Madem kriz var neden hiçbir rakama yansımıyor?

Geçen ay 130 bin ev satılmış, araba satışları artmış, ihracat artmış, işsizlik normal, enflasyon normal, resesyon ihtimali yok vs.
Ama esnaf kan ağlıyor dükkanlar kapanıyor deniyor da esnafın kan ağlamadığı dönem mi var? Dükkan kapanıyor ama 500 bin kobi kuruluyor? Cirosu 10 ile 7 milyon TL arası olan 110 bin firma olduğunu öğrendim daha bugün,
Yani bir yerde birileri yanılıyor mu?

çünkü zengin daha zengin olur, olan fakire olur bu durumlarda.

  • cekilmis gayfe  (23.11.16 15:52:30)
sen yanılıyorsun.

doların neredeyse 4 lira olduğunu görmüyor musunuz? ben anlamıyorum ki? işsizlik normal de değil? enflasyon hiç normal değil? bir tane poğaçayı 2 liraya alıyorum. faturalar eşşek gibi zamlı geliyor. daha yeni akaryakıta zam yapıldı. bir çok şeyi yurtdışından alıyoruz. doların yükseldiğini düşünecek olursak, henüz krizi hissetmemiş olanlar yakında zangır zangır hissedecekler.

ayrıca cekilmis gayfe +1

edit: önceki duyurularına bakarak troll olduğuna kanaat getirdim.
  • dedimmidemedimmi  (23.11.16 15:54:25 ~ 16:28:43)
daha iyice vurmadı
vurunca görürsün
doları da hiç takip etmiyosun heralde, ya da aradaki bağlantıyı kuramıyosun.
bunlar etkilenmemiş rakamlar mı gerçekten sence?
  • interview with the vampire  (23.11.16 16:00:32)
bir çekin altında 10 firma ismi var, herkes birbirine başkasının çekini veriyor, ortada nakit para yok..
firmalar iflas edemiyor olağanüstü hal dolayısıyla. örneğin yüksel inşaat çalışanlarına ödeme yapamıyor, milyonlarca dolar borcu var. güriş yine aynı şekilde. bu iki firma iflas etse zaten çorap söküğü gibi dağılacak.
dolar almış başını gitmiş, enerjini büyük oranda dışardan alıyorsun, e herşey dolara endeksli. zamlar giderek artacak.
enflasyon düşük gösteriliyor. enflasyon göstergelerinin içine paket lastiğinden zımba teline kadar herşeyi koyuyorsun. asıl mutfak giderleri ise ya yok yada küçük oranlı.
medya ya elinde ya da kapatıyorsun tehdit ediyorsun. doğruları yazabilecek kimse kalmadı ortada.
hal böyle olunca ortalık güllük gülistanlık gözüküyor.
  • hosein  (23.11.16 16:05:03)
enflasyon normal mi? oehh.

sene sonu %8-10 civarı zam alıcam ama türkiye'de hayat bir senede bu orandan çok daha fazla pahalandı. görmemek için epey zengin ya da mal olmak lazım.
  • sir gawain  (23.11.16 16:07:04)
en buyuk şalt malzemesi firmalarından biri, adam bana sipariş geçme diyor.
geçersen paran kalır diyor.
belki 30-40 yıllık firma.
  • kingcyrax  (23.11.16 16:12:50)
ya bence kriz falan yok. cidden inanmayacaksınız ama trafikten eve gidemiyoruz. benzin 10 tl olsa bence bu trafik gene azalmaz.

  • sizofren06  (23.11.16 16:15:07)
Bankalar sağlamda ondan eğer bankalara uğrarsa kriz sen o zaman gör.

  • komando kani var bende  (23.11.16 16:19:12)
markete gidip süt, yumurta, beyaz peynir, yoğurt, zeytin ve tuvalet kağıdı aldığında bırakıp çıkacağın en düşük miktar 50 lira. ve daha kıçını silip kahvaltı yapmak dışında bir şey yapamadın.

  • gmzo  (23.11.16 16:25:20)
Ya hala soruma net cevap alamadım, hep çevrenizden örnek veriyorsunuz. Yani ben durumumuz süper demiyorum ama evet kriz var denecek bir rakam yok?

  • aklimdakisorular  (23.11.16 16:32:04)
eksisozluk.com

al otur sırayla bunları oku. adamlar yazmış işte, açıklamış rakamlarla. sonra bak bakalım var mı yok mu?
  • dedimmidemedimmi  (23.11.16 16:42:40)
Şu an tam olarak kriz olmasa da krizin ayak sesleri var.Sanayi üretimi diplerde

  • turkuaz  (23.11.16 16:43:23)
@wanna2
işte bu! Sorununun cevabı bu aslında, ekonomist değiliz ama kriz var abi diyebiliyoruz, ilginç

  • aklimdakisorular  (23.11.16 16:44:03)
ayni sekilde kriz yok diyebilmen icin de ekonomist olman lazim degil mi?

daha biraz once tayyipcuk kendi dedi issizlik yuksek diye. gerci sonra bunun icin de bankacilik sistemini sucladi.
  • jimicik  (23.11.16 17:27:24)
kafe neroya gittim bugün, fiyatlar artmış porsiyonlar küçülmüş. bide sözlükte yazmışlar çubuk krakerinde porsiyonu küçülmüş. var işte oğlum kriz bunu farketmek için ekonomist olmaya ne hacet.

  • bruceandwayne  (23.11.16 17:30:16)
perşembenin gelişi çarşambadan bellidir derler ya, o çarşambayı yaşıyoruz kanımca. ayrıca enflasyon gibi rakamların manipüle edildiğini gözden kaçırmamak lazım.

örnek: araba satışları azaldı deniyor: otomotivkarnesi.com
  • zgrydn  (23.11.16 17:35:25)
ha bu arada ekonomistler, finans piyasasinda calisanlar, bu isleri gercekten bilenler, tayyipcukun masallarina gotuyle guluyor.

sonunda birileri buyuk yanildigini anlayacak ama maalesef hepimiz icin cok gec olmus olacak.
  • jimicik  (23.11.16 17:38:09)
piyasada para donmuyor ve bunun anlamini bilmeyenler boyle sorular soruyor.

  • e haliyle  (23.11.16 18:13:42)
Ben ekonomistim fakat anlayacagini soru sorus tarzindan yola cikarak dusunmedigim icin anlatmiyorum. Sunu rahatlikla soyleyebilirim ki rakamlar anladigin gibi degil. O normal bu normal diye neye dayanarak soyluyorsun?

  • f_d  (23.11.16 18:28:16)