic tear  (15.01.17 20:39:46 ~ 20:41:54)
@metalic süpersin sağol, bu alt ton falan meselesi hayatta aklıma gelmezdi.

  • buff  (15.01.17 21:25:19)
Cevapları okumadan cevap veriyorum.
Öncelikle YAPTIR YAPTIR YAPTIR! Ben tamamına cesaret edemediğim için ense bölgesinden bir şeridin rengini platine kadar açtırdım, mavi, mor, aklıma esen rengi alıp kutu bitene kadar 4-5 kere boyuyorum, şu anda lilac-gri arası kullanıyorum.

1. Bence çok yakışır o giyim tarzına.

2. Koyu renkler saçı açtırmadan da tutabilir ama saçının kendi rengine bağlı. Benim saçımın doğal rengi açık kahve, çilek kırmızı yaptığımda tutmuştu. Birkaç kez boyadıkça daha iyi tutar. Fakat platine kadar açtırman kesinlikle gerekmez, belki 1-2 ton açmak ister kuaförün.

3. O fotoğrafta tek renk yok sanki, maviler ve morlar var. Güzel ama :)

4. Ben en son La Riche Directions aldım, beklediğimden iyi çıktı. Manic Panic iyi. Manic Panic'te renk seçeneğin daha fazla, bir de daha kalıcı diyorlar. Ama bu iki markadan beğendiğin rengi al, ikisi de iyi.

5. Evet. Ondan kaçışın yok. Koyu renkli havlular al, hazırda dursun :)

Bunlara ek olarak, bu boyalar kalıcı değil, hızla rengi değişmeye başlayacak, en fazla 3 haftada bir tekrar boyaman gerekecek. Özellikle saçının tamamını boyatırsan rengi korumak istersin diye tahmin ediyorum, sık sık boyaman gerekir. Saçın çok kalın değilse bir kutuyla en az 2 kere boyayabilirsin sanırım. Bütün saçını sürekli boyamak istemezsen benim gibi kısmen renklendir :)

Edit: sırasıyla önerilerim:
www.manicpanicturkiye.com
www.directionsturkiye.com
www.manicpanicturkiye.com
  • kobuzchu kiz  (15.01.17 23:41:27 ~ 16.01.17 00:01:34)
Boyat severim.
Sonucu paylaşmak zorundasın bu arada.
İfşanı kaçırdım çünkü evet.
  • vonkhar  (16.01.17 00:01:53)
@kobuzchu hakikaten benim sana sormak niye aklıma gelmedi yav, iyi ki cevap yazdın <3 Sanırım adam gibi gidip açtıracağım evet. En azından ilk seferde boyayı da onlar yapar, sonra ben evde kendim hallederim. Saçımın doğal rengi açık kumral ama yıllardır boyalı, ben bile unuttum neredeyse. Şu anda koyu kahve boya var, minicik de olsa açtırmak daha iyi olacak gibi geliyor bana da. Kuaförün beynini yiyerek olabilecek mümkün olan en minimum işlemi yaptırabilirim sanırım.

Daha net karar veremedim gerçi, bikaç gün daha düşüneyim bakalım. Hala vazgeçmemiş olursam boyatacağım :)
  • buff  (16.01.17 00:03:02)
Sorun olursa gönder gelsin. :)
Saçında boya varsa en azından onu akıtacak kadar açtırmak iyi olur bence de.
Bir de sonradan hatırladım. İlk boyadan sonra saçı yıkayınca sirkeyle durulamak (yarı yarıya beyaz sirke + su karışımı) rengin daha kalıcı olmasını sağlıyormuş. Sonrasında da arada bir şampuan, durulama, sirke, durulama yapmak iyidir.

Kısmi boya sevmiyorum desen de bir de şu var: www.mirror.co.uk :))
  • kobuzchu kiz  (16.01.17 01:12:38 ~ 01:14:36)
ben bir parçayı yaptırdım, epey açık bir sarıya kadar açtılar.
spor yaparken havlu, uyurken yastık, duş sonrası havlular mavi oluyor.amonyayksız boyalar yıpratmıyor. jeans color var, birkaç marka daha var böyle. yaptırabiliyorsan ombre gibi yaptır bence, yoksa her ay dipleri açtırıp boyatman gerekecek.

  • kayranin kedisi  (16.01.17 14:11:39)