[]

Bankanın maaş hesabımdan kredi kartı borcunu alması

Maaşımı bir kamu bankası üzerinden alıyorum. Aynı bankaya ait de kredi kartı kullanıyorum. Dün ilk defa bir uygulamalarına şahit oldum. 1 ay aksamada olan kredi kartı borcumun asgari tutarının son ödeme tarihi bugün.(23 Aralık)Asgari tutarın yarısını önceki gün maaş hesabımdan ödemiş diğer yarısını son ödeme tarihini geçmeden ödeyecektim. Maaş hesabıma ek olarak tanımladığım bir de vadesiz hesabım var. Dün bir alışveriş esnasında bankaya bağlı tüm hesaplarıma bloke konulduğunu fark ettim. Maaş hesabımdan asgari tutarın yarısını ödemiş olmama rağmen vadesiz hesabımdan da asgari tutarın tamamını kesmişler. Bütün bunlar Sms, mail, telefon v.s. ile bana bildirilmeden yapıldı.
1-Benim bilgim, onayım haricinde böyle bir müdahalede bulunma hakkına sahipler mi?
2-Kredi kartı borcunun kendine has süreçleri yok mu? Faiz uygulama, kart kapama, yasal takip v.s.
3-Maaş hesabında hiç para tutmamalı mı? Böyle güvensiz bir maaş hesabı mı olur?

 
1. değiller, ama sahiplermiş gibi yapıyorlar.
2. var. ödemediğiniz üçüncü aydır, kart işleme girecektir, otomatik çeker falan anlarım da (ki yine de hakkı yok bence), bir ay gecikmeye giren karta bunu yapmak saçmalık.
3. tutmamalı.
  • blatta hiberna  (23.12.16 12:38:17) 
iki ayrı bankada başıma geldi. maaşımdan cekip ödediler.
üstelik birinde yatırım hesabim vardı. yatırımdan bozup ödemişler. sonradan farkettim.

üstelik odemeyecegimden değil, bir gu n gecikmeli ama borcun tamamını yatıracağım halde...ustune ben de ödeme yapınca mükerrer ödemeler oldu kaç kere.
yapıyorlar yani.
  • balik kraker  (23.12.16 12:41:51) 
1. evet sahipler, bildiğim bütün bankalarda bu böyle. onaylayıp imzaladığınız bankacılık hizmet sözleşmesinde gecikmedeki borcunuzu vadesiz hesaplarınızdan tahsil edebilirler. adının maaş hesabı olması bir şeyi değiştirmez. ek olarak zamanında böyle bir tanımlama yapmışsanız otomatik olarak da çekebilir sistemleri.


  • givemesomesubstance  (23.12.16 13:44:44 ~ 13:45:19) 
borcunuzu bir dönem geciktirmişsiniz, asgarisini dahil, e doğal olarak adam gelen paraya el koyacak.


  • hosein  (23.12.16 14:15:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.