[]

WiFi Repeater Problemi

Selam Romalılar

Apartmanın sağladığı kablosuz ağı güçlendirmek adına Asus RT-n12e Router aldım. Telefon ve tabletin dışarıdaki kablosuzu çektiği/bağlandığı bir yerde repeater modunda kurdum ancak Router'a sorunsuz bağlanan aygıtlar internete giremiyor.

Apartmanın ağına (benim router üzerinden değil, eskisi gibi) bağlanıp ip taraması yapınca bağlandığım AP (172.16.91.135), benim router (172.16.93.165), Router a bağlı aygıtlar (172.16.93.166 ve 172.16.93.177), router'a direkt bağlı olmayan (AP'den yayın alan) aygıtları ise (172.16.92.71) görüyorum.

Kablosuz ağ bağlantısı AP'den (172.16.91.136) geliyor ama ne ap ne de benim routerda dhcp açık değil. Fark ettiğim diğer bir nokta ise 172.16.80.1e (ana Router) AP'ye direkt bağlanırsam girebiliyorum ama benim Router üzerinden bağlanırsam giremiyorum.

Sorun ne olabilir?

Edit: evin en iyi çeken yerine kurdum elbette yahu, o kadar da değil. Ağ baya geniş evet. En az elli daire 6 katlı bir yerleşim. Katlarda ap'ler repeaterlar var. Şimdi hatırladım da ilk kez bağlanınca 172.16.80.1'e bağlanıyor ve kullanıcı adı şifre istiyor girdikten sonra internete bağlanıyor. sanırım şifre sayfasında da mikrotik yazıyordu. Yok maç adresi verme durumu yoktu.

 
162 yle başlayan AP'ın 172 yle başlıyor sanırım. orda bi yazım yanlışı olmuş.

bir de; evdeki kablosuz ağ sinyalinden zaten memnun değilsen sinyalin kötü olduğu yere bi repeater koyup bu sorunu çözemezsin. repeater sinyalin güçlü olduğu yere koyulur ve ana cihazın ulaşamadığı alana yayın yapar. zaten sinyalin kötü olduğu yere koyduğun repeater işleri daha da kötü yapar.

IP lere bakarsak baya geniş bi network. neyse ilk soru;

eskiden, router ı almadan önce, nasıl bağlanıyordun? yani direkt wi fi adı ve şifreyle mi? ekstra bişi yapıyor muydun? ya da yaptın mı? kullanacağın cihazların mac adreslerini apartmanda birisine söylemek vs de olabilir. şayet yapıyorsan repeater modunda bu olayı çözmeyi unut.
  • washe  (18.12.16 11:00:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.